respublika.lt

Kas rūpi politikams? Save pareklamuoti ar Baltarusija?nuotraukos (95)

2020 rugpjūčio mėn. 23 d. 20:30:39
Olava STRIKULIENĖ, Gailė Jaruševičiūtė, Lukas Blekaitis, Elta, Eltos inf.

Prieš Seimo rinkimus visos partijos ieškojo savo temos, kuria galėtų pritraukti kuo daugiau rinkėjų.

×
nuotr. 13 nuotr.
„Laisvės kelio“ akcija. Stasio Žumbio nuotr.

 

Ir šit driokstelėjo. Įvykiai Baltarusijoje.

Jei rinkimai - neskaidrūs, reikia piktintis. Jei taikūs protestuotojai mušami, žalojami - taip pat reikia piktintis. Visur. Visada. Ar tai vyktų Baltarusijoje, ar Venesueloje, ar Mianmare. Ar dar kur nors kitur. Tačiau kiek tas piktinimasis žmogiškai nuoširdus ir kiek politiškai nuoširdus. Žmogiškai mums visiems mušamų žmonių gaila. Tačiau politiškai paveikti kitą valstybę - galimybės ribotos. Tik skųsti jos valdžios veiksmus tarptautinėms organizacijoms. Na, dar taikyti sankcijas.

O šit panaudoti baltarusių kortą Seimo rinkimuose - čia fantazija neribota. Bent trys partijos - „socialdarbiečiai“, konservatoriai ir kanapes ginanti partija rungtyniauja, kuri dėl skriaudžiamų baltarusių labiau pasistengs. Vienas giriasi, jog atgabeno į Lietuvą Sviatlaną Cichanouskają. Kiti jau „kuria“ Baltarusijos vyriausybę užsienyje. Treti prisimena šlovingojo mūsų Sąjūdžio laikus. Nors šlovingasis mūsų Sąjūdis tokių politikų neprisimena. O į Seimo delegaciją, vyksiančią į Baltarusiją, jei Aliaksandras Lukašenka įleis, jei galėtų, turbūt įsirašytų visi seimūnai. Na, gal išskyrus Zbignevą Jedinskį. O kiti dundėtų į Baltarusiją kad ir pėsti. Kad labiau matytųsi. Susikabinę į gyvą grandinę.

O su kuo delegacija Minske kalbėtųsi? Jei net nesutaria, ar A.Lukašenka legitimus. Gitanas Nausėda sako, jog nelegitimus. Andrius Kubilius rašo, jog A.Lukašenka dar legitimus iki rugsėjo 9 d. O jei „batka“ poste išliks? Kas tada?

Bet kam kalbėtis, jei galima tik rodytis? Tarp baltarusių. Ir antakiais demonstruoti susirūpinimą. Galų gale, nelogiška vykti į Minską, jei S.Cichanouskaja Vilniuje. Ir mūsiškiai neva nė kiek neabejoja, jog ji - Baltarusijos prezidentė.

***

Štai ką sekmadienį kalbėjo Lietuvos politikai

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad „Laisvės keliu“ reiškiamas solidarumas su Baltarusija.

„Geras jausmas, nes matosi, kad žmonės vėl pakilime, kaip prieš 30 metų. Tie prisiminimai labai gražūs, jie susiję su laisvės lūkesčiu, ir tas lūkestis netrukus išsipildė, o šiandien tas laisvės lūkestis visai netoli mūsų. Tuo metu mes turėjome tautas, kurios padėjo mums, kurios labai padėjo mums, kurios drąsino mus.

Šiandien, jausdami savo istorinę atsakomybę, norime padėti mūsų kaimyninei tautai, reiškiame savo solidarumą. Tikrai smagu matyti šias vėliavas, besišypsančių žmonių veidus“, – „Laisvės TV“ sakė G. Nausėda.

G. Nausėdos teigimu, „Laisvės keliu“ savotiškai atiduodama skola už tai, ką Lietuva gavo, kovodama už savo laisvę.

„Laisvė yra universalus dalykas, jos negali savintis niekas – nei žmonės, nei žmonių grupės, nei tautos. Ši universali vertybė priklauso visiems. Jeigu matome, kad kažkur yra neteisybė, priespauda, melas, apgaulė, gąsdinimai, turime drąsiai atsistoti ir pasakyti – mes nesutinkame su tuo, mes remiame tuos žmones.

Darome tai su dideliu džiaugsmu, nes savotiškai atiduodame skolą už tai, ką gavome iš visų geros valios žmonių prieš 30 metų. Jie tikrai mums labai padėjo, ir šiandien mes galime padėti patys – užaugę, sustiprėję, brandesni ir daug stipresni“, – teigė G. Nausėda.

