respublika.lt

Donaldas Trumpas nurodė Rusijai per 50 dienų rasti sprendimą, kaip užbaigti karą Ukrainoje

(122)
Publikuota: 2025 liepos 14 19:10:00, Živilė Aleškaitienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Donaldas Trumpas. EPA - Eltos nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį nurodė Rusijai per 50 dienų išspręsti karą Ukrainoje arba laukti naujų griežtų ekonominių sankcijų ir išdėstė planus dėl naujų ginkluotės siuntų Kijevui.

 

„Esame labai labai nepatenkinti" Rusija, sakė D. Trumpas žurnalistams, Baltuosiuose rūmuose susitikęs su NATO vadovu Marku Rutte.

„Jei per 50 dienų nebus susitarimo, taikysime labai griežtus muitus, maždaug 100 proc. dydžio tarifus", - sakė D. Trumpas, pridurdamas, kad tai bus „antriniai muitai", nukreipti prieš dar likusias Rusijos prekybos partneres - taip bus siekiama paralyžiuoti Maskvos gebėjimą išgyventi net ir esant plačioms Vakarų sankcijoms.

D. Trumpas ir M. Rutte taip pat pristatė susitarimą, pagal kurį NATO karinis aljansas pirks ginklų iš JAV - taip pat ir priešraketines sistemas „Patriot" - ir perduos juos Ukrainai.

„Tai yra milijardų dolerių vertės karinė įranga, kuri bus nupirkta iš Jungtinių Valstijų, keliaus į NATO... ir kuri bus greitai paskirstoma mūšio lauke", - sakė D. Trumpas.

Buvęs Nyderlandų ministras pirmininkas M. Rutte sakė, kad pagal šį susitarimą Ukraina gaus „didžiulį kiekį" ginklų.

D. Trumpas pradėjo bandymą suartėti su V. Putinu netrukus po to, kai sausį ėmė eiti pareigas, kadangi siekė įvykdyti savo rinkimų kampanijos pažadą per 24 valandas užbaigti karą Ukrainoje.

Jo posūkis link V. Putino sukėlė Kijevo nuogąstavimus, kad jis ketina parduoti Ukrainą, ypač po to, kai D. Trumpas ir jo komanda Ovaliajame kabinete vasario mėnesį smarkiai kritikavo Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį.

„Žudikas"

Tačiau pastarosiomis savaitėmis D. Trumpas ėmė demonstruoti vis didesnį pyktį ir nusivylimą V. Putinu, šis, užuot sustabdęs trejus metus trukusią invaziją, dar sustiprino atakas.

Pirmadienį D. Trumpas komentavo V. Putino elgesį: „Nenoriu sakyti, kad jis žudikas, bet jis nesukalbamas vyrukas".

Praėjusią savaitę D. Trumpas užsiminė, kad pirmadienį paskelbs pareiškimą dėl Rusijos. Tuomet sekmadienį jis paskelbė, kad pasiųs Ukrainai gyvybiškai svarbių oro gynybos sistemų „Patriot", kad padėtų jai atremti vis stiprėjančias Rusijos atakas.

Vašingtonas taip pat radikaliai pakeitė nuomonę po anksčiau šį mėnesį paskelbto pranešimo, kad sustabdys kai kurių ginklų tiekimą Kijevui.

M. Ruttės vizitas Baltuosiuose rūmuose yra pirmasis nuo tada, kai birželio mėnesį per NATO aukščiausiojo lygio susitikimą Hagoje pavadino D. Trumpą „tėtušiu".

Per pastarąsias kelias savaites Maskva surengė rekordinę bepiločių orlaivių ir raketų smūgių bangą, o birželio mėnesį žuvusių ar sužeistų Ukrainos civilių gyventojų skaičius, JT duomenimis, buvo didžiausias per trejus metus.

D. Trumpo pareiškimas pirmadienį buvo paskelbtas tuo metu, kai jo specialusis pasiuntinys Keithas Kelloggas atvyko į Kijevą susitikti su V. Zelenskiu.

V. Zelenskis pasveikino „produktyvų susitikimą", sakydamas, kad jie aptarė „Ukrainos oro gynybos stiprinimą, bendrą gamybą ir gynybai skirtų ginklų įsigijimą bendradarbiaujant su Europa".

Ukrainos vadovas taip pat sakė esąs „dėkingas prezidentui D. Trumpui už svarbius paramos signalus ir teigiamus sprendimus abiem mūsų šalims".

„Geriau vėliau negu niekada"

Vienas Ukrainos karys, kariaujantis karo nuniokotuose šalies rytuose, prisistatęs šaukiniu „Grizlis", palankiai įvertino D. Trumpo pažadą dėl naujų oro gynybos sistemų.

„Geriau vėliau negu niekada", - sakė jis AFP.

„Nes kol mes čia giname fronto liniją, mūsų šeimos yra neapsaugotos. Dėl „Patriotų", kuriuos jie mums perduos, mūsų šeimos bus saugesnės", - pridūrė 29 metų vyras.

Tuo tarpu Rusijos pajėgos pirmadienį pareiškė užėmusios naują teritoriją rytų Ukrainoje, t. y. du kaimus - vieną Donecko, o kitą Zaporožės srityje. Jos pajėgos pirmadienį taip pat nužudė mažiausiai tris civilius rytinėse Charkivo ir Sumų srityse, pranešė Ukrainos regionų pareigūnai.

Kijeve V. Zelenskis taip pat pasiūlė esminį politinį pokytį, rekomenduodamas ekonomikos ministrei Julijai Svyrydenko užimti naujojo šalies ministro pirmininko postą.

J. Svyrydenko socialinėje žiniasklaidoje pareiškė, kad Ukrainai atėjo „lemiamas metas".

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (122)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kokių metų automobilį vairuojate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +21 C

+14 +20 C

+15 +19 C

+18 +25 C

+18 +24 C

+18 +21 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s