Kai po rinkimų sudaroma koalicija, partijos dažniausiai stengiasi suburti kuo siauresnį ratelį. Jei daugumai užtenka dviejų partijų, dvi ir būna. Reikia trijų - ką padarysi. Lietuvoje po paskutinių Seimo rinkimų susiklostė įdomi, netradicinė padėtis. Kai atrodė, kad užtenka trijų partnerių, kažkodėl labai prireikė ketvirto. Juo tapo Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Viena vertus - tiesiog dar viena parlamentinė partija. Kita vertus - gan specifinė organizacija, į valstybę žiūrinti iš dviejų ar trijų savivaldybių pozicijos.
Partijos pavadinimas lenkų kalba yra „Akcja Wyborcza Polakow na Litwie“. Išverskime pažodžiui: „Lenkų rinkimų akcija Lietuvoje“. Yra šioks toks skirtumas. Ne Lietuvos, o tik Lietuvoje. Gal kūrėjai patys nepastebėjo skirtumo, gal jis - tik atsitiktinumas, bet man atrodo, kad pažodinis vertimas geriau atspindi tikrąją padėtį.
Ši partija yra Lietuvoje, bet ji nėra Lietuvos. Kieno ji iš tiesų yra, tegul aiškinasi specialiosios tarnybos.
Lietuvos ribose gali būti daug kas. Pavyzdžiui, gali būti pusiau nepriklausoma Jašiūnų respublika, kurioje kaip valdovė gali jaustis viceministrė Renata Cytacka. Jos buvimas ar nebuvimas poste partijai atrodo daug svarbesnis nei valstybės problemos. Juk buvimas sustiprina galimybę kurti dar vieną, mažą, bet Lietuvos įstatymams ne visada paklūstančią valstybėlę.
Romėnai sakė: skaldyk ir valdyk. Lietuvos lenkų rinkimų akcija pakeitė formulę: valdyk, ir gausi galimybę skaldyti. O skaldant dažniausiai atsiranda galimybė vieną kitą gabaliuką pasiimti sau.