respublika.lt

ES siena - kiaura kaip rėtis - nelegalai plūsta iš visur (60)

2021 rugsėjo 02 09:59:00
Ričardas ČEKUTIS

Mūsų valdiška propaganda kasdien trimituoja, kad „į šalį neįleistas nė vienas migrantas", tačiau Vokietijos žiniasklaida, remdamasi iš saugumo šaltinių gautais duomenimis, skelbia, jog visoje šalyje daugėja nelegalų, kurie ten patenka iš Baltarusijos per Baltijos šalis ir Lenkiją. Vadinasi, arba Lietuvos valdžia meluoja, arba tiesiog nekontroliuoja visų migrantų srautų.

×
nuotr. 9 nuotr.
Lenkai tiesiog fiziškai saugo savo sieną su Baltarusija. EPA - Eltos nuotr.

 

Vokiečių leidinys „Die Welt" skelbia, jog Vokietijos policija akcentuoja nelegalių atvykimų į šalį pagausėjimą, o beveik visi atvejai susiję su nelegalių migrantų (daugiausia irakiečių) maršrutais, einančiais per Rytų Europą. Remiantis saugumo struktūrų ataskaita, vokiečių žurnalistai skelbia, jog žmonės, padedantys šiems nelegalams kirsti valstybės sieną, savo klientus filmuoja, o šie į kameras sako: „Aš jau Vokietijoje". Taip mėginama pritraukti dar daugiau prieglobsčio prašytojų iš Azijos bei Afrikos.

„Šių metų liepos pabaigoje Vokietijoje buvo paduota 72 tūkst. pirminių prašymų suteikti prieglobstį", - rašo „Die Welt", akcentuodamas, jog praėjęs mėnuo, kurio metu buvo paduota 12,2 tūkst. pirminių prašymų, tapo rekordiniu mėnesiu pagal tokių pareiškimų skaičių nuo pat 2020 m. sausio.

Kaip pažymi leidinys, anksčiau absoliuti dauguma prieglobsčio prašytojų, atvykstančių į Vokietiją, įvažiuodavo į ES per Italiją, Ispaniją ir Graikiją. Šiaurės-Rytų ES siena, t.y. valstybinės Lenkijos bei Baltijos šalių sienos pastaraisiais metais buvo uždarytos nelegaliems migrantams. Kasmet ten fiksuojama dešimtys tūkstančių atsisakymų suteikti prieglobstį. „Tačiau pastarosiomis savaitėmis rytinė siena patiria išbandymus: iš pradžių Lietuva su savo 2,8 mln. gyventojų tapo viena svarbiausių šalių, į kurią atvyksta ES norintys apsistoti migrantai. Vien šiemet šioje Baltijos valstybėje užfiksuota daugiau nei 4 tūkst. nelegalaus sienos kirtimo atvejų", - konstatuoja vokiečių leidinys, atkreipdamas dėmesį, jog daugiausia tai buvo irakiečiai, taip pat afrikiečiai ir afganai, kuriuos Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka permetė į Lietuvos pasienį, keršydamas už ES jam pritaikytas sankcijas.

„Die Welt" pareiškė gavęs Vokietijos saugumo tarnybų analitinį dokumentą, kuriame sakoma, jog šiuo metu žymiai padidėjo nelegalių migrantų, į šalį atvykusių būtent iš Baltarusijos, srautai. Tai reiškia, kad jie arba pateko į ES per Baltijos valstybes, arba per Lenkiją, o mūsų valdžios skelbiami duomenys apie sulaikytus ar neįleistus migrantus tiesiog neatitinka tikrovės. Štai vokiečiai rašo, jog pastaruoju metu policija nustatė 250 atvejų, kai nelegalai kirto Vokietijos sieną savarankiškai arba per tarpininkus ir visais atvejais dominavo irakiečiai, atvykstantys iš Baltarusijos. Remiantis šiuo konfidencialiu dokumentu, „antrinė migracija" į Vokietiją masiškai vykdoma lengvaisiais automobiliais ir sunkvežimiais, o jų vairuotojai „kai kuriais atvejais buvo Gruzijos ir Sirijos piliečiai".

„Dauguma per sieną pervežtų asmenų su savimi turėjo Irako pasus; kiti per federalinės policijos tardymus pareiškė, jog dokumentus iš jų atėmė juos pervežantys asmenys arba Lietuvos valdžia, be to, pastaruoju metu policija vis dažniau aptinka Irako pasus, įsiūtus į migrantų drabužius", - rašo „Die Welt".

Pavyzdžiui, rugpjūčio 17 d. - per patį nelegalių migrantų antplūdžio per Lietuvą piką - Saksonijos federalinės policijos padaliniai, pranešus piliečiams, prie Vokietijos-Lenkijos sienos sulaikė 15 Irako piliečių be jokių dokumentų, leidžiančių apsistoti Vokietijoje. Tyrimo metu paaiškėjo, jog šie asmenys pirmiausia atskrido į Minską reguliariais lėktuvų reisais, po to buvo pervežti į Vokietiją lengvaisiais automobiliais ir sunkvežimiais. Vos tik pakliuvę į policiją, jie lyg pagal komandą iškart pareiškė norintys prašytis prieglobsčio Vokietijoje...

Šiuo metu Vokietijoje gyvena daugiausia Irako piliečių, esančių Europoje (220 778 asmenys, palyginimui, antroje vietoje esančioje Švedijoje - 25 896). Todėl Vokietijos saugumo analitikai daro išvadą, jog būtent Vokietija yra galutinis iš Irako organizuojamos migracijos tikslas.

