Pasak JAV vulkanologų ir kaip matyti iš sekmadienį paskelbtos įspūdingos filmuotos medžiagos, vienas aktyviausių pasaulyje ugnikalnių išspjovė virš Havajų daugiau kaip 1000 pėdų (300 metrų) aukščio lavos stulpus.
Kilauea ugnikalnio Havajų Didžiojoje saloje aktyvumas su pertrūkiais stebimas nuo išsiveržimo 2024 m. gruodžio 23 dieną.
Sekmadienį nufilmuotoje medžiagoje buvo matyti, kaip ugnikalnis purškia į orą lavos čiurkšles, lavai tekant iš Kilauea kalderos žioruoja neoninės oranžinės spalvos plyšiai.
USGS Havajų vulkanų observatorija pranešė, kad išsiveržimas prasidėjo sekmadienį 16.15 val. Havajų standartiniu laiku (5.15 val. pirmadienį Lietuvos laiku) iš Kilauea ugnikalnio šiaurinio Halemaumau kraterio angos.
Po valandos iš pietinės angos ištryško maždaug 230 pėdų aukščio lavos fontanai, „o lavos fontanai iš šiaurinės angos viršijo 1000 pėdų aukštį“, pranešė agentūra ir pridūrė, kad lavos srautai dengia Halemaumau kraterio dugną.
Sekmadienį ugnikalnis suaktyvėjo 23 kartą nuo išsiveržimo gruodį, pranešė agentūra ir pridūrė, kad lavos fontanai tryško beveik visą dieną.
Didžiausią pavojų kelia dideli vulkaninių dujų kiekiai, galintys reaguoti su atmosfera ir sukurti miglą, vadinamą vulkaniniu smogu. Ji gali paveikti žmones ir gyvūnus, taip pat pasėlius.
Kilauea yra labai aktyvus nuo 1983 m. ir gana dažnai išsiveržia.
Tai vienas iš šešių Havajų salose esančių veikiančių ugnikalnių, o vienas jų Mauna Loa yra didžiausias pasaulyje ugnikalnis.
Kilauea yra daug mažesnis nei gretimas Mauna Loa, bet kur kas aktyvesnis ir nuolat vilioja sraigtasparniais atskrendančius turistus, norinčius išvysti įspūdingą reginį.