respublika.lt

Skaitytojo laiškas. Apie kiaušinius ir pensijas

(0)
Publikuota: 2019 sausio 23 07:55:11, Vytenis Paulauskas, Kaišiadorių r.
×
nuotr. 4 nuotr.
Asociatyvi Stasio Žumbio nuotr.

Politikai ir ekonomistai, bankų ekspertai aiškina, kad kiaušinius būtinai reikia nešti ne vienoje, bet dviejose pintinėse, nes, atseit, jeigu staiga įvyktų žemės drebėjimas, pasaulinė krizė arba pats paslystum ir nugriūtum, tai vienoje pintinėje esantys kiaušiniai suduš, o štai kitoje pintinėje esantys liks sveiki. Suprantama, jog tų ekspertų nuomone, suduš „Sodros“ kiaušiniai, o sveiki liks tie, kurie buvo padėti į privačių kaupiamųjų pensijų fondų pintinę.

 

Deja, logika sako, kad, įvykus pasauliniams ar vietiniams kataklizmams, kiaušinių likimas abiejose pintinėse bus panašus, o jeigu nieko ypatingo neįvyks, tai „Sodros“ kiaušiniai bus sveiki (nes „Sodra“ pensijas moka iš einamųjų įmokų, pagal esamą ekonomikos padėtį), o štai privačių kaupiamųjų pensijų fondų kiaušiniai bus gerokai pašvinkę (nes jie buvo laikomi daug metų neaiškiomis sąlygomis).

Vis dėlto nuo metaforų pereikime prie konkrečių skaičių ir faktų. Privatūs kaupiamieji pensijų fondai veikia jau beveik 15 metų. Per tą laiką iš tų privačių pensijų fondų pensijas gavo tik vienas procentas tų fondų dalyvių, kurie sulaukė pensinio amžiaus. Visi kiti 99 proc. gavo geriausiu atveju tik nedidelę vienkartinę išmoką, maždaug vieno mėnesinio atlyginimo dydžio. Mat pensiją gali gauti tik tie, kurie pensijų fonduose sukaupė ne mažiau kaip 15 000 eurų. (Sukaupti pinigai gali būti išmokami vienu iš 3 būdų, priklausomai nuo sumos dydžio. Jeigu sukaupta 3000 eurų ar mažiau - mokama vienkartinė išmoka. Šie pinigai yra paveldimi. Jei sukaupta 3001-10 000 eurų - mokamos periodinės išmokos (pasibaigia pinigai, pasibaigia ir išmokos). Šie pinigai irgi yra paveldimi. Jei sukaupta daugiau nei 10 000 eurų - asmuo turi įsigyti pensijų anuitetą, o išmokos mokamos iki mirties. Šių lėšų paveldimumo klausimas aptariamas prie anuiteto rūšių - red.past.) Taigi, šią sumą per 15 metų viršijo tik vienas procentas privačių pensijų fondų dalyvių, sulaukusių pensinio amžiaus.

Privačių pensijų fondų atstovas Šarūnas Ruzgys teigia, jog privačiuose fonduose dalyvauti yra naudinga, nes iš šių fondų pensininkas gaus 20-30 proc. priedą prie „Sodros“ pensijos. Tačiau pabandykime paskaičiuoti, koks iš tikrųjų priedas prie pensijos būtų, jeigu pensija iš privačių pensijų fondų būtų mokama visiems tų fondų dalyviams, nepriklausomai nuo sukauptos sumos. Šiuo metu vienas privataus pensijų fondo dalyvis yra sukaupęs vidutiniškai po 2000 eurų. Laikoma, kad išėjęs į pensiją pensininkas gyvena vidutiniškai dar 20 metų (pagal tai skaičiuojamas jam mokamos pensijos dydis). Daliname 2000 eurų iš 20 metų ir 12 mėnesių ir gauname, kad per 15 metų privatūs kaupiamieji pensijų fondai savo dalyviams sugebėjo uždirbti vidutiniškai tik 8 eurų dydžio pensijas. Dabartinė vidutinė „Sodros“ pensija yra 360 eurų. 8 eurai nuo 360 eurų sudaro tik 2 proc. „Sodros“ pensijos. Taigi, akivaizdu, kad Š.Ruzgys ir kiti privačių pensijų fondų reklamuotojai paprasčiausiai blefuoja. Net ir surinkus reikiamą sumą (15 tūkst. eurų), privatūs pensijų fondai moka tik 50 eurų dydžio pensijas. Tai sudaro tik 14 proc. „Sodros“ pensijos. Be to, tie 50 eurų nebus indeksuojami, todėl po 20 metų jų perkamoji galia dėl infliacijos bus sumažėjusi kelis kartus. O štai „Sodros“ pensija bus indeksuojama, todėl jos perkamoji galia ne tik nemažės, bet, tikėtina, netgi didės.

Po „Sodros“ reformos iš mažiau kaip 40 metų turinčių asmenų bus atskaičiuojama 3 proc. nuo jų atlyginimo ir dar 1,5 proc. primokės valstybė iš savo biudžeto. Tačiau žymiai protingiau ir naudingiau būtų ekonomikai, o taip pat ir esamiems bei būsimiems pensininkams, jeigu tie 4,5 proc. nuo atlyginimo būtų išmokami dabartiniams pensininkams, o ne privatiems pensijų fondams. Padidėjus pensijoms, didėtų vartojimas, o tai savo ruožtu skatintų ir ekonomikos augimą. Būsimiems pensininkams tai būtų naudinga tuo, kad ateityje jiems „Sodros“ pensija būtų mokama nuo didesnės bazės. O privatūs pensijų fondai yra naudingi tik tų fondų valdytojams, nes jie, už nieką neatsakydami, iš tų fondų išsimoka sau kelių tūkstančių eurų dydžio algas. Privačiuose pensijų fonduose sukauptos lėšos dėl infliacijos nuvertėja. Norint bent išlaikyti tą pačią jų perkamąją galią, būtina juos sėkmingai investuoti. Šiuo metu bankai, kurie taip pat kaip ir pensijų fondai, užsiima tokia pačia veikla - skolina pinigus, kitaip sakant, investuoja, savo indėlininkams palūkanų beveik nemoka, jos daug mažesnės už infliacijos lygį. Todėl negalima tikėtis, kad ir privačių pensijų fondų darbo rezultatai bus daug geresni. Geriausiu atveju, jie tik sugebės „pavyti“ infliaciją. Deja, daugelis paprastų žmonių tiki bankų ekspertų teiginiais apie tai, kad pensininkus išgelbės privatūs pensijų fondai, imigrantai ir pensinio amžiaus ilginimas. Žinoma, veikia tų ekspertų autoritetas - juk daugelį metų pagrindinis finansinių reikalų aiškintojas buvo banko atstovas G.Nausėda, kuris dabar yra ir pagrindinis kandidatas į Lietuvos prezidentus. Be to, tie vadinamieji ekspertai visada parenka tik tokius argumentus, kurie yra naudingi bankininkams (privačių pensijų fondų steigėjams), o visi kiti argumentai yra ignoruojami.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s