respublika.lt

Vitalijus BALKUS: Misija - „nukanalizuoti“ Navalną

(0)
Publikuota: 2021 kovo 04 09:10:28, Vitalijus BALKUS
×
nuotr. 2 nuotr.
Vitalijus Balkus. Eltos nuotr.

Teiginys, esą politika tėra ciniškiausia verslo forma yra greičiausiai daugeliui girdėtas. Tačiau retai kada tuo galima įsitikinti stebint įvykius kone realiuoju laiku. Paskutiniai įvykiai susiję su Aleksėjumi Navalnu yra kone puiki iliustracija kaip greitai dar vakar favoritu laikytas ir „Rusijos opozicijos lyderiu" oficiozų vadintas veikėjas gali tapti tiesiog eiliniu politiniu kaliniu.

 

 

Navalnas nepateisino Vakarų lūkesčių?

Kas galėjo atsitikti, kad žmogus tik ką kone per stebuklą likęs žmogus ryžtųsi sugrįžti į šalį , kurios valdžia galėjo prikišti nagus prie pasikėsinimo į jį? Idealistai ar kiek mažiau politikos vingrybes išmanantys be abejo kitos versijos nei „neeilinės pilietinės drąsos išraiška" neturėjo. Maža to mantros apie drąsa ir ryžtą buvo sėkmingai atkartojamos didžiausios spaudos, o patį tariamą pasiaukojimo aktą tiesiogiai transliavo didžiausios televizijos.

Kraštutiniai skeptikai tuo pat metu ėmė regėti didžią Vakarų provokaciją, juolab , kad ir Rusijos propaganda pamiršusi apsinuodijimo naminuke versiją entuziastingai ėmė kurstyti būtent sąmokslo ugnelę. Tiek to palikime už šio straipsnio ribų klausimą kaip galėjo koks modernusis Džeimsas Bondas svetimoje šalyje priartėti prie uoliai sekamo politiko ir jį apnuodyti. Tačiau skeptikų džiaugsmui įgarsinsiu kitą klausimą, kuris ir man yra įdomus: kodėl Kremlius vis tik leido apnuodytam Navalnui išvykti?

Tačiau drįsčiau teigti , kad atsakymą į jį aš numanau būtent kai prasidėjo derybos dėl jo gydymo jis tapo nebloga preke ir vėliau būtent prekės, o jei ką toks apibūdinimas žeidžia , tuomet tebūnie derybų kozirio, statusas panašu ir nulėmė jo likimą.

Pats Navalnas anaiptol nėra koks politikos naujokas ar aktyvistas-fanatikas, kuris būtų vien sava valia kišęs galvą lokiui į nasrus. Dar prieš dešimtmetį ,jis patekęs po teisėsaugos spaudimu, jis suprato, kad toliau tapatintis su rusų nacionalistais yra pernelyg pavojinga ir geriau koncentruotis į kone amžiną korupcijos temą. Reikia pripažinti, kad Kremlius tuomet priėmė jo atsitraukimą ir 2013 m. „Krivoles" byloje jis atsipirko lygtine bausme. Taigi daugiau nei akivaizdu, kad Navalnas dar iki nupirko atgalinį bilietą į Maskvą buvo gavęs tam tikras saugumo garantijas. Kas tai buvo ar pažadas jo suėmimo atveju taikyti tikrai veiksmingas ekonomines sankcijas „Putino piniginėmis" vadinamiems oligarchams ar kokios kitos mes dabar galime spręsti tik remiantis šalutiniais įvykiais, tačiau kad jos buvo bent jau man abejonių nekyla.

O ką tuomet pats Navalnas galėjo padėti ant „prekystalio" mainais už palaikymą iš Vakarų? Revoliucijos pažadą? Tik štai ir čia aš skubu nuraminti karštas galvas manančias esą toks patyręs politikas galėjo tiek daug pažadėti, tad laikykime realiausiu variantu gausius protestus, kurie sustiprintu vidinę Kremliaus opoziciją ir išsiūbuotų Putino kėdę. Tai , kad tokia egzistuoja taip pat niekam nėra didelė paslaptis.

