Ar kada bandėte suskaičiuoti, kiek skaičių kombinacijų turite prisiminti, kad kasdienybėje nereikėtų naudotis užrašų knygute? Į būtiną komplektą įeina asmens kodas, telefono ir banko kortelės kodai. Pravartu laikyti galvoje internetinės bankininkystės atpažinimo kodą, o dar yra elektroninio pašto slaptažodis, kuriame taip pat pageidautini skaičiai. Kuo daugiau naudojatės internetu, tuo daugiau slaptažodžių.
Puiku, ugdome atmintį, ar ne? Ne visai. Modernios technologijos atminties neugdo, atvirkščiai. Jau rašto plitimas skatino daug ką ištrinti iš galvos, nes galima informaciją perskaityti. O technologijos skatina užmiršti dar labiau, nes galima paguglinti. Jei lygintume smegenis su kompiuteriu, tai atminties apimtis mūsų galvose nedidėja. Tiesiog vieni dalykai, tampantys svarbiais, ištumia kitus, kurie dabar atrodo jau ne tokie svarbūs.
Kas tai gali būti? Asmeniniame gyvenime pavyzdys gali būti žmonos, vyro, mamos, tėčio, sesers, brolio, draugų gimtadienių datos. Platesniame kontekste - svarbūs Lietuvos ir pasaulio įvykiai. Pastaruosius vėlgi galima paguglinti. Gimtadienių datas galima užsirašyti, kad ir telefone. Tačiau failas, kuris anksčiau tavo atminties kertelėje buvo tiesiogiai skirtas konkrečiai, artimai asmenybei, smegenyse būna ištrinamas. Vietoj jo atsiranda dar viena skaičių kombinacija, reikalinga, kad pasinaudotum technologijomis.
Po Seimo rinkimų pagalvojau, kad ši tendencija ryški ir politikoje. Visi dėlioja skaičius, atlieka sudėties veiksmus, bandydami nustatyti, kurios skaičių kombinacijos sulimpa į koaliciją. O toje smegenų vietoje, kur turėtų būti saugoma informacija apie politikų asmenybes - tuštuma. Tik čia jau ne atminties problema. Kaip prisiminti asmenybes, jei žmones, patenkančius į Seimą, dažnu atveju apskritai sunku vadinti asmenybėmis? Lieka tik skaičių kombinacijos ir pavardžių sąrašai.