Tūkstančiai senovinių knygų per Irako karą 2003 m. buvo pagrobtos ir išvežtos iš Bagdado į JAV. Dabar irakiečiai bando išsireikalauti grąžinti kultūros vertybes, bet jiems skersai kelio stoja žydai, teigiantys, esą knygos turi atitekti jiems.
Irako nacionalinė biblioteka praranda viltį atgauti šalies kultūros paveldo dalimi esančius dokumentus, kuriuos per patį karo įkarštį į JAV dvidešimt septyniais konteineriais išgabeno amerikiečiai. Tarp išvežtų vertybių daugiausiai yra senovinių hebrajų kalba rašytų religinių knygų ir rankraščių.
Pasak Irako nacionalinės bibliotekos ir archyvo direktoriaus Saado Eskandero, ši dokumentų kolekcija yra neįkainojama šalies kultūros paveldo dalis, kuri nuvertus Sadamą Huseiną (Saddam Hussein) buvo išvogta. Skaičiuojama, kad nuo JAV invazijos į Iraką pradžios iš pagrindinės šalies bibliotekos ir archyvo dingo ketvirtadalis knygų ir per 60 proc. žemėlapių, nuotraukų ir dokumentų kolekcijos.
Tačiau Vašingtone dabar saugomos vertingos knygų ir rankraščių kolekcijos Irakui greičiausiai nepavyks atgauti. Kai kurios įtakingos JAV žydų organizacijos ir Izraelio atstovai tvirtina, kad vertybės turi atitekti žydams. Argumentas - žydai nebegyvena Irake, todėl knygos negali likti irakiečiams. JAV organizacija Žydų kultūros centras jau net apsiėmė globoti irakiečių dokumentus.
“Nors knygų šaknys judaistinės, jos yra Irako kultūros dalis”, - atšauna į žydų argumentą S.Eskanderas.
Tačiau žydai nesutinka. “Tai tiesiog ne jų (irakiečių - red. past.). Žydai labai gina savo vertybes”, - karštai įrodinėjo žydas ortodoksas Dovas S.Zakheimas, buvęs vienas pagrindinių JAV prezidento Džordžo V.Bušo (George W.Bush) patarėjų užsienio politikos klausimais.“Svetimą reikia grąžinti”
Diana VARNAITĖ - Kultūros paveldo departamento direktorė:
Per karus pasinaudojant suirute, ypač jei kalbame apie Iraką, buvo bandoma pasigrobti ir į kitas šalis išvežti tam tikrų meno vertybių. Jeigu vertybės buvo išvežtos nelegaliai, jas privalu grąžinti. Kad ir kas vertybes vežtų - civiliai, kariškiai ar kontrabandininkai, per karus ar ne, - tai yra nelegalus veiksmas. Pasiimu svetimą daiktą, tai kaip aš jo negrąžinsiu? Apeliuoti, kad jiems (irakiečiams - red. past.) tos vertybės yra nereikšmingos, yra visiškai neteisinga. Valstybė, kurios daiktą nusavino, pati turi spręsti, kas jai reikšminga. Kaip pavyzdį paimkime prūsų tautą - ji yra išnykusi, o jei kas nors rastų jos reliktų ir pasisavintų sakydami, kad pas mus prūsai nebegyvena, todėl esą ir mums grąžinti nieko nereikia... Argi tai argumentas?
Parengta pagal dienraštį "Respublika"