Bet kas galiausiai įvyko? Navalnas sugrįžo , buvo sulaikytas, tik štai protestuojančių buvo akivaizdžiai per mažai . Pačių organizatorių teigimu į gatves išėjo iki 250-300 tūkst. žmonių 52-juose miestuose. Beje su Michailu Chodarkovskiu siejamo „Atvirosios Rusijos" judėjimo duomenys net dvigubai kuklesni ir pagal juos dalyvių tebuvo ne daugiau 160-ies tūkst. Kiek tai yra Rusijos mastais? Palyginimui, protesto akcijose po Chabarovsko gubernatoriaus Sergejaus Furgalo suėmimo dalyvavo per 100 tūkst. piliečių ir tai buvo lokalus protestas, na o jei palyginti su nesenai vykusiais protestais Baltarusijoje , kur vienu metu į gatves išeidavo iki 300 tūkst dalyvių , tuomet tampa visiškai aišku- protestinis aktyvumas buvo per mažas. Be to protestu nesėkmė tučtuojau pakurstė Rusijos opozicijos veikėjų norus kuo greičiau išsižadėti Navalno ir tai kone sinchroniškai padarė tiek viena koja valdžioje esančios partijos „Jabloko" įkūrėjas Grigorijos Javlinskis tiek Vakarų iki tol labiausiai globotos „nesisteminės" Atvirosios Rusijos veikėjai .

Tačiau liko Vakarai ir galimi pažadai duoti ten Navalnui.

Išgelbėti politiką Navalną

Tai, kad po Navalno sulaikymo nepakaks apsiriboti vien „giliu susirūpinimu" ar „su nerimu stebėti padėtį" Briuselyje puikiai suprato, nes pernelyg jau uoliai buvo kūrimas jo, kaip opozicijos lyderio įvaizdis ir nepaisant nesėkmės atsakas turi būti svaresnis. Beje pats neoficialus Rusijos opozicijos lyderio „titulas" priskirtas Navalnui ir naudotas t.t. ir Lietuvos medijose buvo iki tol , dažniausiai, naudotas Michailui Chodarkovskiui apibūdinti.

Ir štai čia mes jau turėtume prisiminti Europos Sąjungos diplomatijos vadovo Joseppo Borrellio vizitą į Maskvą, kurį galima apibūdinti žodžiu fiasko . Ir vėl karštos galvos matančios Europą , kaip žmogaus teisių bei politinių laisvių bastioną bei esą viso to gynėją plačiame Pasaulyje, net ir akivaizdžiausios diplomatinės nesėkmės fone surado savyje jėgų išlementi kažką panašaus į „bet ES juk bandė padėti, nepaliko likimo valiai".

Gerai, kad ne vien egzaltuoti fanatikai visuomenės nuomonę formuoja ir labai greitai iškilo klausimas Navalno sulaikymas buvo Borellio vizito priežastis ar dingstis? Atsakymų ilgai laukti nereikėjo ir jau pastarajam sugrįžus kritikai ėmė narplioti galimas ir greičiausiai tikras skuboto ES diplomato vizito priežastis. Dar viena nagrinėtina tema tapo keista Kremliaus drąsa , kuomet pastarieji pasirinko ne tik griežtą atsisakymo kalbėtis tūrinį, tačiau ir diplomatijoje retai pasitaikančia bendravimo formą. Priminsiu, kad atvykusiai delegacijai buvo ir diskas su protestų Vakaruose malšinimo vaizdais įteiktas ir per dažniausiai kuluariniams pokalbiams skirtus oficialius pietus pranešta žinia apie kelių ES šalių diplomatų išsiuntimą.

Tai ką galėjo aptarinėti skubiai atvykęs Joseppas Borrellis? Pirmiausiai Nord Stream- 2 ir nors per vieša Borellio išplakimą Europos Parlamente niekas neišdrįso viešai mesti kaltinimus važiavus būtent dėl šio projekto bei Vokietijos interesų jame, tačiau tiek analitikai tiek kai kurie Rytų Europos EP nariai tai vadino tikrąją vizito priežastimi. Svarus to įrodymas skuba, kurį buvo neabejotinai sąlygota Vašingtone vykusiu ir dar tebevykstančiu valdžios kėdžių perstumdymu, kuomet atsirado proga vis tik susitarti dėl Vokietijai naudingo projekto užbaigimo. Dar viena galima vizito priežastimi įvardinamas Turkijos klausimas, kurį šio metu tapo galvos skausmu tiek Briuseliui tiek Maskvai.

Nepagalvokite, kad apskritai Navalno problema nebuvo įdomi. Tik štai vėl gi išmetus iš galvos teiginį apie „besąlygišką žmogaus teisių ginimą" ir pažvelgus į visą kaip į ciniškus diplomatinius mainus, tai Rusijai parodžius „gerą valią" Vakarai būtų pirmiausiai atleisti nuo spaudimo taikyti sankcijas , o svarbiausiai Vokietija ir vėl galėtų tapti savotiška Kremliaus advokate verčiant JAV užmerkti akis į Nord Stream 2 užbaigimą.

