Neseniai patyriau traumą, lūžo ranka, mane operavo. Kadangi lūžis buvo sudėtingas, gydytojams kaulą teko sutvirtinti metaline plokštele. Viskas būtų gerai, bet po operacijos rankoje liko ilgas randas, kuris man labai trukdo. Patarkite, kaip būtų galima jį panaikinti?
RASA, Vilnius
Į skaitytojos klausimą atsako Dainius DAUNORAVIČIUS, Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos vyresnysis gydytojas rezidentas:
Deja, randų visiškai panaikinti neįmanoma, tačiau daugeliu atvejų galima juos padaryti tiesiog mažiau pastebimus. Kadangi operacija buvo neseniai, dar nereikėtų labai išgyventi dėl rando išvaizdos: pirmus mėnesius randas beveik visada būna paraudęs, iškilęs ir nelygus. Randą vertinti reikėtų bent jau po metų, o visiškai jis susiformuoja tik po trejų.
Reikia paminėti, kad tai, kaip atrodys randas, lemia ne tik sužalojimo pobūdis, žaizdos gydymas ir vėlesnė rando priežiūra, bet taip pat ir organizmo savybės, net kūno dalis, kurioje jis yra. Vieniems pacientams net ir mažiausi randai linkę plėstis, tapti grubūs, kitiems dideli randai sugiję tampa beveik nepastebimi.
Kol randas yra “šviežias”, rekomenduojama naudoti silikono pagrindu gaminamus tepalus ar klijuojamas plokšteles. Nors iki šiol nėra žinomas tikslus šių priemonių veikimo mechanizmas (manoma, kad veikiamos pagrindinės randą formuojančios ląstelės - fibroblastai), jų teigiamas poveikis jau ne kartą yra įrodytas klinikinėse studijose.
Šias priemones galima pradėti naudoti iš karto, sugijus žaizdai. Seniems, grubiems randams šalinti naudojamos jau kitos priemonės: chirurginės (randas gali būti išpjautas), vaistų injekcijos, šlifavimas lazeriu, fizioterapinės procedūros ir kt.
Jei tai, kaip atrodo randas jūsų netenkins, siūlyčiau konsultuotis su plastikos chirurgais. Be to, nereikėtų pamiršti, kad greičiausiai ši metalinė plokštelė visiškai sugijus kaului bus pašalinta per tą patį pjūvį.