Aukštieji Čekijos Respublikos parlamento rūmai su nedidele persvara atmetė įstatymo projektą, kuriame buvo siūloma leisti moterims pačioms pasirinkti, kaip rašyti asmens dokumentuose savo pavardę - vyriška ar moteriška forma.
Skirtingai nuo germanų ar romanų kalbų, kuriose vyriškos ir moteriškos pavardės rašomos vienodai, čekų kalboje tėvo arba vyro pavardę pasirinkusioms moterims prie jos pridedama moteriška galūnė „-ova". Tarkim tenisininkės Petra Kvitova, Martina Navratilova. Beje, pastaroji tradicinę pavardės formą išsaugojo ir persikrausčiusi į JAV. Atitinkamai ir menamo piliečio Novako žmona arba duktė būtų Novakova.
Tokiu pat būdu formuojami ir moteriškų profesijų pavadinimai.
Atsisakyti pavardės rašymo tokiu būdu čekės gali tik tuomet, jeigu yra kitos tautybės, išteka už užsieniečio ar nuolat gyvena užsienyje. Kaimyninėje Slovakijoje, kadaise su Čekija sudariusioje vieną valstybę, tokią teisę turi visos moterys.
Viena iš įstatymo projekto iniciatorių, buvusi teisingumo ministrė Chelena Valkova teigė, jog dabartinė tvarka pažeidžia lygias moterų galimybes, nurodo jų priklausomybę ir antraplanį vaidmenį. Kitas argumentas buvo tas, kad pastaraisiais metais čekai vis dažniau keliauja po užsienį ir vieningas pavardžių rašymas leistų išvengti nesusipratimų.
Nepaisant tokių teiginių, prieš galiojančios tvarkos keitimą beveik vieningai pasisakė čekų lingvistai. Jų nuomone, ją pakeitus būtų pažeista per amžius kurta ir puoselėta žodžių sudarymo tvarka.
Įstatymo projektą palaikiusios „Piratų partijos" deputatas Andžejus Profantas pateikė apklausos, atliktos vienuose iš Prahos santuokų rūmų, rezultatus. Atsisakyti moteriškos galūnės „-ova" norėtų tik 28 proc. moterų.
Dar įdomesnius rezultatus pateikė visaliaudinė apklausa. Suskaičiavus jos rezultatus paaiškėjo, kad naujoves palaiko tik 17 proc. piliečių. 82 proc. respondentų teigė, kad sutrumpintos pavardės čekams skambės neįprastai ir juokingai.