Eiti lengviausiu keliu niekada nebuvo garbinga. Keista, kad būtent tai dabar siūlo mūsų kalbininkai. Dar keisčiau, kad ne jie patys sugalvojo, o mūsų mokytojai nutarė, kad “mąžta, gęsta, šąla, bąla” - per daug sudėtingos formos, kad išmoktume jas rašyti be klaidų.
Jei gerai atsimenu, taisyklių apie nosinių rašymą kai kurių veiksmažodžių šaknyse buvome mokomi jau pradinėse klasėse. Taigi - tai jokia aukštoji matematika, o elementari gramatika, įkandama net vaikui. Tų pačių taisyklių mokėsi ir mano vaikai, anūkai. Kuo prastesnė dabar besimokančiųjų karta, kad jai reikia supaprastintos gramatikos?
Man atrodo, kad mokytojai neįžvelgia tikrųjų problemų ir užuot jas sprendę kyla prieš nevertas dėmesio. Užsimota nukabinti nosines, o švarinti kalbos neskubama. Moksleiviai šiandien vartoja kažkokią puskalbę, į kurią prikaišiota ir rusiškų, ir angliškų žodžių. Baisus žargonas! Tai gal gailestingieji lietuvių kalbos mokytojai nusilenks ir čia - pasiūlys įteisinti jį ne tik žodinėje, bet ir rašytinėje kalboje? Kam kankinti vargšę jaunąją kartą mokant savų - lietuviškų žodžių, jei svetimi ir turbūt todėl tokie patrauklūs patys įšoka į galvas iš televizijų, radijo stočių? Gaila, kad jaunimui skirtų programų vedėjų niekas nekontroliuoja - į eterį jie žeria tokius perliukus, kad jei esi vyresnės kartos atstovas, juos suprasti galėtum nebent su vertėjo pagalba.
Ir užsienio kalbas, žiūrėk, tuoj galėsim krimsti ir be vadovėlių - juk mieste tokia galybė angliškų iškabų. Jokių problemų įsidėmėti įmantriausių žodžių rašybą. Visuomenės atstovai vis prieš tai paburnoja, tik niekas nesikeičia. Esu įsitikinusi, kad šie reiškiniai daug labiau skurdina mūsų jaunąją kartą. O nosinės jos tikrai nenualins - palikime bent tiek proto mankštos. Nepakenks.
ODETA, VILNIUS