Airijos valdžia tikisi iki metų pabaigos patvirtinti priemones, įpareigojančias ukrainiečių pabėgėlius susimokėti už savo pragyvenimą ir pakeisti išmokų tvarką. Tai pareiškė šalies premjeras Leo Varadkaras (Leo Varadkar), informuoja „The Irish Times".
Sprendimų detales dar teks paderinti ir visus socialinių išmokų sistemoje planuojamos pokyčius įteisinti įstatymiškai, bet abi priemonės bus pradėtos taikyti vienu metu.
„Turime priimti pabėgėlių srautus mažinančias priemones, kad turėtume laiko spręsti jų apgyvendinimo ir kitus klausimus. Negalime ignoruoti to fakto, kad mums trūksta gyvenamojo ploto. Dabar situacija tokia, kad suaugusiuosius apgyvendiname palapinėse, o šeimas su vaikais - apšildomuose nameliuose, - pasakojo airių premjeras. - Mes ir toliau būsime svetingi ukrainiečiams. Nė vienam į Airiją atvykstančiam ukrainiečiui nebus atsakyta. Visgi situacijos, su kuria dabar susiduriame, esmė yra labai dideli atvykstančiųjų skaičiai."
Pasak L.Varadkaro, iš kas savaitę į Airiją atvykstančių 500-800 ukrainiečių, apie 30 proc. iš pradžių prašė laikino prieglobsčio kitose valstybėse.
Jis pasidžiaugė, kad maždaug 14 tūkst. ukrainiečių jau buvo įdarbinti, tačiau valdžia svarsto galimybę keisti socialinių išmokų sistemą, kas turėtų paskatinti įsidarbinti dar daugiau atvykusiųjų.
Laikraštis „Irish Examine" rašė, kad valdžia planuoja iki trijų mėnesių apriboti pabėgėlių iš Ukrainos gyvenimą municipaliniuose būstuose. Leidinio šaltinis Vyriausybėje patikslino, kad naujovė bus taikoma tik naujai atvykstantiems į šalį. Pasak jo, pokyčiai reikalingi siekiant suderinti Airijos ir kitų ES šalių įstatymus.
Tarkim Čekijoje pabėgėliai iš Ukrainos turi teisę valdiškuose būstuose gyventi iki 150 dienų. Lenkijoje tie, kurie suteiktame būste gyvena ilgiau negu 120 dienų, turi susimokėti už jį 50 proc. nuomos mokesčio.
Spalio pradžioje L.Varadkaras teigė, kad Airija nebegali priimti daugiau pabėgėlių. Jis patikslino, kad šalis yra pasirengusi mokėti įmokas į ES fondą, taip padedant pabėgėlius priimančioms kitoms bloko šalims. Pasak jo, per pastaruosius porą metų Airija iš Ukrainos ir kitų valstybių priėmė daugiau negu 100 tūkst. pabėgėlių.
Remiantis JTO vyriausiojo komisaro pabėgėlių klausimams duomenimis, iš viso po pasaulį pasklido apie 6,5 mln. pabėgėlių iš Ukrainos. 5,8 mln. iš jų apsistojo Europos šalyse. Teigiama, kad daugiausia ukrainiečių pasitraukė į Lenkiją, Rusiją, Vokietiją, Čekiją ir Vengriją.