respublika.lt

Demokratijos invazija pasaulyje baigėsi fiasko Komentuoja Audrius BUTKEVIČIUS (98)

2021 rugsėjo 12 10:47:00
Ričardas ČEKUTIS

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai" komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius BUTKEVIČIUS.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rugsėjo 11-oji per 20 metų aplipo mitais ir pasakomis, tačiau pasaulis per šį laiką nė kiek nepasikeitė. EPA - Eltos nuotr.

 

- Vokietijos kanclerė Angela Merkel pareiškė, jog rugsėjo 26 d. paliks savo postą „ramia sąžine", na, o Lietuvoje ir toliau ji liaupsinama bei šlovinama. Priminkite skaitytojams, ką gero nuveikė ši ponia per laikotarpį valdžioje, kurio pavydėti galėtų net Aliaksandras Lukašenka?

- Jeigu kalbėsime apie visą Europą apskritai, žinoma, ji įdiegė krūvą socialistinių, marksistinių ir maoistinių nuostatų, kitaip sakant, Angela Merkel liberaliąją Europą pavertė socialistine-marksistine, o tai niekam iš sveiko proto žmonių negali būti priimtina. Kitas dalykas - ji visą laiką vykdė prorusišką politiką, tarnaudama Rytų Vokietijos pramonininkams. Jeigu toks tarnavimas laikomas „ramia sąžine", tuomet tiek apie tą sąžinę ir jos pasaulio suvokimą ir tegalima pasakyti... Jeigu pažvelgtume į jos sukurtą politinę situaciją, suvoktume, jog ne kas kitas, o ji leido Rusijai taip išsiplėtoti, jog atsirado Ukrainos problema, kur žuvo mažiausiai 14 tūkst. žmonių, o ji visa tai toleravo, toliau augindama „Putin ferštein" politinį fenomeną... Pagaliau nepamirškime, ir kas organizavo „Nord Stream 2" vamzdelius, o kartu ir mums priešiškos Rusijos finansavimą Vokietijos pinigais. Žinoma, šiame kontekste reikia kalbėti ir apie Gruzijos, Moldovos bei Ukrainos problemas. Visa tai ir yra A.Merkel „darbeliai"... Kalbant apie Lietuvą, pirmiausia prisiminkime gerą A.Merkel draugę, mūsų „šviesiąją" prezidentę, kuri iš savo kolegės beprotiškai užkeltomis kainomis prisipirko visiškai nereikalingo metalo laužo, pavadinto „Vokietijos šarvuočiais". Toks buvo mūsų valstybių bendradarbiavimas karinėje srityje... Ši dama, kaip žinoma, savo politinę karjerą pradėjo dar sovietiniais laikais Rytų Vokietijoje, tapdama aktyvia komjaunuole ir užsiimdama Sovietų Sąjungos vykdomos politikos propaganda. Galima sakyti, kad tuo pačiu ji ir pabaigė... Belieka tikėti, kad ateinantys jos įpėdiniai turės kitokius požiūrius.

- Kalbant apie įpėdinius, Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) pradėjo susitikimus su jais, matyt, zonduodamas jų pozicijas. Kaip tik šią savaitę jis susitiko ir su Vokietijos finansų ministru bei vicekancleriu Olafu Šolcu (Olaf Scholz) iš kairiųjų partijos (SPD), ir su Arminu Lašetu (Armin Laschet) iš A.Merkel krikščionių-demokratų (CDU) partijos. Ar šie veikėjai gali pakeisti situaciją?


- Visa bėda, kad ir E.Makronas yra ne kitoks vyrukas... Čia yra didžiulė problema ir kalbėti šiuo požiūriu tenka ne tik apie A.Merkel, bet ir apie Prancūzijos ar Italijos poziciją, kuriems geopolitika neegzistuoja, o NATO aljansas tėra tušti žodžiai... Tas pats E.Makronas užmerkia akis į bet kokias Rusijos kiaulystes ir net jo valstybėje rusų kuriamas teroristų bazes, šnipinėjimo lizdus bei intensyvią rusiškos žvalgybos veiklą. Šiandieninė Europa yra labai problematiška mums visiems, todėl bijau, kad visi A.Merkel įpėdiniai paveldės tas pačias įtakas, kurios veikė ir minėtą damą... Bet nenoriu būti toks pesimistas ir palaukime, kol atsiras konkretus žmogus - kartais jie viena kalba prieš rinkimus, o būdami išrinkti veikia kitaip.

