Jau šį rudenį turėtų būti pristatytos Lietuvoje sukurtos išmanios kojinės, kurių sukūrimui iš valstybės biudžeto buvo skirta per 80 tūkst. eurų. Panašu, produktas skirtas pardavinėti užsienio rinkai. Įdomu, kad tokius išmanius drabužius Lietuvos verslas kuria jau daugiau kaip dešimt metų. Tik savo lėšomis.
Išmaniųjų kojinių kūrimas finansuojamas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšomis, kurias administruoja Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Projektui įgyvendinti skirta per 80 tūkst. eurų. Konkursas buvo paskelbtas 2019 m. gegužės mėnesį. Vertinimui buvo pateikti 54 projektai, kurių kiekvieno vertė negalėjo viršyti 100 tūkst. eurų.
Skelbiama, kad kuriamos išmaniosios kojinės gerai išgarins drėgmę, turės antistatinį, antibakterinį bei vabzdžių atstūmimo efektą, kartu užtikrins dėvėjimo komfortą. Tokiam gaminiui sukurti reikės parinkti pluoštus, kuriuos geriausia naudoti - medvilnės, vilnos, viskozės, lajocelio ir pan. Tuomet eksperimentuoti su naudojamų medžiagų storiu. Galiausiai, į pluoštus, verpimo metu, įterpti specialias mikrokapsules.
„Inovatyvias kojines planuojama sukurti panaudojant mokslo žinias ir sukauptą patirtį bei pramonės atstovų kompetenciją. Pirmasis projekto etapas įvykdytas sėkmingai, ekspertai galėjo savomis akimis įsitikinti tokių kojinių galimybėmis - apliejus vandeniu jos visiškai neperšlapo“, - teigia Ričardas Valančiauskas, MITA Inovacijų programų skyriaus vedėjas.
Išmaniosios kojinės galės būti naudojamos įvairiausiose srityse: turizmo, aktyvaus laisvalaikio, sporto, jos aktualios ugniagesiams, miškų priežiūros tarnybų specialistams, kariams ir pan. Skelbiama, kad projekte dalyvaujanti UAB „Vegateksa“ jau yra užmezgusi kontaktus su Vokietijos ir Norvegijos kariuomenėmis, kurioms pristatė kuriamų kojinių pavyzdžius. Teigiama, kad mokslininkai yra parengę kelis mokslinius straipsnius, o tyrimų rezultatus planuoja pristatyti tarptautinėse mokslininkų konferencijose.
Tiesa, panašūs gaminiai Lietuvoje kuriami jau seniai. Įmonė „Garlita“ išmaniaisiais megztiniais prekiauja jau daugiau kaip dešimt metų. Įmonės gamina ir tiekia megztinius Lietuvos policijos, muitinės, priešgaisrinės apsaugos tarnyboms, NATO organizacijai. Šie megztiniai apsaugo nuo vabzdžių, nuo elektromagnetinių spindulių ir elektrostatinių krūvių, atsparūs ugniai, pjūviams ir aštriems daiktams. Gaminiai su vitaminu E - atsparūs UV spinduliams, drėgmei, purvui, dėmėms.
Įmonės vadovas Juozas Martikaitis, kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“, sakė, kad, priklausomai nuo gaminio apsaugos lygio ir paskirties, jo sukūrimo kaina gali svyruoti nuo 40 iki 200 tūkst. eurų. Jis sako suprantąs, kad su tuo nesusijusį žmogų tokios sumos stebina. „Žiūrint, kiek reikia pasitelkti medikų, chemikų, technologų, mokslinių tyrimų institutų pagalbos. Reikia atlikti patikrinimus, medicininius bandymus“, - sakė verslininkas. Jų įmonės pagaminto megztinio su gobtuvu ir pirštinėmis, kuris apsaugo nuo moskitų, uodų ir erkių, kaina siekia 600 eurų.
Paklaustas, ar kojinių sukūrimui skirta suma racionali, verslininkas neslėpė, nenorintis kritikuoti kolegų: „Lietuva - maža šalis. Turime į pasaulį žengti ir jiems pristatyti naujus gaminius. Kiekviena iniciatyva sveikintina.
O ar tikrai tiek kainuoja, sunku pasakyti. Daug priklauso nuo prototipo, įrangos, surasti ir užsakyti reikalingą žaliavą. Gamintojas įdiegia technologiją savo produkcijoje.“
Paklaustas, ar buvo kviestas pasidalinti patirtimi kuriant išmanius drabužius, kai buvo skelbiamas konkursas, J.Martikaitis atsakė, kad ne. O ir konkurse nedalyvavo. Nors būtų puikus šansas gauti valstybės finansavimą.
„Verčiamės iš savų pinigų. Žinoma, pinigų niekuomet nebūna per daug. Bet dalyvaujant tokiuose projektuose keliamos labai griežtos sąlygos. Kas gali pasakyti iš anksto, į kokius rėmus pavyks įtilpti, kai gaminys dar nė nepradėtas kurti?“ - sako verslininkas. Jo teigimu, kaip tik šiuo metu įmonė, kartu su užsienio ir Lietuvos mokslininkais, kuria naują produktą. Tačiau jo atskleisti verslininkas dar nenori: „Kad neprisikalbėčiau.“