Ar pajutote, kad vėl ėmėte gyventi geriau? Jeigu galvojate neigiamai, vadinasi, klystate. Statistikos departamentas pranešė, kad šių metų pirmąjį ketvirtį vidutinis atlyginimas padidėjo net 6,8 proc. Oho, dabar tai gyvensim! Tik maža pastabėlė - gyvenimas gerėja ne visiems.
Kalbėkime faktais - atlyginimų pokyčiams įtakos turėjo padidintas valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, tarnautojų ir biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos bazinis dydis. Štai kam gyvenimas dar labiau pagražėjo, o juk žinome, kad politikai ne iš tų, kurie persidirba. Jiems net rašiklių ar suvenyrų iš apmokėtų atostogų (atsiprašau, komandiruočių) patiems pirkti nereikia. Štai, kas nusipelnė gyventi geriau. Kaip ir teisėjai. Neabejoju, kad tarp tų, kuriems didėjo alga, yra ir į korupcijos skandalą įsivėlusių. Štai, kas verti. Dar prisiminkim, kad eilinis Seimo narys gauna apie 2000 eurų į rankas. Tačiau eilinių ten, kaip žinome, yra mažai. Visi juk svarbūs - išsidalinę į komitetus, frakcijas ir pan., kas kelia algas. Bet negi dabar tas „smulkmenas“ skaičiuosime. Taigi 2000 eurų gaunančiam politikui 6,8 proc. reiškia beveik 140 papildomų eurų kišenėje.
Žinoma, algas kėlė ir padidintas minimumas. Čia skaičiuoti paprasta, visi paprasti žmogeliai nuo sausio gauna 30 eurų daugiau. Ant popieriaus. Klausimas: kam reikia mažo pinigėlio labiau- politikui, teisėjui ar valytojui? Aišku, kad dviem pirmiesiems, mužikas juk viską išleis. Vis tiek su 30 eurų nei į koncertą, nei į teatrą nenueisi.
Bet įdomiausia štai kas. Statistikos departamentas paskaičiavo, kad vidutinis darbo užmokestis nekilo žemės ūkio, statybos, žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo, švietimo, miškininkystės ir žuvininkystės srityse - jose atlyginimas net sumažėjo. Kai kur net iki 12,3 proc.!
O dabar patys pasukime galvas, kiek Lietuvoje yra politikų, teisėjų, valstybės tarnautojų ir pan., ir kiek žemiškų profesijų atstovų? Manau, kad atsakymas aiškus. Ir žinant, kad tos mažesnės dalies žmonių algos kelia statistikos vidurkius, tai kyla logiškas klausimas - kada baigsite penėtis iš mūsų sąskaitos? Tegul verslininkai moka nors ir dešimtis tūkstančių savo darbuotojams, bet jums, mieli ponai, algos mokamos iš mokesčių mokėtojų kišenės. O daliai jų, dar kartą primenu, algos nekilo, bet mažėjo.