Jungtinė Karalystė antradienį pašalino Kinijos branduolinės energetikos įmonę CGN iš naujosios „Sizewell C" atominės elektrinės statybos. Ji dabar bus statoma kartu su likusia Prancūzijos partnere EDF. Britų premjeras Rishis Sunakas paskelbė apie šalies kurso santykiuose su Kinija pasikeitimą.
Šis pranešimas buvo paskelbtas praėjus dienai po to, kai ministras pirmininkas Rishis Sunakas perspėjo, kad JK ir Kinijos santykių „aukso amžius" baigėsi, ir pridūrė, kad Pekinas kelia „sisteminį iššūkį" šalies vertybėms ir interesams.
„Žinoma, kad negalime ignoruoti Kinijos reikšmės tarptautinėms temoms, globaliam ekonominiam stabilumui ar klimato kaitos klausimams", - pabrėžė R.Sunakas. Didžioji Britanija kartu su sąjungininkėmis JAV, Kanada, Australija ir Japonija esą turi priimti „šią aštrėjančią konkurenciją".
R.Sunako konservatorių vyriausybė atima iš CGN prieštaringai vertinamą 20 proc. akcijų paketą.
JK planuoja į projektą investuoti 700 mln. svarų sterlingų (843 mln. JAV dolerių), tokią pat sumą bendroje įmonėje ketina skirti ir EDF.
„Sizewell C" elektrinė, statoma Safolko pakrantėje rytų Anglijoje, tieks elektrą maždaug šešiems milijonams namų ūkių. Londonas teigia, kad elektrą ji pradės gaminti ne anksčiau kaip 2035 metais.
Branduolinė ir atsinaujinančioji energija, pavyzdžiui, jūros vėjo jėgainės, laikomos itin svarbiomis JK energetinio saugumo didinimo priemonėmis, ypač po to, kai dėl svarbios energijos tiekėjos Rusijos invazijos į Ukrainą šiemet smarkiai išaugo namų ūkių sąskaitos už dujas ir elektrą.
JK iš viso yra 15 branduolinių reaktorių aštuoniose šalies vietose, tačiau daugelio jų eksploatavimo laikas jau artėja prie pabaigos. Šalis taip pat renkasi branduolinę energetiką, kad padėtų įgyvendinti savo ilgalaikį tikslą iki 2050 metų pasiekti nulinį išmetamo anglies dioksido kiekį.