Didžiosios Britanijos ekonomika šiuo metu patiria nuosmukį, kadangi šalies bendrovės ruošiasi kietajam „Brexitui“. Remiantis apklausos duomenimis, matoma, kad paslaugų sektorius patyrė didelį kritimą, rašo „Reuters“.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Johnsonas yra pažadėjęs spalio 31-ąją šalį išvesti iš ES, nepaisydamas parlamento priimto įstatymo, įsakančio „Brexitą“ atidėti, jei nebus rastas ekonominį smūgį palengvinsiantis sprendimas.
Rugsėjo duomenimis, kuriuos paskelbė dvi ekonomikos duomenų bendrovės „IHS Markitׅ“ ir „CIPS“, pirkimo indeksas (Purchasing Managers’ Index – PMI) nukrito iki 49,5 – bet koks indeksas žemiau 50 yra laikomas ekonomikos susitraukimo ženklu.
Kartu su suprastėjusiais gamybos ir statybos sektorių apklausų rezultatais, rugsėjo PMI indeksas nukrito iki 48,8 nuo anksčiau buvusio 49,7. Pasak „IHS Markit“, šie duomenys rodo, kad Didžiosios Britanijos ekonomika susitraukė per 0,1 procentinio punkto.
Nepaisant to, ekonomikos konsultacijų bendrovės „Capital Economics“ atstovė Ruth Gregory teigė, kad apklausa neatsižvelgė į Britanijos atsparų mažmeninės prekybos sektorių ir viešųjų paslaugų išlaidų augimą. Ji teigė, kad trečiajame ketvirtyje ekonomika paaugs 0,3 proc.
Britanijos ekonomika kovo-rugsėjo mėnesiais susitraukė 0,2 proc. – tai buvo pirmasis nuosmukis nuo 2012-ųjų. Antrasis per metus ketvirčio ekonomikos susitraukimas pagal ES apibrėžimą yra laikomas recesija.
Teigiama, kad verslai traukiasi iš Didžiosios Britanijos dėl kylančios kietojo „Brexito“ grėsmės, o eksporto užsakymai krinta jau nuo kovo. Šalies ekonomika taip pat lėtėja dėl pasaulyje kylančios prekybos įtampos, tačiau nekintanti šalies vartotojų paklausa ekonomiką kiek apsaugo nuo didelių pokyčių.