Finansų ministerijai ieškant būdų, kaip surinkti daugiau pinigų į biudžetą, nuspręsta teikti mokesčių reformą. Valdžia nesibaimina tokių žingsnių net žinodama, kad artėja Seimo rinkimai. Matyt, nebėra ko prarasti.
Pirmiausia, norima didinti mokesčius individualiai dirbantiems žmonėms, o tai sukėlė nemažą pasipiktinimą. Taikinyje - visi savarankiškai dirbantys pagal individualios veiklos pažymą. Tai yra žmonės, kurie ir taip oficialiai deklaruoja veiklą, nevengdami mokėti mokesčių, o ne veikia pagal verslo liudijimus. Be to, mokesčiai didėja nepriklausomai nuo to, ar savarankiška veikla yra tik papildomas, ar pagrindinis pajamų šaltinis.
Pasigirsta argumentų, esą taip naikinamas „gyvulių ūkis", įvedami progresiniai mokesčiai, kurie turi veikti taip, jog daugiausiai dirbantys sumoka daugiausiai pinigų į biudžetą, o mažiausiai uždirbantys apkraunami mažiau. Bet praktikoje net nekalbama apie mokesčių mažinimą mažiausiai uždirbantiems asmenims.
Jungtinėje Karalystėje gyvenanti „Vakaro žinių" skaitytoja pateikė tikrą pavyzdį iš šalies, kurioje iš tiesų veikia progresiniai mokesčiai. Savarankiškai dirbanti skaitytoja, dirbanti net ne visu etatu, per metus uždirba apie 9500 eurų. Tai yra maždaug 790 eurų per mėnesį. Šios pajamos nesiekia minimalaus atlyginimo, kuris visu etatu dirbančiam asmeniui yra apie 2400 eurų. Papildomai skaitytoja kiekvieną mėnesį gauna valstybės pagalbą vaikų auginimui - apie 1400 eurų. Pernai, deklaravusi pajamas, mokesčių valstybei ji sumokėjo lygiai 156 eurus.
O dabar pasinaudokime „Sodros" skaičiuokle ir pažiūrėkime, kiek ji sumokėtų dirbdama pagal individualios veiklos pažymą Lietuvoje - ne mažiau kaip 1500 eurų.
Priminsiu, kad Anglijoje valandinis atlyginimas siekia apie 15 eurų, o Lietuvoje jis yra tris kartus mažesnis - 5,14 euro. Tris kartus mažesnis atlyginimo tarifas, bet dešimtis kartų didesnė mokesčių našta. Tokia realybė. O paskui stebimės, kai emigrantai, atvykę į Lietuvą, stebisi, kaip mes čia dar išgyvename.