Dokumente rašoma, jog asmenys, migruojantys į ES per Baltarusiją, moka specialiems žmonių gabenimo kurjeriams, dirbantiems po „turizmo agentūrų" priedanga nuo 3,3 iki 15 tūkstančių eurų - kaina priklauso nuo migranto kilmės šalies ir gyvenimo Baltarusijoje trukmės.

„Die Welt" konstatuoja: „Kol kas Europos Komisija palaiko Lietuvą, Latviją ir Lenkiją, nors šios šalys, gindamos ES išorines sienas, nesuteikia prašytojams prieglobsčio, kas žvelgiant iš teisinės pusės atrodo ginčytina..."

Beje, praėjusią savaitę Europos Žmogaus Teisių Teismas nusprendė, jog Lenkija ir Latvija neprivalo įsileisti į savo šalis prieglobsčio prašytojų iš Irako ir Afganistano, atvykstančių iš Baltarusijos. Anksčiau į šį teismą per tarpininkus kreipėsi afganai, įstrigę ties Lenkijos-Baltarusijos siena, bei irakiečių grupė, esanti prie Latvijos sienos. Tačiau Strasbūro teismas įpareigojo Rygos ir Varšuvos vyriausybes suteikti pagalbą: jie privalo tiekti migrantams maistą, vandenį, drabužius, suteikti medicininę pagalbą ir, esant galimybėms, laikiną pastogę.

Briuselis papirkinės potencialių migrantų kaimynus

Europos Sąjunga teigia sieksianti sustabdyti didžiulį prieglobsčio prašytojų antplūdį iš Afganistano, teikdama pagalbą regione ir naudodama stiprią sienų apsaugą, tačiau neprisiėmė konkrečių įsipareigojimų masiškai priimti žmones po Talibano valdžios perėmimo.

„Remdamasi įgyta patirtimi, ES yra pasiryžusi veikti bendrai, kad neleistų pasikartoti anksčiau stebėtiems nekontroliuojamiems dideliems nelegalių migrantų srautams", - sakoma bendrame pareiškime, pasirašytame per bloko vidaus reikalų ministrų posėdį Briuselyje.

ES pareiškė verčiau bendradarbiausianti su Afganistaną supančiomis šalimis, siekdama „sustiprinti jų pajėgumus suteikti apsaugą ir orias bei saugias pabėgėlių priėmimo sąlygas". Briuselio biurokratai neslepia, kad tiesiog bus mokami pinigai tiems Afganistano kaimynams, kurie sutiks priimti visus nuo talibų bėgančius asmenis.

Beje, vienintelis Liuksemburgo užsienio reikalų ir imigracijos ministras Žanas Aselbornas (Jean Asselborn) viešai ginčijosi dėl tvirtesnių įsipareigojimų perkelti žmones, bėgančius nuo radikalaus islamo Talibano valdymo.

Tačiau blokas galiausiai nurodė, kad „parama galės būti teikiama savanoriško perkėlimo forma, pirmenybę teikiant pažeidžiamiems žmonėms - moterims ir vaikams".

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (60)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • VAKCINACIJA: Europos Sąjungai laikas „pamąstyti apie privalomą vakcinaciją“ nuo COVID, trečiadienį sakė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen, nors ir pabrėžė, kad nuspręsti turi valstybių narių vyriausybės.
  • PRITARĖ: Vyriausybė pritarė Vidaus reikalų ministerijos siūlymui pasienyje su Baltarusija dar mėnesiui pratęsti nepaprastąją padėtį.
  • GINČAS: Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nagrinės vienos didžiausių šalies verslo grupių „Vilniaus prekyba“ ir jos smulkiojo akcininko Mindaugo Marcinkevičiaus ginčą dėl 81,25 mln. Eur žalos už bandymus stabdyti prekybos centrų „Akropolis“ pardavimą.
  • DERYBOS: Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė norįs tiesioginių derybų su Rusija, skirtų užbaigti aštuonerių metų karą su prorusiškais separatistais jo šalies rytuose.
  • PELNAS: Bankininkystės grupė „Citadele“ per 9 šių metų mėnesius uždirbo 44,7 mln. Eur, kai prieš metus tą patį laikotarpį fiksuotas 20,5 mln. Eur nuostolis.
  • PRATĘSIAMA: Austrija antradienį dar dešimčiai dienų pratęsė šalyje įvestą visuotinį karantiną.
  • BRANGIAUSIAS: Izraelio uostamiestis Tel Avivas, anot britų žurnalo „The Economist“ atliktos analizės, yra brangiausias pasaulio miestas.
  • NESUTINKA: Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietras Parolinas nesutinka su Europos Komisijos rekomendacijomis atsisakyti lytį apibūdinančių kreipinių ir nevartoti žodžio „Kalėdos“.
  • PASIKEITIMAI: Nuo trečiadienio galimybių pasui gauti nebetinka antigeno testas – galioja tik PGR, o nevakcinuoti ir nepersirgę darbuotojai turi tikrintis savo lėšomis o taip pat įsigalioja reikalavimas pradinukams mokyklose dėvėti kaukes.
  • KONVENCIJA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad vertinant dėl Stambulo konvencijos Seime tvyrančias įtampas yra akivaizdu, jog teikti konvenciją ratifikavimui šiuo metu būtų labai rizikinga.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar vaikai turi turėti galimybę nuspręsti skiepytis be tėvų sutikimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-6 +2 C

-2 +5 C

 

-2 +3 C

-4 +1 C

0 +5 C

 

-6 0 C

0-6 m/s

0-13 m/s

 

0-10 m/s