Kartais tokį klausimą norisi užduoti kai kuriems praeiviams gatvėje. Parduotuvėse, autobusų stotelėse vis tenka pamatyti vieną kitą žmogų su ne „pirmos jaunystės" kauke. Pavyzdingo senjoro veidą dengia respiratorius. Deja, jau gerokai pasiburbuliavęs nuo dėvėjimo. Gal tik vieną išgalėjo įsigyti?
Kai kurių praeivių vienkartinių kaukių išvaizda - labai panaši. O kiek tokių, kaip ir aš, prie parduotuvės kaukę išsitraukiančių iš kišenės ar rankinės. Mažesnė blogybė, jeigu kaukė skirta vienai dienai. Yra ir tokių, kurių kišenėje vienkartinė kaukė guli gal dar nuo pirmojo karantino. Tačiau, panašu, net ir tokios dar veikia. Bent jau neskelbiama, kiek iš užsikrėtusiųjų susirgo, nors pagal visas valdžios padiktuotas taisykles laikėsi kaukių dėvėjimo etiketo.
Socialiniuose tinkluose jau sklando juokeliai apie tai, kad šiais laikais nėra nieko taip amžino, kaip vienkartinė kaukė. 2020 metų reliktas, leidęs gerai pasipelnyti daliai verslininkų, iki naujosios pandemijos nieko neišmaniusių apie kaukių gamybą ir pardavimą.
Užtat kartkartėm vykdomos viešųjų ryšių akcijos, baudžiant nepaisančius kaukių mados tendencijų. Neseniai viena televizija rodė reportažą, kaip policijos pareigūnai Vilniaus Gariūnų turgavietėje baudė kaukių sukčius. Baudos įspūdingos. Tik kažin ar buvo nubaustas pats reviziją atlikęs pareigūnas, nes per reportažą iš po jo veidą dengusios kaukės kyšojo nosis.
Plečiant kaukių dėvėjimo vietas ir griežtinant reikalavimus, valdžiai taip ir nepavyko sukontroliuoti tų reikalavimų vykdymo. O gal to ir nereikėjo? Ministras Veryga vis piktinosi, kalbėdamas apie nesilaikančius socialinės distancijos, tačiau prie mikrofono ne kartą pats mielai stojo be kaukės.
Nereikia apgaudinėti nei savęs, nei žmonių. Kam tie žaidimai, kurie neturi prasmės realybėje? Net ir klusniai dėvintys kaukes taip ir nesugebėjo išvengti antrosios viruso bangos.
Net ir didžiausiems kaukių fanatikams, manau, jau ima atrodyti, kad kaukės apsaugo tik sprendimus priimančias galvas, o žmonių - kažkodėl ne.