respublika.lt

Zigmas VAIŠVILA: Šventvagystė Vasario 16-osios išvakarėse (357)

2021 vasario 16 15:55:27
Zigmas VAIŠVILA

Sakoma, kad pusiau tiesa blogiau už melą. Tai patvirtino ir š.m. vasario 11 dienos signatarų Emanuelio Zingerio ir Vytauto Landsbergio spaudos konferencija Seime, skirta 1991 metų vasario 11 dienos Islandijos sprendimui pripažinti atkurtą Lietuvos valstybę. Vienas su kitu lenktyniaudami šie du kolegos papasakojo šventvagišką pasaką apie tai, kaip jiedu „susiprotėjo" Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimo po 1990 metų kovo 11 dienos siekti Šiaurės Europos valstybėse. Ir konkrečiai - Islandijoje.

×
nuotr. 2 nuotr.
Emanuelis Zingeris ir Vytautas Landsbergis. Redakcijos archyvo nuotr.


Vytautas Landsbergis porino, kad tai jam patarė buvęs jo patarėjas užsienio klausimais Ramūnas Bogdanas, kurio žmona dirbo Norvegijoje. Dar paporino, kad neįvardintas (matyt, mūsų valstybės paslaptis) TSRS liaudies deputatas, vykdamas į Prancūziją pasisiūlė Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui nuvežti pastarojo laišką Prancūzijos Prezidentui Fransua Miteranui (François Mitterrand). Emanuelis Zingeris, „nebeprisimindamas" savo tuometinių pareigų mūsų parlamente ir, svarbiausia, be perstojo Vytautą Landsbergį vadindamas tuometiniu valstybės vadovu, nors tokio neturėjome, spaudos konferencijoje vis primindavo ir savo „kuklius" nuopelnus šiame Lietuvos islandiškame „pasirinkime". Kažkodėl prisiminiau, kaip Vytautas Landsbergis 1990 metų vasario 24 dienos rinkimuose į XII šaukimo Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą, kuri netrukus paskelbė Kovo 11-osios Aktą, Sąjūdžio Seimo Tarybai primygtinai siūlė Emanuelį Zingerį kelti Sąjūdžio vardu į kandidatus šiuose rinkimuose Vilniuje, nes „Kaune jo neišrinks".

Ir nė vienas iš šio signatarų dueto „neprisiminė" tikrųjų to priežasčių ir ištakų - kolegos profesoriaus Bronislovo Genzelio.

Nebuvo jokių „išmanių" teorijų ar „koncepcijų", kaip pramušti Vakarų šalių tylėjimo šiuo klausimu sieną, ir šie pasakoriai tai žino. Bandyta buvo viskas, kas tik įmanoma. Ir Islandijos apsisprendimą, žiūrint iš lietuviškos pusės, lėmė neįtikėtina įvykių dėlionė - profesoriaus Br. Genzelio asmeninė studentiška pažintis Maskvoje su būsimo Islandijos užsienio reikalų ministro ir socialdemokratų partijos pirmininko Jono Baldvino Hanibalsono (Jon Baldvin Hannibalsson) broliu Arnonu Hanibalsonu. Tai Arnonas supažindino studijų draugą Bronislovą su savo broliu Jonu Baldvinu, o profesorius Bronislovas tai paaiškino profesoriui Vytautui. Visa tai profesorius Br. Genzelis darė be jokio išskaičiavimo. Tik vardan tos Lietuvos.

Broliai Hanibalsonai iškart po 1991 m. sausio 13-osios įvykių nelegaliai per Rygą atvyko į Lietuvą įsitikinti savo akimis tuo, kas vyko Lietuvoje. Ir pasitikinėjo juos ne Lietuvoje tuo metu nebuvęs Emanuelis Zingeris, bet jų senas pažįstamas Bronislovas Genzelis. Sąjūdžio metais, Lietuvoje kaip turistas lankėsi Arnono Hanibalsono sūnus, dalyvavęs ir mūsų mitinguose. Ir pats A. Hanibalsonas viešėjo Lietuvoje dar ir prieš tai. Dėl mažo profesoriaus Br. Genzelio buto svečias apsistodavo dailėtyrininko Gyčio Leopoldo Vaitkūno erdvesniame bute. G. L. Vaitkūnas taip pat 1959 metais baigė filosofijos studijas Maskvoje. Visa tai patvirtina Br. Genzelio ir A. Hanibalsono susirašinėjimo nuo 1959 metų laiškai, saugomi Lietuvos naujajame valstybės archyve, VDU leidinio „Darbai ir dienos" tome Nr.30 (2002 m.) paskelbti Br. Genzelio straipsnis „Supratusi savo garbę (Kodėl ir kaip Islandija pripažino Lietuvą)" ir Romualdo Ozolo interviu su Arnonu Hanibalsonu „Šalių ryšius kūrė jų žmonės". Dalis A. Hanibalsono rusų kalba šia tema Br. Genzeliui rašytų laiškų faksimilių paskelbta ir nurodytame „Darbai ir dienos" leidinyje.

Broliai Hanibalsonai ir perdavė mums svarbią žinią iš Vakarų - be Kovo 11-osios Akto mūsų pripažinimui būtinas dar ir mūsų tautos sprendimas, t.y. turi įvykti referendumas dėl nepriklausomybės. Jie mums perdavė šią, ne vien tik Islandijos, politikų nuomonę.

