respublika.lt

Jurgita ŽEMAITYTĖ: Padalinkime pasus, kad būtų ką atimti

2022 lapkričio 19 13:43:43
Jurgita ŽEMAITYTĖ

Gyvename paradoksų valstybėje - sako dažnas, kalbėdamas apie šių dienų aktualijas. Ar tema suktųsi apie rekordines elektros bei dujų kainas, nors šį sektorių purto krizė, ar apie Skvernelio norą nuversti Vyriausybę, nors prisidirbo Bilotaitė, ar apie dvigubos pilietybės įteisinimą - nors rengiami projektai, už ką dar būtų galima atimti Lietuvos pilietybę.

×
nuotr. 2 nuotr.
Eltos nuotr.

 

Lietuvos pilietybę išimties tvarka gavę asmenys gali jos netekti, jeigu palaiko valstybę, keliančią Lietuvai grėsmę. Trumpai drūtai tai norima įteisinti įstatyme. Rusijos renginiuose su vyru lietuviu Povilu Vanagu čiuožianti Margarita Drobiazko būtų viena pirmųjų, kuriai įstatymas būtų pritaikytas. Lietuvos pilietybę Margarita turi jau seniai - nuo 1992 m. Tačiau vargu ar jai ši netektis būtų itin reikšminga. Poros namai ir gyvenimas seniai sukasi Rusijoje.

Paradoksas tas, kad garsiausiai apie tai kalba konservatorė Dalia Asanavičiūtė. Kurios kone pagrindinė misija parlamente - dvigubos pilietybės įteisinimas! Vieno referendumo šiuo klausimu nepakako, todėl rengiamas naujas, galimai - dar ne paskutinis. Aiškinama, jog į užsienį dėl įvairių priežasčių išvykę lietuviai nenori prarasti savo šaknų, puoselėja lietuvybę, palaiko ryšį su Tėvyne.

Puiku, o tai kas, leiskite paklausti, kėsinasi iš jų tą Lietuvos pilietybę atimti? Jeigu esi pilietis, išvykai dirbti, gyventi, pramogauti į užsienį - pirmyn, kas gi draudžia ar pasus už tai atiminėja? Na, o jeigu asmuo jau apsisprendė tapti kitos valstybės piliečiu - vėlgi niekas nedraudžia. Bet tuomet, kam tas lietuviškas pasas, stalčiuje dulkes renkantis?

Globaliame pasaulyje visos durys atviros. Daugėja ir žmonių, turinčių jau net ne du, o dar daugiau pilietybių. Tik ar iš jų yra naudos visoms valstybėms, tuos pasus dalijančioms? Štai visai neseniai į Lietuvą pėstute atėjo Sobčiak, sustabdyti jos negalėjome, nes, kaip aiškina pareigūnai, ji pateikė Izraelio pasą. Įtartina, abejotina asmenybė lyg niekur nieko kažką veikė mūsų šalyje. Būtų turėjusi tik Rusijos pasą - nebūtų įleista. Paprastas faktas. Tik, jei Izraeliui negalime nurodyti, kam pasus dalinti, savo valstybėje dar galime būti šeimininkais.

Kuo daugiau pilietybių - tuo daugiau problemų. Valstybei, kuri negali susitvarkyti su atvirai Putinui ir Lukašenkai besimeldžiančiais keliais savo piliečiais, užkrauti naštą stebėti, kam tarnauja tūkstančiai „bendravalstybinių piliečių", mano galva, yra gerokai per daug.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
56
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s