- Pastaruoju metu daug kalbama apie Rusijos ir Baltarusijos santykių pokyčius. Štai ir šią savaitę Aliaksandras Lukašenka susitinka su Vladimiru Putinu Maskvoje, kur, kaip pranešama, toliau tobulins sąjunginės valstybės sutartį. Kodėl V.Putinas niekaip „nesuvalgo" A.Lukašenkos valstybės? Kurioje vietoje kertasi jų interesai?

- Manau, V.Putinas neturi galimybės pateikti tolio lygio pasiūlymą, nuo kurio A.Lukašenka negalėtų atsisakyti... Čia viskas priklauso nuo pasiūlymo, tarsi senuose filmuose apie mafiją... Žinoma, A.Lukašenka suvokia, jog geriau būti pirmu vaikinu savo kaime, negu dešimtu - Maskvoje. O jam nieko daugiau ir nesiūloma. Vadinasi, jam turėtų būti aišku - vos tik jis neteks savo valstybės ir jos užnugario, iškart atsidurs tokioje pačioje būklėje, kokioje šiandien yra Viktoras Janukovyčius, t.y. nedelsiant bus apiplėštas ir turės kovoti dėl savo šeimos gyvybės. Natūralu, kad jiems kol kas susitarti nepavyksta ir tenka derinti daugybę kartų suderintą sutartį... Mes ir anksčiau ne kartą kalbėjome, kad autoritarinis A.Lukašenka, siekiantis išlaikyti savo aplinkos pozicijas, mums naudingesnis, nei visiška Baltarusijos inkorporacija į Rusijos sudėtį. Deja, mūsų užsienio reikalų politikos vadovai, dirbantys toli gražu ne Lietuvos interesams, šito nesuvokia, todėl jie stipriai stumtelėjo A.Lukašenką į Maskvos glėbį. Neturėdamas alternatyvos Europoje, šiandien A.Lukašenka derasi su Rusija dėl geresnių sąlygų sau, bet ne dėl Baltarusijos, kaip nepriklausomos valstybės, išlikimo. Ir ši nuodėmė gula tiek ant „komjaunuolio" Linkevičiaus, tiek ir ant anūkėlio pečių.

- Europos Komisija paskelbė, kad kiekvieną dieną skirs baudas Lenkijai, kol ji nepanaikins Teisėjų drausmės kolegijos. Lenkus kol kas gina tik vengrai, tačiau ne tik jiems nesuprantama, kodėl dėl teisėjų priežiūros institucijos Briuselis taip aršiai ir atkakliai puola, kad rizikuoja net pačios ES subyrėjimu?

- Briuselis puola todėl, kad tai yra aiški Lenkijos nepriklausomybės apraiška. Ši teismus kontroliuojanti institucija, žinoma, orientuota Lenkijos teisėjų nepriklausomybės kryptimi, o tai netenkina Briuselio, nes iš esmės užkerta kelią ES politinės valios primetimui Lenkijos teritorijoje. Teisėjai yra labai priklausomi ne tik nuo juos skiriančių politikų, bet ir nuo ES valdžios bei Briuselyje nustatomų taisyklių. Taigi, bet koks tokios teisėjus kontroliuojančios institucijos sukūrimas laužo Briuselio galimybes paveikti teismų praktiką Lenkijoje. Todėl ir vyksta didžiulė ataka prieš nepriklausomus Lenkijos teismų sprendimus.

- Britų premjeras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) konstatuoja, kad per Lamanšą iš Prancūzijos kasdien plaukia rekordiniai nelegalių migrantų srautai. Gana keista tai girdėti: kodėl migrantams netinka jų išsvajota Europos Sąjunga? Per mažos pašalpos ar tiesiog ankšta pasidarė „getuose"?

- Žinoma, visi traukia ten, kur jie tikisi, jog gyvenimas bus geresnis. ES jau yra perpildyta. Jeigu pažvelgtume į pačią Prancūziją, ypač jos pietus, pamatytume, jog su nelegaliais migrantais šiandien kovoja ne prancūzai, o anksčiau atvykusi migrantų banga, kuri labiausiai ir priešinasi naujiems atvykėliams, nes puikiai supranta, jog prancūziškas arklys dviejų nepaneš, o nauji atvykėliai visu svoriu guls ant dirbančiųjų pečių, kol viskas sugrius. Didžioji Britanija, išsivadavusi nuo tam tikro nelegalų pertekliaus ir pamėginusi susitvarkyti šioje srityje, tampa vis dar galiojančia savotiška mitologine perspektyva - esą ten galima įsitvirtinti. Bet aš turėčiau nuvilti mielus migrantus: kaip kartą sakė vienas britų policininkas, „jie visi pamiršta, kaip puikiai mes mokame su jais tvarkytis...". Kitaip tariant, ta imperinė tradicija vis dar gyva ir britai tikrai įsives tvarką.