Šiais laikais pasakėlė porinama net dėl mūsų istorinio 1991 metų vasario 9 dienos referendumo pavadinimo - plebiscito. Šio pavadinimo pasirinkimą lėmė ne žodžio „referendumas" patikimas ar nepatikimas Vytautui Landsbergiui, nes to ne tik nebuvo, bet ir negalėjo būti - pasakomis tuo metu mums nebuvo laiko užsiiminėti. Tai lėmė netikrumas, ar tikrai po kruvinųjų Sausio 13-osios įvykių pavyks suorganizuoti referendumą ir kokie gali būti šio referendumo rezultatai. Tarybinė armija tuomet net negalvojo apie išėjimą iš Lietuvos. Todėl apsidraudžiant dėl rezultatų ar galimos nesėkmės referendumas ir buvo pavadintas plebiscitu (apklausa). 1989 metų lapkričio 3 dieną XI šaukimo Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos priimtas Lietuvos TSR referendumo įstatymas Nr.XI-3335 tebegaliojo ir 1991 metų vasario 9 dieną. Todėl teisiškai tai buvo referendumas, paskelbtas ir vykdytas pagal Lietuvoje galiojusį įstatymą. Įstatymą, priimtą dar Tarybų Lietuvoje be „didžiojo vado" Vytauto Landsbergio dalyvavimo.

Visi džiaugiamės ir tebesidžiaugiame didvyrišku Islandijos veiksmu - Lietuvos Respublikos pripažinimu 1991 metų vasario 11 dieną, t.y. praėjus vos dviem dienom po istorinio vasario 9 dienos plebiscito. Tačiau tai galėjo ir neįvykti, jei ne ši, atrodytų, mažytė aplinkybė - profesoriaus Bronislovo Genzelio sena studentiška pažintis ir kuklus jo vaidmuo. 1990 metais profesoriui Vytautui Landsbergiui lankantis Islandijoje, jo paklausė, kodėl drauge su juo neatvyko Islandijos kviestas ir kitas profesorius iš Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos - Bronislovas Genzelis? Profesorius V. Landsbergis paaiškino, kad profesorius Br. Genzelis sunkiai susirgo. Įsivaizduoju, kaip turėjo jaustis prof. Br. Genzelis, išgirdęs į Vilnių atvykusių brolių Hanibalsonų klausimą apie jo „sunkią ligą". Ar profesorius Br. Genzelis turėjo paremti profesoriaus V. Landsbergio melą „vardan tos Lietuvos", ar ne?.. Islandijos atstovams į galvą net nešovė mintis, kad Lietuvos Nepriklausomybės siekiantys aukščiausi Lietuvos politikai galėtų taip elgtis... Meluoti net tokiomis aplinkybėmis. Šokiruojantį klausimą išgirdusiam profesoriui Br. Genzeliui taip pat buvo nelengva - sakyti ar nesakyti garbingiems ir lauktiems svečiams, kad jam niekas Aukščiausioje Taryboje nepranešė apie Islandijos pakvietimą atvykti į Reikjaviką?..

Vytautai Landsbergi ir Emanueli Zingeri, laikas jums nustoti meluoti ir vasario 16 dienos proga ne tik asmeniškai, bet ir viešai atsiprašyti profesoriaus Bronislovo Genzelio. Priminsiu judviem, kad vasario 16-oji yra ir profesoriaus Bronislovo Genzelio gimtadienis. Graži proga jį pasveikinti ir atsiprašyti. Ir atvykite pas jį be kaukių, nors ir bus Užgavėnės.

Šiuo istoriniu savo vaidmeniu Bronislovas Genzelis nesigyrė, Sausio 13-osios medalio neprašė. Tik padarė tai, ką manė esant būtina. Nes broliai Hanibalsonai buvo tiesiog seni geri jo draugai. Jis tai padarė, kaip savaime aiškų ir suprantamą veiksmą. Tikiu, kad mintyse nemąstė apie kažkokias Nobelio ar alternatyvias Norvegijos tautos taikos premijas sau. Nors ši, atrodytų, smulkutė aplinkybė galėjo būti lemiama, nusveriant Lietuvos istorijos svarstykles į vieną ar kitą pusę. Neveltui š.m. vasario 11 dieną Lietuvai apie tai paporino du kolegos signatarai Vytautas Landsbergis ir Emanuelis Zingeris, neatsitiktinai, tačiau veidmainiškai klijuojantys save prie šios istorijos. Jie puikiai supranta to svarbą. Ir nemirksėdami matuojasi sau nepelnytus nuopelnus. Jau nuo pat tų įvykių pradžios...

Kiek dar tokių istorijų mena mūsų Atgimimas? Tikrų istorijų, bet ne pasakų.

Su Vasario 16-ąja, profesoriau Bronislovai Genzeli! Jūsų kukliame bute Vilniuje neatsitiktinai vasario 16-ąją kasmet susitikdavo tie, kurie puoselėjo ir pradėjo šį mūsų Tautos Atgimimą ir kuriems veidmainystė buvo nesuprantama sąvoka. Tokie emanueliai ir vytautai pas Jus nesilankė.

Su Vasario 16-ąja, mieli Lietuvos piliečiai!

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (357)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
 • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
 • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
 • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
 • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
 • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
 • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
 • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
 • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
 • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
 • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +13 C

+10 +17 C

 

+9 +16 C

+19 +23 C

+19 +24 C

 

+18 +21 C

0-8 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos