respublika.lt

Afganistano realybė: griuvėsiai vietoj namų ir baimė nesulaukti rytojaus

(0)
Publikuota: 2021 spalio 25 18:13:51, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 3 nuotr.
Afganistane nekalti žmonės kasdien žūsta. EPA-Eltos nuotr.

Jau du mėnesiai praėjo, kai iš Afganistano įvairios šalys išsivežė savo piliečius bei jiems padėjusius vietinius. Tačiau daugybė nekaltų žmonių Afganistane iki šiol kasdien kovoja su baime būti nužudytiems. Tarp tokių ir jauno studento Rahmanulaho (Rahnmanullah) šeima.

 


Badauja net vaikai

Kai kalbėjomės su Rahmanulahu, talibai prieš dvi dienas buvo nužudę jo dėdę. Turbūt tas ir paskatino jauną vaikiną papasakoti žiniasklaidai apie tai, kaip Afganistane gyvena paprasti žmonės ir ką jiems tenka patirti, norint išvengti mirties. „Tai nutiko todėl, kad Talibanui siekiant perimti valdžią, ne visi vietiniai norėjo tą priimti. Yra tokių, kurie tam priešinasi. Kad ir kokie drąsūs šie žmonės būtų, Talibanas yra daug stipresnis ir galingesnis. Todėl, deja, šiame kare daugelis žūva. Mano dėdė - taip pat. Jis buvo nušautas Talibano", - „Vakaro žinioms" pasakojo Rahmanulahas.

Afganistano pilietis, 20-metis Rahmanulahas Anadarbis, šiuo metu studijuoja Pakistane. Pabėgėlio statusą Pakistane turintis Rahmanulahas kasdien jaudinasi dėl savo artimųjų, likusių Afganistane, ir nežino, kada sulauks naujos žinios apie artimo netektį.

Afganistane nekaltų žmonių mirtys jau seniai tapo kasdienybe. Jie neturi galimybės išvykti iš šalies. Pakistanas jų taip pat nepriima. „Kasdien bendraujame su giminaičiais Afganistane. Realybė, kurioje jie priversti gyventi, yra šokiruojanti ir, manau, sunkiai suvokiama daugeliui žmonių kitose pasaulio šalyse. Į valdžios organus naujai paskirti žmonės yra ištikimi Talibanui. Turtingieji suskubo išsiimti pinigus iš bankų, tad bankai nebegali išmokėti paprastiems žmonėms jų turėtų lėšų. Mano giminaičiams - taip pat. Bankas sutinka išmokėti po 200 JAV dolerių per mėnesį, bet niekas nežino, kas sulauks kito mėnesio. Žmonės - įbauginti, jie neturi darbo, yra alkani. Vaikai Afganistane skursta ir silpsta tiesiog akyse. Daugybė žmonių buvo nukankinti užimant įvairias Afganistano teritorijas.

Tai gyvenimas, kur negalioja jokie įstatymai, tik Talibano malonė. Žmonės kasdien žūsta dėl to, kad anksčiau turėjo ryšių su buvusia vyriausybe arba dirbo jai. Todėl mano giminaičiams taip pat kasdien gresia susidorojimas. Dar daugiau žmonių miršta negaudami maisto ir vandens", - pasakoja Rahmanulahas.

Pasmerkti būti persekiojami

Jau prieš daug metų Rahmanulaho šeima buvo ne kartą priversta pabėgti iš Afganistano į Pakistaną. Sudėtinga jų šeimos istorija siekia dar tuos laikus, kai Afganistanas kariavo prieš Tarybų Sąjunga. Rahmanulaho tėtis, tuomet 14-metis, buvo priverstas tarnauti Tarybų Sąjungai, kitaip būtų nužudytas. Po trejų metų tarnybos ir kulkos karo lauke Rahmanulaho tėvas pabėgo į Pakistaną. Čia, neturtingoje šalyje, jaunuolio laukė skurdas ir badas, bet jis sukūrė šeimą. Vėliau ne kartą bandė grįžti į Afganistaną, tačiau vis tekdavo jį palikti.

Dėl praeities, kai tarnavo Tarybų Sąjungai, o ir dėl turimo pabėgėlio statuso Pakistane, Rahmanulaho tėvui Afganistane niekada nebuvo saugu. Todėl jis su keliais šeimos nariais liko Pakistane, atskirti nuo savo giminaičių, gyvenančių Afganistane. „Buvo laikas, kai mūsų šeimoje žuvo tiek giminaičių, kad neliko, kam jų palaidot. Tačiau per visą šį laiką ištvėrėme ne tik badą ir skurdą, bet ir persekiojimą, nuolatinę įtampą, pasikėsinimus. Deja, šiandien, mano visi artimieji vėl bijo nesulaukti rytojaus. Talibanui perėmus valdžią Afganistane, mano šeimos nariai nėra saugūs", - sako savo istoriją „Vakaro žinioms" papasakoti sutikęs Rahmanulahas.

Vaikinas baiminasi, kad Afganistano ateitis šiuo metu labai miglota ir nieko gero nežadanti paprastiems šalies žmonėms: „Manau, kad naujoji vyriausybė pasmerkta žlugti, nes joje trūksta išsilavinusių žmonių. O kompetentingieji neskiriami į jokias pareigas. Jau matome, kokie sprendimai priimami dėl moterų teisės mokytis ir dirbti. Manau, kad tai yra pražūtingi žingsniai. Jei ir toliau tęsis šis amžinasis karas, žmonės liks be darbo, maisto, drabužių ir mirs arba dėl karo, arba iš bado."

Siunčia žinutę pasauliui

Tarp tokių žmonių - ir Rahmanulaho artimieji Afganistane. „Jie nepritaria Talibanui, todėl kovos prieš jį. Daugeliui mano šeimos narių tai gali reikšti mirtį. Su teroru jie susiduria kiekvieną dieną: blokuojamas transportas į jų rajoną, iš jų atimtas vanduo ir maistas, su jais elgiamasi kaip su kaliniais. Talibanas be jokių paaiškinimų jau nužudė daugybę mūsų artimųjų.

Įvairios žmogaus teisių organizacijos pasaulyje sulaukia gausybės afganistaniečių pagalbos prašymų, tačiau jų pagalba yra ne tokia, kokios reikia žmonėms. Pagalba atkeliauja ir yra išdalinama ne tiems, kuriems reikia. Talibanui besipriešinantys rajonai nesulaukia nei maisto, nei vandens. Bet svarbiausia, kad žmonės tiesiog nori būti laisvi ir jaustis saugūs. Afganistane jie praranda žmogaus statusą. Jie svajoja apie galimybę pasitraukti iš Afganistano ir jaustis saugūs dėl savo ir artimųjų gyvybės", - sako Rahmanulahas.

Jaunas afganistanietis sako norįs pasiųsti žinią Lietuvos Vyriausybei ir visam pasauliui: „Reikia nutraukti nesibaigiantį karą Afganistane, dėl kurio dešimtmečiais kenčia nekalti žmonės. Gana žudyti nekaltus žmones. Mūsų tauta nori taikos ir ramybės, nori būti vertinama ir gerbiama kaip visaverčiai žmonės. Mūsų šalį išvargino kitų šalių kišimasis į šalies vidaus reikalus. Dėl to miršta žmonės, kurie neprisideda prie politikos ir nėra dėl to kalti.

Afganistane kasdien miršta daugybė jaunų žmonių, kurie galėtų būti perkelti į Europą ir čia įgyti išsilavinimą, specialybę ir tapti puikiais darbuotojais. Jie galėtų būti saugūs ir jaustis žmonėmis. Likę Afganistane, jie niekada to nepatirs. Visi jie nori geriausio savo vaikams ir tėvams, tačiau turi kentėti matydami, kaip kasdien alksta ir miršta jiems artimiausi žmonės. Kodėl? Tik dėl to, kad gimė šioje šalyje..."

Rahmanulahas tikisi, kad greitai ateis diena, kai jis galės apkabinti savo artimuosius, šiuo metu Afganistane kenčiančius karo neramumus. Bendraudamas su „Vakaro žinių" žurnalistais jaunuolis domėjosi, ar jo artimieji galėtų gauti pabėgėlio statusą Lietuvoje. Tačiau Lietuvos įstatymai tokiais atvejais žmonėms padėti negali, nes, norint gauti tokį statusą, reikia kreiptis į Migracijos departamentą. O tam reikia būti Lietuvos teritorijoje. Tik tuomet mūsų šalyje galima tikėtis gauti pabėgėlio statusą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s