Kai imu skaityti ką nors apie lyčių lygybę, pasąmonėje iškyla kažkur girdėta frazė, jog visiška lygybė bus tik tada, kai vyrai ims gimdyti vaikus.
Kol to neįvyko, absoliuti lyčių lygybė neįmanoma. Bet juk mes jau gyvename tokiais laikais, kai oficialiai „vyrai" gimdo. Taip nutinka tada, kai dokumentuose moteris yra vyras ir „jis" išnešioja ir pasigimdo vaikelį. Tačiau kadaise žadėjo milijono dolerių pirmam pagimdžiusiam vyrui niekas nemoka...
Šią savaitę lyčių lygybės kontrolieriai paskelbė, kad Lietuvoje lytys dar labiau supanašėjo, bet nuo ES vidurkio dar atsiliekame. Pavyzdžiui, namų ruošos darbams, maisto gaminimui kasdien laiko skiria 65 proc. lietuvių moterų ir tik 29 proc. vyrų. Vaikų, anūkų, senelių ar artimųjų su negalia rūpyba kasdien užsiima 35 proc. moterų ir 21 proc. vyrų.
O kur kišenių dydžiai? Visuomenė laukia išsamios analizės, kaip per metus pasikeitė šis svarbus lyčių lygybės indikatorius?
Jei rimtai, tai kas baisaus, jog moterys dažniau slaugo artimuosius, nei vyrai, jei jos labiau nori tai daryti? Kas negerai, kai po darbo grįžusi moteris kepa vištienos krūtinėlę su nauju padažu, kurio receptą šiandien pašnibždėjo bendradarbė, jei ji nori tai daryti?
Kodėl blogai, kad vaikų darželiuose auklytėmis vis dar dažniau dirba moterys, nei vyrai, jei būtent moterys turi motinišką instinktą? Tose apklausose ir po jų sekančiuose straipsniuose apie lyčių nelygybę neatsispindi svarbiausia - ar moterys kažką daro, nes yra priverstos, o gal jos nori daryti būtent tai, kas įvairių kontrolierių vertinimu yra bausmė joms?
Šiandien paskaičius feministėmis save vadinančių personų įrašus, sudaromas įspūdis, jog moteris turi norėti būti karjeristė, neturėti vaikų ir megzti laisvus santykius su keliais partneriais. O jeigu priešingai - moteriai patinka būti TIK mama ir namų šeimininke - tai ji jau vargšė narvelyje užrakinta kanarėlė. Paradoksas - ragindami išlaisvėti ir daryti tai, ką nori, tolerancijos šaukliai visiškai netoleruoja žmonių pasirinkimo.
„Būk, kuo nori būti, bet nebūk tokia, kokia esi" - ką bendro tai turi su feminizmu, lyčių lygybe ir apskritai tolerancija?