Indija ir Pakistanas apsikeitė raketų ir artilerijos smūgiais, o tai žymi didžiulę priešiškų veiksmų eskalaciją tarp šių branduolinį ginklą turinčių kaimyninių šalių po mirtino išpuolio ginčijamame Kašmyre.
Naujasis Delis kaltina Islamabadą dėl prieš dvi savaites Indijos administruojamoje Kašmyro dalyje įvykdyto smogikų išpuolio, per kurį žuvo 26 civiliai. Abi pusės apsikeitė grasinimais ir diplomatinėmis priemonėmis, o viso to kulminacija tapo anksti trečiadienį suduoti Indijos raketų smūgiai ir greitas Pakistano pažadas „suvesti sąskaitas“.
Žemiau pateikiama tai, ką žinome apie kilusią krizę ir jos kontekstą.
Kokios yra naujausios žinios?
Ankstyvą trečiadienį Indija inicijavo, pasak jos, „preciziškus smūgius į teroristų buveines“ Pakistano administruojamoje Kašmyro dalyje. Pakistanas teigia, kad per smūgius mažiausiai šešiose vietose ir per apšaudymą palei sieną žuvo 26 civiliai. Tarp taikinių – taškai Pakistano administruojamoje Kašmyro dalyje ir dviejuose miestuose, įsikūrusiuose daugiausiai gyventojų turinčioje šalies Pandžabo provincijoje, kuri ribojasi su Indija.
Pakistano gynybos ministras Khawaja Muhammadas Asifas naujienų agentūrai AFP tvirtino, kad atsakomieji veiksmai „jau prasidėjo“, o kariuomenė prieš tai buvo pareiškusi, jog atsaką duos „pasirinktu laiku ir pasirinktoje vietoje“.
Indija savo ruožtu apkaltino Pakistaną paleidus artilerijos ugnį per Kontrolės liniją (LoC) – de facto sieną Kašmyre. Teigiama, kad žuvo trys civiliai.
Kas davė pradžią krizei?
Indiją įsiutino balandžio 22 d. jos administruojamoje Kašmyro dalyje, turistų pamėgtame Pahalgame įvykdyta smogikų ataka prieš turistus, per kurią žuvo 26 žmonės, daugiausia – induistai vyrai. Niekas neprisiėmė atsakomybės už šį išpuolį, tačiau Naujasis Delis pareiškė, kad ginkluoti asmenys priklausė Pakistane įsikūrusiai smogikų grupuotei „Lashkar-e-Taiba“, kurią Jungtinės Tautos (JT) yra įtraukusios į teroristinių organizacijų sąrašus.
Jau kurį laiką sklando gandai, kad ši grupuotė turi miglotų ryšių su Pakistano kariuomene, tačiau Islamabadas tai neigia. Indijos ministras pirmininkas Narendra Modis apkaltino Pakistaną, kad šis palaiko „tarpvalstybinį terorizmą“, ir suteikė savo kariuomenei „visišką operatyvinę laisvę“ duoti atsaką.
Abi pusės išsiuntė diplomatus, o Pakistanas praėjusią savaitę pareiškė turintis „patikimų žvalgybinių duomenų“, kad Indija ruošiasi suduoti karinį smūgį.
Kas kontroliuoja Kašmyrą?
Šis vaizdingas Himalajų regionas yra pagrindinis Indijos ir Pakistano nesutarimų objektas nuo tada, kai 1947 m., pasibaigus britų kolonijiniam valdymui, abi šios šalys buvo sukurtos. Kašmyro valdovas dvejojo, ar prisijungti prie Indijos, kurioje daugumą sudaro hinduistai, ar musulmoniško Pakistano, o tai lėmė pirmąjį karą tarp kaimyninių šalių.
Kiti visapusiški Indijos ir Pakistano karai dėl Kašmyro vyko 1965 m. ir 1999 m., o laikotarpiu tarp karų ir jau po jų nuolat vyko sukilimai ir susirėmimai pasienyje. Abi pusės kontroliuoja dalį Kašmyro, tačiau pretenduoja į visą teritoriją ir yra dislokavusios karius LoC prižiūrėti.
Indija ir Pakistanas 2019 m. buvo priartėję prie dar vieno karo, kai per savižudžio išpuolį, dėl kurio buvo apkaltinta Pakistano smogikų grupuotė, žuvo 41 Indijos sukarintų organizacijų narys.
Kaip reaguoja pasaulis?
Indija ir Pakistanas turi nemažus branduolinių ginklų arsenalus, o Kašmyras jau kurį laiką yra įvardijamas kaip vienas iš pavojingiausių pasaulyje galimo branduolinio karo židinių. Todėl nuo tada, kai kilo naujausia krizė, iš viso pasaulio skamba raginimai laikytis santūrumo.
JT vadovas Antonio Guterresas paragino laikytis „didžiausio santūrumo“, pareiškime nurodė jo atstovas Stephane’as Dujarricas. „Pasaulis negali sau leisti Indijos ir Pakistano karinės konfrontacijos“, – sakė S. Dujarricas.
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio pasikalbėjo su savo kolegomis iš Indijos ir Pakistano ir paragino abi puses įsitraukti į diskusijas.
Kinija, kuri yra abiejų šalių kaimynė ir artima Pakistano sąjungininkė, pareiškė „apgailestavimą dėl Indijos karinių veiksmų šį rytą“, ir kartu pažymėjo, kad yra „susirūpinusi dėl dabartinių įvykių“, sakoma užsienio reikalų ministerijos atstovo pareiškime.
Irano užsienio reikalų ministras Abbasas Araghchi trečiadienį, praėjus dviem dienoms po vizito Islamabade, turėtų lankytis Naujajame Delyje, nes Teheranas siekia tarpininkauti.