Kodėl vis tik Kremlius nutarė išmaudyti ES diplomatiją deja nėra visiškai aišku , tad teisūs gali būti ir teigiantys, kad čia slypi visiškai asmeniška Putino antipatija Navalnui ir tie, kas mano- ES tiesiog nėra pasiruošusi rimtoms sankcijoms ir Kremlius tai puikiai žino. Bet kokiu atveju kas buvo teisūs parodys jau artimiausiais laikas, tačiau tai jau atskira tema.

Kaip atsikratyti Navalno

Pirmuoju „skambučiu" parodančiu, kad Aleksėjus Navalnas tapo nepatogiu Vakarams tapo mažai viešoje erdvėje pastebėtas ir dar mažiau nagrinėtas „Amnesty International" sprendimas nevadinti jo „sąžinės kaliniu" . Tai įvyko kone vos ne tuo pačiu metu, kuomet tapo aišku, kad politiką perkelia į koloniją . Svarbu ir tai, kad pati IK-2 kolonija, į kurią greičiausiai bus siekiama jį perkelti, yra žinoma būtent kaip griežčiausia vieta, kurioje kali politiniai kaliniai. Toje pačioje kolonijoje kalėjęs nacionalistas bei rusų maršų organizatorius Dmitrijus Demuškinas apibūdina ją, kaip labai griežtų sąlygų bei kone visiškos izoliacijos vietą . Akivaizdu, kad Navalno galimybės iš ten kaip nors įtakoti procesus Rusijoje ar koordinuoti bent jau savo šalininkų veiklą yra daugiau nei ribotos.

Dar įdomiau skamba ir vadinamosios žmogaus teisių gynimo organizacijos motyvas „pažeminti" Navalno statusą iki tiesiog politinio kalinio. Navalnui staiga prisiminė jo dešimtmečio senumo pasisakymus nukreiptus prieš nelegalius emigrantus bei etnines nusikalstamas grupuotes. Likimo ironija tame, kad jis buvo taip „nubaustas" už tą patį už ką savo laiku tai ketino padaryti Rusijos valdžia t. y. dalyvavimą patriotinės pakraipos judėjimuose. Tiesa čia nėra pernelyg ko stebėtis, žinant, kad „Amnesty International" kaip ir dar kelios panašaus profilio organizacijos yra iš dalies finansuojamos Dž. Sorošo „Atviros visuomenės" fondo ir jo antrinių organizacijų.

Nenuvertinkime viešo paskelbimo „neapykantos skleidėju" svarbos, nes jau vien politiko, visuomenės veikėjos ar net mokslininko paminėjimas „nacionalistiniame", „rasistiniame" ar kokios tariamos fobijos kontekste iš karto suteikia teisę elgtis su juo atmestinai . O būtent to ir prireikė Navalno atžvilgiu.

Ir čia prisiminkime kokių sankcijų prašė pats Navalnas kol dar galėjo viešai kalbėti, nors ir teismo salėje. O gi pirmiausiai personalinių sankcijų Putinui artimų oligarchų atžvilgiu. Tarp įvairių laikų jo kurtose laidose paminėtų buvo ir Abramovičius, šiuo metu Vokietijoje užsisakęs rekordinio net 143 m ilgio jachtą, ir kitas plaukiojimo po Viduržiemių Jūra mėgėjas Ališeras Usmanovas ir dar geras tuzinas sėkmingai Vakaruose gyvenančių turtuolių.

Yra ir dar vienas sankcijų siūlymas pasigirstantis pirmiausiai iš Rytų Europos imti taikyti rimtesnes sektorines sankcijas neapsiribojant karinės ar dvigubos paskirties prekių eksporto draudimu. Tačiau čia nuostoliai Vakarų Europai, o ypač Vokietijai taptu juntami .Pastaroji beje Angelos Merkel lūpomis jau įgarsino esą Navalvo ir Nord Stream 2 tai yra visiškai nesusiję klausimai.

Vėl gi kaip suksis įvykiai toliau mes pamatysime , tačiau paskutinė žinia apie „sankcijas" Rusijai kol kas gali sukelti tik sarkastiška juoką . Kaip tik vakar buvo pranešta , kad JAV ir ES paskelbė sankcijas t. y. uždraudė įvažiuoti į savo teritorijas : Rusijos generaliniam prokurorui Igoriui Krasnovui saugumo vadovui Aleksandrui Bortnikui , „Rogvardija" ( Vidaus kariuomenės) vadovui Zolotovui ir kitiems pan. rango jėgos struktūrų vadovams. Kaip jus, manau , puikiai suprantate čia tikrai ne tie žmonės, kas ypatingai veržiasi į Vakarus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s