Neseniai viešumoje pasirodė informacija apie tai, kad danai nusprendė išsiųsti iš šalies nelegalius atvykėlius. Tiesa, daliai jų vėliau gali būti leista grįžti į šią Skandinavijos šalį, bet sprendimo - suteikti prieglobstį ar ne - jie lauks už jos ribų.
Planuojama, kad nelegaliai į Daniją patekę ir politinio prieglobsčio pasiprašę užsieniečiai bus registruojami, paimami jų pirštų atspaudai, tuomet jie bus susodinti į lėktuvus ir nuskraidinti į vieną iš Afrikos šalių. Pranešama, kad kol bus sprendžiamas prieglobsčio suteikimo klausimas, Danija padengs jų gyvenimo išlaidas ir mokės kompensacijas priimančiai šaliai.
Kol šalies parlamentas analizuoja kelią tokiai praktikai atversiantį įstatymą, vyriausybė pranešė, jog rado šešias perspektyvias Afrikos šalis ir su jomis šiuo metu deramasi dėl sąlygų. Daugiausia galimybių susitarti yra su Ruanda - šalys jau pasirašė atitinkamus protokolus, tačiau laikino pabėgėlių apgyvendinimo sutartis dar nepasirašyta.
Danija - pirmoji ES šalis, nusprendusi pabėgėlius apgyvendinti trečiosiose šalyse ir rekomenduojanti tokią praktiką taikyti kitoms šalims narėms. Tiesa, tai nėra absoliuti naujovė. Panašią praktiką nuo 2017 m. taiko Izraelis.
Danija smarkiai sugriežtino savo migracinę politiką, į valdžią atėjus iš dešiniųjų partijų antiimigracinę temą siekiantiems perimti socialdemokratams. Nuo tada į šalį atvykstančių žmonių skaičius sumažėjo maždaug iki 1500 per metus. Tai - žemiausias rodiklis per pastaruosius 30 metų.
Nepaisant pasiekimų, šalies premjerė Metė Frederiksen (Mette Frederiksen) pareiškė, kad imigrantų skaičių nori sumažinti iki nulio. Danija taip pat tapo pirmąja Europos šalimi, grąžinanti namo pabėgėlius iš Sirijos, kadangi, danų nuomone, jų gimtinėje dabar jau saugu.