Paprastai šalį apėmus ekonominei krizei, mažėja prekių ir paslaugų kainos. Štai ir dabar, pasaulyje vis dar siaučiant pandemijai, kainų mažinimo kampaniją iniciavo „Maxima“ bei jos partneriai. Ženkliai atpigo degalai, automobilių pardavėjai vilioja seniai matytomis nuolaidomis. Ir tik nekilnojamojo turto kainos, nepaisant visų prognozių, išlieka labai aukštos.
Ekonomistai teigia, kad taip esą yra todėl, jog gyvenimo lygis šalyje auga, o Lietuvos piliečiai turi sukaupę didelius kiekius pinigų. Gal kažkam gyvenimas ir gerėja, tačiau bedarbių skaičius šalyje pasiekė beveik 12 proc., turizmo ir pramogų sektoriai vis dar lieka suvaržyti, automobilių pardavimai smuko 50 proc., o ir kitiems segmentams reikės laiko atsigauti po privalomų „atostogų“.
Reikėtų nepamiršti ir to, kad pastaruoju metu arogantišką požiūrį į klientus demonstravę bankai karantino metu išvis nebeskuba dalinti paskolų.
Nepaisant visų minėtų aplinkybių, NT kainų mažėjimu net nekvepia. Matant tai, susidaro įspūdis, kad aukštas kainas lemia ne ekonominės, o kitos priežastys. Tarkim, bankų, vystytojų ar brokerių siekis net ir dabartinėje situacijoje išsaugoti savo nemažus pelnus.
Ar gali kažką pakeisti paprastas žmogus? Manau, kad taip. Tereikia visiems solidariai 3 mėnesius nesinaudoti brokerių paslaugomis, nerezervuoti būstų ir neimti iš bankų paskolų. Tikėtina, tuomet NT kainos pradės trauktis. Ekonomistai mane gal ir pasmerks, tačiau, sakyčiau, tai būtų socialiai teisingas dalykas.
Galbūt tai lemtų, jog bankai pradėtų pagarbiau žiūrėti į klientus, vystytojai nustotų pasakoti apie didelius migrantų atlyginimus ir dėl to išaugusius statybų kaštus, gautų progą savo kainų politiką peržiūrėti ir NT brokeriai.
Jeigu jie patys neskuba solidarizuotis su šalies visuomene, tai gal būtų tikslinga juos paskatinti?