Palydint senuosius metus ir sulaukus Naujųjų, žmonės daug mąsto apie ateitį, lyg kalendoriaus lapelio nuplėšimas išties būtų kažkokia riba. Vis maga kažką pasižadėti, daryti kitaip. Man taip pat kilo mintis, kaip pakeisti - jei ne pasaulį, tai konkrečiai Lietuvą.
Kaip žinoma, svarbiausias įvykis mūsų šalyje šiemet bus Seimo rinkimai. Na, jie bent teoriškai turėtų būti svarbiausias įvykis, nors viena valdžia nuo kitos skiriasi ne daugiau nei kalendoriaus lapeliai. Jei norime išties kažką pakeisti, reikia griebti jautį už ragų - apskritai paleisti Seimą ir į jo vietą pasodinti galingą dirbtinį intelektą. Jis galėtų pakeisti ir Vyriausybę.
Ši utopinė idėja nėra tokia absurdiška, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Neabejoju, kad dirbtinis intelektas naudojamas ne tam, kam jo labiausiai reikia. Robotizacija gręsia darbo vietų praradimu daugybei žmonių. Jei robotai vairuos sunkvežimius ir netgi rašys straipsnius, atsiras daugybė socialinių problemų. O kokias problemas galėtų sukelti valdžios robotizacija? Jokių.
Kokias savybes mes minime, kai svarstome apie žmogaus pranašumą prieš dirbtinį intelektą? Lyderystę? Kūrybiškumą? Nestandartinį mąstymą? Ar matėte ministrų lyderystę, kai Alytuje kilo gaisras? Tai gal kada įžvelgėte nestandartinį mąstymą, stebėdami seimūnų kalbas? Vargu. Mūsų politikai neturi būtent tų savybių, kurios skiria žmogų nuo dirbtinio intelekto. Čia galima paminėti ir teisingumo jausmą, sąžinę. Tai kodėl, po paraliais, robotai keičia darbininkus, o ne politikus?
Žinoma, galima baimintis, kad dirbtiniam intelektui nerūpi demokratija ir jis bandys mus pavergti, lyg „Matricoje“. Tačiau, kodėl mes manome, kad jis būtent to ir siektų? Gal kompiuteriams visai nerūpi paversti mus antrarūšiais padarais, užlipti mums ant sprando? O štai kompiuterizuotiems, vienas nuo kito beveik nesiskiriantiems politikams - tikrai rūpi.