Didžiosios Britanijos bankui „Royal Bank of Scotland“ (RBS) kelerius metus pavyko sėkmingai vengti mokesčių investavus į filmus apie jaunąjį burtininką Harį Poterį. Į valstybės iždą bankas nesumokėjo maždaug 1 mlrd. svarų.
Nuo 1997 iki 2008 metų RBS buvo teikiama mokestinių lengvatų, nes šis pirko filmus, o vėliau juos nuomodavo platintojams. Studija sutikdavo 15-20 metų kasmet mokėti bankui fiksuotą sumą, net jei filmas ir patirtų visišką komercinę nesėkmę.
RBS išpirko filmus „Haris Poteris ir Azkabano kalinys“, „Haris Poteris ir ugnies taurė“, „Troja“, „Betmenas: pradžia“, „Čarlis ir šokolado fabrikas“ bei dar 20 žymių kūrinių.
„Šie lėšų pervedimai yra sukurti visiškai dirbtinai, jais siekiama tik išvengti mokesčių“, - teigia juristas Džolionas Mojemas (Jolyon Maugham).
Tiesa, ekspertas patikslina, kad sandoriai nėra laikomi neteisėtais. 2007 metais atsiradus pokyčių mokesčių kodekse, organizacija nustojo vykdyti tokio pobūdžio sandorius.
Nuo 1997 metų Didžiosios Britanijos vyriausybė taikė nemažas lengvatas kino pramonėje veikusioms įmonėms, tačiau praėjus dešimčiai metų nuostatos buvo sugriežtintos.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“