- Artėja Rugsėjo 11-osios dvidešimtmetis. Kas pasikeitė per 20 metų? Ar terorizmo pasaulyje liko mažiau? O gal jis jau nugalėtas, kaip ne kartą skelbė mūsų ir užsienio propaganda?

- Kadangi per 20 metų padaugėjo žmonių, tai ir terorizmo atvejų pagausėjo... O politiškai ši data reiškia tik viena - kad bet kokios pastangos įvesti tvarką pasaulyje yra pasmerktos žlugti. Nė viena valstybė, įskaitant galingiausias Jungtines Valstijas, neturi tiek išteklių, kad demokratinėmis priemonėmis galėtų naujas tvarkas sukurti. Afganistano, Irako, Sirijos, Irano pavyzdžiai yra kaip tik tokie. Iš esmės tai yra vienintelė išvada, kurią galima ir reikia padaryti iš Rugsėjo 11-osios datos. Žinoma, mes galime tyčiotis iš amerikiečių, matydami jų juokingą pabėgimą iš Afganistano, tačiau pirmiausia privalome pripažinti milžinišką korupcijos mastą Jungtinėse Valstijose. Būtent korupcija pavertė JAV bandymus įtvirtinti demokratiją Afganistane visišku fiasko. Galima įvertinti ketinimus ir idėją, skirti lėšas bei sukurti atvirą valstybę, gyvenančią tam tikrais demokratiniais principais ir pagrindais. Per 20 metų užaugo nauja karta Afganistane, kuri jau pradėjo gyventi pagal kitus standartus. Žinoma, reikėjo ne 20 metų, o dar papildomų 40-50 metų, kad naujos nuostatos įsitvirtintų. Bet niekas negalėjo sau leisti tokios prabangos ir toliau taškytis trilijonais dolerių. Grubiai tariant, patys amerikiečiai paskelbė, kad į Afganistaną buvo „suleisti" 2 trilijonai dolerių. Tai ir yra atsakymas į Rugsėjo 11-osios iššūkius: pasaulis daugiau nematys tokių projektų kaip Afganistanas. Vadinasi, kiekvienas nuo šiol kovos tik už save.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (98)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RINKIMAI: Rusijoje prasidėjo parlamento rinkimai kurie vyks net tris dienas.
  • PROTESTAS: Tūkstančiai žmonių Argentinos sostinėje protestavo reikalaudami geresnių gyvenimo sąlygų.
  • ŠVIETIMAS: Lietuvos ir Lenkijos švietimo ministrai aptarė mokyklos Suvalkuose steigimą.
  • IMIGRACIJA: Užimtumo tarnyba iki rugpjūčio 31 dienos iš viso darbdaviams išdavė 17299 dokumentus, leidžiančius trečiųjų šalių piliečiams dirbti Lietuvoje.
  • ŠVIETIMAS: Šią savaitę prasideda Geros savijautos programa – mokyklos jau gali registruotis veikloms, skirtoms gerinti mokinių savijautą, stiprinti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
  • ALJANSAS: JAV prezidentas J. Bidenas, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.
  • ENERGETIKA: Lietuvoje per artimiausius kelerius metus privatūs investuotojai planuoja pastatyti dar apie 930 megavatų (MW) galios vėjo elektrinių.
  • KARANTINAS: Premjerė Ingrida Šimonytė neatmeta galimybės, kad šalyje augant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, Lietuvoje vėl gali būti įvestas karantinas.
  • DARBAS: prastovoje dėl karantino esantiems darbuotojams nutarus nutraukti darbo santykius, siūloma nemokėti išeitinės išmokos: tai numatančias Darbo kodekso pataisas parlamentui ketina pateikti Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kazys Starkevičius.
  • SANTUOKA: trečiadienį popiežius Pranciškus, grįžęs į Vatikaną po kelių dienų viešnagės Slovakijoje, komentaruose žurnalistams dar kartą atmetė galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis Katalikų Bažnyčioje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikėtų SAM paduoti į teismą už leidimą 16-mečiams skiepytis be tėvų sutikimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +6 C

+2 +6 C

 

+4 +8 C

+5 +13 C

+5 +12 C

 

+9 +12 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos