respublika.lt

Vyrai basų mamų vienų ant sniego nepaliks (387)

2021 lapkričio 24 09:00:31
Vidmantas Misevičius

Šiandien Vilniuje prie Prezidentūros vėl rinksis prieš prievartą brukamus Galimybių pasus 12-mečiams protestavusios „basakojės" mamos ir pritariantys jų idėjai. Ta proga „Respublika" pasidomėjo, ką apie šią mamų-moterų akciją galvoja žinomi Lietuvos vyrai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Žinomi Lietuvos vyrai visa širdimi yra protestuojančių mamų pusėje, tačiau netiki, kad dabartinė susireikšminusi ir užsimiršusi valdžia įsiklausys į jų nuomonę. Stasio Žumbio nuotr.

 

Buvęs vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius apgailestavo, kad šiandien nebus sostinėje, tad gyvai akcijoje dalyvauti negalės, tačiau pabrėžė, kad morališkai tokias akcijas visuomet palaiko ir joms pritaria.

„Labai teisinga ir reikalinga akcija. Pirmadienį gyvai mūsų Arnu Klivečka vedamoje laidoje lankėsi ir savo mintimis dalinosi viena iš akcijos iniciatorių - Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė. Pritariame jos idėjoms. Su suaugusiais režimas gal ir gali daryti ką nori, tačiau kai pradeda lįsti prie vaikų, tai yra ta raudona linija, kurios peržengti negalima niekam (neseniai ta tema buvo pasirodęs G.Furmanavičiaus straipsnis - aut. past.). Dar būtų galima kažką kalbėti, jeigu skiepai būtų savanoriški, tačiau visi puikiai supranta, kad jie stumiami prievarta. Jeigu leisime dabar bandyti 12-mečius, tai netrukus visokie usoniai ir panašūs į juos nusitaikys į 5-mečius ar jaunesnius", - perspėjo G.Furmanavičius.

Muzikantas ir laidų vedėjas Arnas Klivečka taip pat teigė, kad pritaria visoms taikioms protestų idėjoms. Tiesa, pats jis akcijoje dalyvauti neketina.

„Nebūsiu, nes tiesiog nedalyvauju jokiose akcijose, bet morališkai palaikau. Kalbama ne tik apie brangiausią valstybės turtą, bet ir apie jos ateitį - mamas ir vaikus. Skaudu matyti, kai moterys tokiu oru eina basos į gatves, bet tai akivaizdžiai rodo, kad šioje valstybėje kažkas negerai. Na taip, basi piketavo pareigūnai, bet dabar taip priversto elgtis mamos. Tokio dalyko Nepriklausomoje Lietuvoje nėra buvę, - atviravo A.Klivečka. - Man skaudą širdį tai matant, bet nežinau, kiek tokia akcija gali būti veiksminga, nes valdžia ne kartą aiškiai parodė, kad ji kitokios nuomonės negirdi ir nepriima".

Žurnalistas, redaktorius, prodiuseris, televizijos laidų vedėjas, politikas Kristupas Krivickas pabrėžė, kad visuomet ir visada palaiko visas mamas.

„Mamos gyvenimas, nors laimingas, bet labai sunkus. Vaikai suteikia nemažai rūpesčio, tačiau tarsi šito būtų maža, dar daugiau jo suteikia dabartiniai valdantieji, - visiems žinomą tiesą priminė K.Krivickas. - Esu 5 vaikų tėtis, todėl solidarizuojuosi su mamomis, kurios tokia simbolinio taikaus protesto forma išreiškia savo poziciją".

Priminęs, kad mamos protestuoja dėl įvairių dalykų, jis pabrėžė, kad ir čia nėra visuotinai deklaruojamos lygybės.

„Pasigendu tos lygybės, kurios prašoma ar net reikalaujama LGBT vaikų mamoms. Labai norėtųsi, kad žiniasklaida, be negatyvo ar menkinimo, o su palaikymu ir pabaksnojimu valdžiai reaguotų į visų mamų, kurios situaciją vertina taip prastai, jog nebematydamos kitos išeities, savo pozicijos išreiškimui renkasi tokius demokratinius, pilietinius būdus, nuomonę", - pastebėjo politikas.

Visgi jis irgi suabejojo ar tokie veiksmai kažką realiai pakeis.

„Gaila, kad tai baigsis nuleistu garu. Tam tikras „švilpuko efektas", nes traukinys toliau važiuos į kitą pusę. Sakant simboliškai - valdantieji seniai susodino visus į traukinį, užvirino vagonus ir nurodė kryptį kuria visi važiuojame. Belieka tik pro vagono tarpą kažką šūktelti, bet traukinio tai nebesustabdys, - optimizmu netryško K.Krivickas. - Kita vertus, turime telktis, kad atėjus pokyčių dienai ir valandai, visi, apsiavę ir paragindami artimuosius, skubėtume prie balsadėžių. Nepaisant kai kurių asmenų, tokių kaip Landsbergiai, susireikšminimo, vis dar gyvename demokratinėje valstybėje, tad būtent per rinkimus turėtų paaiškėti tikrieji protesto prieš dabartinius valdančiuosius mąstai. Mitingai nėra blogai, tačiau gerokai svarbiau, kad žmonės aktyvūs išliktų atėjus sprendimo priėmimo momentai ir savo balsais nurodytų valdantiesiems pasitraukti, taip nepaliekant jiems kitos išeities".

O štai Vytenis Butkevičius, Lietuvos turgaviečių ir prekyviečių asociacijos vadovas, buvo nusiteikęs ryžtingai.

„Asmeniškai palaikau visus mitingus ir streikus. Kuo daugiau žmonių atsibunda, tuo geriau, tad viskas akcijas būtina skatinti. O ypač tokias, kurias inicijuoja mamos. Kiekvienas žmogus turi mamą, jas reikia gerbti, reikia palaikyti, nes būtent jos daugiausia rūpinasi vaikais. Jos - didžiausios pagarbos nusipelniusios mūsų šalies pilietis", - teigė visuomeninių akcijų paprastai nepraleidžiantis asociacijos vadovas.

Nepaisant to, kad apie akciją sužinojo tik išvakarėse, jis patikino, kad bandys į ją suspėti.

„Kai gyveni tame pačiame mieste, tikrai galima ištaikyti laiko ateiti. Ypač - kai idėja tokia graži ir gera. Manau, kad būsiu ir raginu tai padaryti dar abejojančius. Mamos renkasi dėl visai visuomenei aktualios problemos, tad mažiausiai, ką galėtume padaryti - ateiti ir palaikyti jas", - teigė V.Butkevičius.

Jis tik stebėjosi, kad toks svarbus protestas buvo per mažai išreklamuotas. Pasak visuomenininko, šios ir panašių akcijų organizatoriams reikėtų plačiau išnaudoti galimus sklaidos kanalus, kas leistų pritraukti daugiau žmonių. Įvertinęs vietą, kurioje rinksis mamos, V.Butkevičius prognozavo, kad rytoj Lietuvos laukia įdomi diena.

„Rinkimės kampanijos metu Gitanas Nausėda žadėjo, kad prezidentūra bus atvira visiems, o jis nekartos savo pirmtakės, „tulpių pašto" naudotojos Dalios Grybauskaitės klaidų. Trečiadieniui žada prastą orą, tad labai norisi tikėtis, kad vyriausias kariuomenės vadas šiandien neužsišvęs ir jam rytoj užteks jėgų praverti langą ir suprasti, kas vyksta. Visiems aišku, kad stovint basomis per tokį orą nesunku susirgti, tad prezidentas privalėtų neleisti moterims šalti. Būtų dar gražiau jeigu ne koks nors padėjėjas, o jis pats, vienas ar, jei bijo savo tautos, su apsauga, išeitų ir pakviestų jas į vidų. Tenai, pavaišinęs arbata ar kava, išklausytų protestuojančias mamas taip, kaip išklausė vieną LGBT vaiką auginančią mamą. Manau, kad vyrui neišklausyti moterų-mamų būtų tiesiog žema, tad rytoj mes pamatysime tikrąjį G.Nausėdos veidą", - apibendrino V.Butkevičius.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (387)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KONVENCIJA: Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad vertinant dėl Stambulo konvencijos Seime tvyrančias įtampas yra akivaizdu, jog teikti konvenciją ratifikavimui šiuo metu būtų labai rizikinga.
  • EKONOMIKA: Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė įsitikinusi, kad Lietuvos ekonomika per COVID-19 pandemiją nenukentėjo, todėl valstybei reikėtų galvoti ne apie atsigavimą, o tolesnį augimą.
  • UŽSTATAS: Buvusiam koncerno „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui bus grąžintas 25.000 Eur užstatas, antradienį galutinai nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas.
  • VAKCINOS: Dabartinės vakcinos nuo COVID-19 sunkiai susidoros su omikron atmaina, o sukurti naują veiksmingą skiepą prireiks kelių mėnesių, JAV vakcinų gamintojos „Moderna“ vadovas sakė laikraščiui „Financial Times“.
  • MEDIENA: Valstybinė miškų urėdija pirmadienį skelbė, kad pasibaigus medienos pardavimo aukcionui 2022 m. pirmajam pusmečiui, matomas didelis medienos poreikis rinkoje – planuojamas 238 mln. eurų uždarbis.
  • DUJOS: Gamtinės dujos gyventojams, priklausomai nuo suvartojimo, nuo sausio brangs 27–36%.
  • ŪKIAI: Statistikos departamento išankstiniais duomenimis, ūkių skaičius Lietuvoje per 10 metų sumažėjo 34 proc ir labiausiai sumažėjo ūkių, turinčių 2–5 ha, 1–2 ha ir 5–10 ha naudojamų žemės ūkio naudmenų (palyginti su 2010 m. – atitinkamai 52, 48 ir 34 proc.).
  • IŠLAIDOS: Per „Juodojo penktadienio“ išpardavimų dieną (lapkričio 26 d.) „Swedbank“ klientai apsipirkdami interneto parduotuvėse šįmet išleido bent 7,6 mln. eurų ir palyginus su praėjusių metų „Juoduoju penktadieniu“, interneto parduotuvėse išleista suma išaugo 19 proc., o lyginant su analogiška 2019-ųjų diena – užfiksuotos 2 kartus padidėjusios išlaidos.
  • PLĖTRA: Antradienio rytą prasidės Lietuvos žemės ūkio rūmų tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas visam kaimui ir žemės ūkiui svarbus klausimas – Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginis planas.
  • POLITIKA: Vertinant Lietuvos politiką Kinijos ir Taivano atžvilgiu, dabartinę Lietuvos poziciją palaikė 34% apklaustųjų, nepalaikė – 41%, o dar 26% neturėjo nuomonės.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote naujos koronaviruso atmainos „Omikron"?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Lietuvoje bus įvestas privalomasis skiepijimas kaip Austrijoje, kokie bus Jūsų veiksmai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-6 +2 C

-2 +5 C

 

-2 +3 C

-4 +1 C

0 +5 C

 

-6 0 C

0-6 m/s

0-13 m/s

 

0-10 m/s