Vėliau jis kreipėsi į baltarusių tautą.

„Pasaulio istorija vėl ir vėl įrodo, kad net ir tvirčiausios ir didžiausia baime pagrįstos tvirtovės egzistuoja trumpiau, negu pačios tikisi. Dėl to, kad jos neturi idealų ir nėra dėl ko aukotis, nes jos grįstos saviapgaule, apgaule, šantažu, apgaudinėjimu, ar verta dėl to rizikuoti savo sveikata ir gyvybe? Tad šiandien tariame: „Mes su tavimi, laisva Baltarusija, ir tiesiame tau savo ranką“, – žurnalistams teigė G. Nausėda.

D. Grybauskaitė tikisi, kad A. Lukašenkos pasitraukimas įvyks kuo greičiau

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė mano, kad ketvirtį amžiaus Baltarusijai vadovaujantis Aliaksandras Lukašenka anksčiau ar vėliau turės pasitraukti. Politikė viliasi, kad šis A. Lukašenkos pasitraukimas įvyks kuo greičiau, o baltarusiai žinos, kad jų demokratinių pokyčių siekį palaiko tiek Lietuva, tiek ir kitos šalys.

„Manau, kad anksčiau ar vėliau šis diktatorius turės trauktis. Šiaip diktatoriai nesitraukia savo valia, juos patraukia arba žmonės, arba pačioje diktatūroje įvyksta įvairūs procesai. Tai labai tikiuosi, kad tai įvyks greičiau ir to kraujo bus mažiau pralieta“, – LRT radijui teigė akcijoje „Laisvės kelias“ dalyvaujanti D. Grybauskaitė.

Kadenciją baigusi šalies prezidentė akcentuoja, kad žinia apie „Laisvės kelią“ keliauja per visą pasaulį, todėl D. Grybauskaitė viliasi, kad baltarusių tauta išgirs, jog Lietuva, kaip ir kitos valstybės, palaiko jų pokyčių šalyje siekį.

„Žinia (apie „Laisvės kelią“ – ELTA) eina per visą pasaulį, prisijungė labai daug valstybių. Tai yra mūsų pilietinės visuomenės iniciatyva, Baltijos šalių visuomenės, Lenkijos iniciatyva. Prisijungė labai daug – virš 30 šalių. Šis žingsnis labai svarbus, nes jis palaiko baltarusių tautą“, – sakė D. Grybauskaitė.

„Žinau, kad yra labai blokuojamos svetainės, blokuojamas internetas, bet anksčiau ar vėliau baltarusiai sužinos, kaip lietuvių tauta ir kito tautos juos palaiko. Ir tai labai svarbu. (...) Šiandien mes rodome, kad baltarusiai yra ne vieni“, – pridūrė ji.

Neįsivaizdavo tokios įvykių kloties

Kadenciją baigusi prezidentė D. Grybauskaitė sako, kad Baltarusijos laukia sunkus kelias demokratijos link.

„Dabar jausmas pakilus, bet tuo pačiu ir keliantis nerimą, nes labai puikiai suprantame, koks sunkus laukia kelias, kaip sunku jiems bus atsikelti nuo kelių, parklupdytų, primuštų, apdaužytų žmonių ir praeiti tą laisvės kelią. Mums pasisekė, mes pakankamai sėkmingai tai padarėme per 30 metų. Baltarusiams laukia labai ilgas, sudėtingas kelias, todėl mes čia, su jais“, – žiniasklaidai sakė D. Grybauskaitė.

Ji teigė niekada nesitikėjusi tokių įvykių.

„Nesitikėjau ir niekada nenorėjau, kad tai įvyktų. Išties buvo daug iliuzijų, prieš 10–12 metų, kad truputį laisvėja režimas, truputį daugiau demokratinių prošvaisčių ir nebuvo tokių masinių didžiulių represijų, kokias matėme dabar.

Kuo toliau, tuo labiau Aliaksandras Lukašenka pardavinėja valstybės laisvę už ekonomines lengvatas, kurias gauna iš Rusijos, ir ta Baltarusija seniai parduota. Tik dabar jaunoji karta ir daugelis Baltarusijos kartų pradeda tai matyti ir suprasti, ir tas atradimas tikrai yra baisus“, – teigė D. Grybauskaitė.

