Pakistano teismas antradienį buvusį šalies premjerą Imraną Haną (Imran Khan) ir buvusį užsienio reikalų ministrą Mahmudą Kureši (Mahmud Kureyshi) už valstybinės paslapties paviešinimą 10-iai metų pasiuntė už grotų. Apie tai, remdamasi „Judėjimu už teisingumą" (Pakistan Tehreek-e-Insaf), pranešė agentūra „Reuters".
Uždaras teismas vyko Ravalpindžio miesto kalėjime, kuriame I.Hanas ir M.Kureši jau atlieka trejų metų įkalinimo bausmę, skirtą už korupciją. Teismas buvusį premjerą ir URM vadovą pripažino kaltais dėl to, kad jie paviešino slaptos telegramos, kurią 2022 m. pradžioje buvęs Pakistano ambasadorius Vašingtone išsiuntė Islamabadui, turinį. 2022 m. kovą. likus mėnesiui iki nušalinimo, I.Hanas pasirodė mitinge, kuriame mojavo dokumentu, esą įrodančių, kad siekiant jį nuversti yra organizuojamas sąmokslas.
Teismo sprendimas valstybės paslapties paviešinimo byloje buvo paskelbtas likus savaitei iki visuotinių rinkimų, kuriuose I.Hanui ir jo partijai uždrausta dalyvauti. Pasak kaltinimo, buvusio premjero veiksmus reikia vertinti kaip diplomatiniams santykiams pakenkusį slapto dokumento nutekinimą. Už tai šalyje gali būti skirtas įkalinimas iki gyvos galvos ar net mirties bausmė, nurodė BBC.
„Indian Express" teigė, kad telegramoje buvo pateikta ataskaita apie JAV Valstybės departamento atstovų, įskaitant ir valstybės sekretoriaus padėjėją Pietų ir Centrinės Azijos reikalams Donaldo Lu bei tuometinio Pakistano ambasadoriaus JAV Asado Madžido Hano (Asad Majeed Khan) susitikimą. Esą per jį amerikiečių valdininkai išreiškė nepasitenkinimą I.Hano neutralumu karo Ukrainoje klausimu ir reikalavo jį nušalinti. Pats I.Hanas neigė paviešinęs slapto pranešimo turinį. Jo teigimu, žiniasklaida dokumentą gavo iš kitų šaltinių.
Trečiadienį buvo paskelbta, kad I.Hanas ir jo sutuoktinė Bušra Bibi (Bushra Bibi) nuteisti kalėti 14 metų, pripažinus juos kaltais ėmus kyšius. Vis dar nėra aišku, ar I.Hanui skirtos bausmės bus vykdomos paeiliui, ar vienu metu.
I.Hanas Pakistano premjeru buvo nuo 2018 m. rugpjūčio iki 2022 m. balandžio, kuomet parlamentas pareiškė jam nepasitikėjimą. I.Hanas teigė, kad jis buvo nušalintas per politinių oponentų ir Pakistano kariškių surengtą sąmokslą, prie kurio prisidėjo ir JAV administracija. Visos šios šalys jų adresu išsakomus kaltinimus neigia.
Nušalinus I.Haną palaikymas jam buvo reiškiamas tūkstantiniuose mitinguose. Prieš buvusį Pakistano premjerą inicijuota dešimtys bylų, jo pasisakymus draudžiama rodyti per televizorių, o daugelis bendrapartiečių irgi gali, patikslino CNN. „Bloomberg" priminė, kad po to, kai 2022 m. rugpjūtį I.Hanas buvo pripažintas kaltu korupcijos byloje, viešumoje jo niekas nebematė.