Pirmasis po nepriklausomybės atkūrimo Kirgizijos prezidentas buvo grąžintas į šalį ir apklaustas dėl kaltinimų korupcija, pirmadienį pranešė pareigūnai.
Kirgizijos nacionalinio saugumo komiteto pareiškime teigiama, kad Askaras Akajevas buvo „pristatytas“ į sostinę Biškeką, tačiau nenurodė, kaip jis buvo atvežtas ten po 16 metų gyvenimo Rusijoje.
Garsus akademikas A. Akajevas vadovavo Kirgizijai 1990–2005 metais ir sukūrė sistemą, grįstą nepotizmu ir korupcija, o paskui buvo nuverstas per gatvių protestus.
Jis „kaltinamas korupcija“, susijusia su sandoriais dėl „Kumtor“ aukso kasyklos, pranešė saugumo komitetas, tačiau nepatikslino, ar 76 metų vyrui gresia areštas.
Anksčiau šiais metais Kirgizija perėmė aukso kasyklos, kurią anksčiau valdė Kanados bendrovė „Centerra Gold“, kontrolę.
Toronto vertybinių popierių biržoje listinguojama bendrovė gegužę pripažino, kad „nebekontroliuoja „Kumtor“ kasyklos ir nebegali užtikrinti kasyklos darbuotojų ar veiklos saugumo“.
Kasykla, kurios produkcija 2020 metais sudarė 12,5 proc. Kirgizijos BVP, yra didžiausia šalies užsienio investicija ir nuolatinis kovos tarp vyriausybės ir opozicijos objektas.
Joje auksas buvo pradėtas išgauti dešimtajame dešimtmetyje, kai A. Akajevas buvo prezidentas. Įmonė 1998 metais buvo sukėlusi skandalą, kai jos sunkvežimis, gabenęs natrio cianidą, pateko į avariją ir išvertė savo krovinį į upę.
Po 2005 metų protestų, per kuriuos buvo nuverstas A. Akajevas, kitos Kirgizijos vyriausybės siekė pataisyti susitarimą dėl kasyklos.
A. Akajevas dėl savo nuvertimo kišimusi į šalies reikalus apkaltino JAV, kurios tuo metu Kirgizijoje turėjo karinę bazę, kuri buvo naudojama karo veiksmams Afganistane.
Prezidentas Sadyras Japarovas yra kilęs iš Isyk Kulio regiono, kuriame yra minėta aukso kasykla. Būdamas parlamento opozicijos nariu jis siūlė ją nacionalizuoti.