V. Adamkus abejoja A. Lukašenkos prezidentavimo ateitimi

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus įsitikinęs, kad vienintelis kelias pasiekti teigiamų permainų Baltarusijoje yra jungtinis Europos spaudimas ketvirtį amžiaus šaliai vadovaujančiam Aliaksandrui Lukašenkai. V. Adamkus taip pat akcentuoja palaikantis prezidento Gitano Nausėdos dedamas pastangas suvaldyti Baltarusijos krizę, tačiau akcentuoja, kad tai padaryti sunku.

„Manau, kad prezidento pastangos yra tikrai vertinamos ir reikia ieškoti visų galimybių, kad jos būtų įgyvendintos. Tai yra, žinoma, sunku, kadangi viena pusė visiškai nenori net pradėti ir sėstis prie stalo. Man atrodo, kad tai yra vienintelis kelias, kuris gali duoti labai apčiuopiamų rezultatų, ir būtent to, ko mes visi labai siekiame“, – žurnalistams prieš akciją „Laisvės kelias“ teigė V. Adamkus.

„Dieve, padėk, aš sunkiai įsivaizduoju, kaip prezidentas A. Lukašenka sutiktų su visais mūsų pasiūlymais. Vienintelis kelias yra jungtinis visos Europos sutartas veiksmas prispausti, kad jam nebūtų kur pasitraukti, ir tuo pačiu perleisti valdžią visiems žmonėms priimtinu būdu – laisvais rinkimais, kurie šiuo metu buvo klastoti ir atimta teisė naujam persitvarkymui, naujam gyvenimui“, – pridūrė jis.

Visgi V. Adamkus akcentuoja esąs įsitikinęs, kad A. Lukašenka šioje situacijoje laimėti negali ir valdžioje ilgai neišsilaikys.

„Aš esu tikras, kad jis tikrai laimėti negali, kada didžioji tautos dalis yra prieš, tai bet kokia represija ilgiau negali išlaikyti. Gal išlaikys savaitę kitą, bet tai viskas, kito sprendimo nėra. Priešingu atveju, tai būtų kraujo praliejimas, o kraujo praliejimo visi stengsis išvengti“, – sakė V. Adamkus.

Prezidentūra pirmadienį pripažino – Baltarusijos valdžia atmetė Lietuvos vadovo G. Nausėdos siūlytą tarpininkavimo planą politinei krizei kaimyninėje valstybėje suvaldyti.

Reaguodamas į po neskaidrių prezidento rinkimų Baltarusijoje prasidėjusias masines protesto akcijas, virtusias į susirėmimus su jėgos struktūromis, G. Nausėda pastarąją savaitę pristatė trijų punktų planą politinei krizei suvaldyti. G. Nausėda pasiūlė ketvirtį amžiaus šalį valdančiam Aliaksandrui Lukašenkai nutraukti smurtą prieš piliečius, paleisti suimtuosius ir atnaujinti dialogą su visuomene.

L. Linkevičius džiaugiasi, kad mes siunčiame žinutę pasauliui

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad akcija „Laisvės kelias“ yra siunčiamos kelios labai svarbios žinutės tiek baltarusių tautai, tiek ir tarptautinei bendruomenei. Ministras teigia, kad baltarusių tautai yra siunčiama žinia, kad Lietuva palaiko jų kovą už demokratinius pokyčius šalyje, o tarptautinei bendruomenei, pasak politiko, yra demonstruojama, kad tai, kas vyksta Baltarusijoje, negali būti toleruotina.

„Viena iš žinučių baltarusiams būtų, kad mes juos palaikome, kad palaikome jų norą būti išgirstiems, kad juos gerbtų kaip piliečius, kad su jais kalbėtųsi – čia mes juos palaikome. Mes siunčiame žinutę ir pasauliui, kad tai, kas vyksta Europos šalyje, yra netoleruotina ir galimai panaudota jėga, bet galbūt ir nusikaltimai įvykdyti yra netoleruotini“, – Eltai teigė L. Linkevičius.

L. Linkevičius taip pat apgailestauja dėl kai kurių valdančiosios daugumos atstovų pasisakymų, esą Lietuva pernelyg agresyviai kalba Baltarusijos režimo atžvilgiu, tačiau džiaugiasi bent tuo, kad tai yra tik išimtiniai atvejai.

„Ką padarysi, visokių pasitaiko, bet tai ne daugiskaita, tai yra, ačiū Dievui, išimtiniai atvejai ir tai nesukuria taisyklės“, – sakė jis.

Ž. Pavilionis dar pasigesta solidarumo

Parlamentaras Žygimantas Pavilionis sako, kad „Laisvės kelias“ parodys Lietuvos solidarumą su baltarusiais. Jo vertinimu, Aliaksandras Lukašenka privalo pasitraukti iš užimamos prezidento pozicijos.

„Vienas dalykas – paskatinti baltarusius nebijoti, eiti šiuo keliu iki galo, iki savo laisvės, iki demokratijos, iki naujų parlamento, prezidento rinkimų, neišsigąsti tų bauginimų, kuriuos patys patyrėme, matėme Lietuvoje. Antras dalykas – visam pasauliui parodyti, kad mes solidarūs su šiais kvietimais baltarusių tautos, privalome reikalauti, kad A. Lukašenka trauktųsi. Jis negali būti jokiu būdu naujų procesų dalyvis ar net organizatorius, jis privalo pasitraukti, ir mes turime padėti tuos rinkimus surengti“, – Eltai prieš „Laisvės kelią“ sakė Ž. Pavilionis.

Jo vertinimu, baltarusių tauta pati pasirinko eiti kitu keliu.

„Kaip jau matome, baltarusių režimas baugina tautą įvairiomis represijomis, net jų kariuomenės atstovai pareiškė, kad visus, kurie su nacionalinėmis vėliavomis išeis į gatves ir prisiartins prie sovietinių paminklų, pasitiks kariuomenė. Bauginimas yra, bet jie, baltarusiai, tikrai nebijo, jie matė, kaip mes stovėjome Baltijos kelyje prieš 30 metų. Tai, visų pirma, baltarusių reikalas, kurių dauguma apsisprendė eiti kitu keliu, nei režimas rodo“, – teigė parlamentaras.

Anot jo, nors pasaulis solidarizuojasi dėl įvykių Baltarusijoje, tačiau solidarumo dar trūksta. Ž. Pavilionio manymu, šiuo klausimu svarbi ir tvirta JAV pozicija.

„Mes dar nepasiekėme to solidarumo lygio, kurio norėtume, ne visi dar priima A. Lukašenką kaip nelegitimų lyderį, ne visi taip aiškiai reikalauja naujų parlamento ir prezidento rinkimų. Ypač svarbus Amerikos vaidmuo, nes jie kalba žymiai aiškiau, tvirčiau.

Mus remia Baltijos šalys, Suomija, tačiau to neužtenka. Nelabai gerai vertinu paskutinę Europos Sąjungos viršūnių tarybą, nes pasakėme, kaip įprasta, – pakritikavome rinkimus, pasakėme apie naujas sankcijas, bet nieko nepasakėme apie kelią į naują Baltarusiją, kurį atvertų nauji rinkimai ir A. Lukašenkos pasitraukimas“, – kalbėjo jis.

„Jeigu mes politkorektiškai nutylėsime ar neparodysime paramos, šiuos protestus brutalia karine jėga A. Lukašenka užgesins. Ten gali atsirasti tokia karinė diktatūra, kuri ne tik baltarusių tautai nebus naudinga, bet ir grės mums visiems įvairiais saugumo iššūkiais“, – pridūrė Ž. Pavilionis.

A. Lukašenkai pareiškus, kad neramumų Baltarusijoje kurstytojai yra Vilnius ir Varšuva, Ž. Pavilionis sako, jog tokius pareiškimus reikėtų vertinti kaip melą.

„Tai eilinis jo nusikalbėjimas ir melas, nes patys baltarusiai neformuluoja jokių geopolitinių tikslų, nekalba apie stojimus į ES ar NATO, jie kalba apie tai, kuo visos demokratinės visuomenės yra grindžiamos. Jie kalba apie mūsų konstitucines vertybes – teisę laisvai pasirinkti savo šalies ateitį ir turėti rinkimų, žodžio laisvę. Tai demokratinės vertybės, kurios esminės visoms tautoms. Jei tos tautos neparemtų baltarusių, aš nesuprasčiau jų pačių. Tai, kad stosime į tą kelią, paremsime, tai rodo, kad mes vis dar tikime pačių mūsų vertybėmis, kurios yra bendros“, – Eltai teigė Ž. Pavilionis.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (95)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SVEIKATA: Vilniuje buriama sveikatos komanda aptarė pandemijos valdymą ir kylančias problemas.
  • EKONOMIKA: sausį–rugsėjį visa pramonės produkcija sudarė 15,6 mlrd. EUR ir buvo 3,2 proc. mažesnė nei pernai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar jums priimtinas sezoninis laiko sukiojimas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar eisite balsuoti antrajame Seimo rinkimų ture?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11 C

+10 +13 C

 

+9 +11 C

 +13 +14 C

+12+14 C

 

 +14 +15 C

2-7 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1821 PLN - 4.5783
RUB - 90.8256 CHF - 1.0726
GBP - 0.9027 NOK - 10.9325

Nuorodos