respublika.lt

„Veidrodėli, veidrodėli...“ (Instrukcija, kaip kalbėti apie pareigūnus, teisėjus, politikus) (23)

2020 gegužės mėn. 28 d. 13:41:42
Tomas ČYVAS

Krašte kiniškas virusas rimsta. O štai bylinėjimosi dėl garbės ir orumo įžeidimo manija stiprėja. Taip pat policinės tvarkos populiarumas. Tiesa, paprasti mirtingi piliečiai retas kuris taip nukvakęs. Na, nebent dar kokie susireikšminę privataus verslo viršininkai, kurie patys gali kiaulinti ir kolioti samdinius, bet savo reputacijai žalą mato po bet kuriuo kelmu. Vis daugiau reiškiasi pareigūnai ir kai kurie politikai.

×
nuotr. 1 nuotr.
Andriaus Šiušos pieš.

 

Siekis būti nuostabiausiu

Kai neturi didelių regalijų, mantijų ir antsiuvų bei ginklų ar antrankių, nesivysto galingo narkotiko - valdžios - sukeliama liga, kuri vadinama didybės manija. Kas matė sovietmetį - žino, kad paskutinė stadija jau reiškia visais televizijos kanalais rodomas ordinais apsikarsčiusias gorilas mauzoliejaus tribūnoje, politbiuro narių portretus kiekvienoje įstaigoje ir šilkinėse vėliavose demonstracijų metu. Priklausomai nuo asmenybės savybių ir kultūrinių ypatumų skirtinguose pasaulio kraštuose, tai gali būti dar ir rūmai, haremai, auksiniai sostai, krištoliniai klozetai, didžiuliai paminklai, įvairios garbinimo apeigos ir t.t.

Šia liga sergančių žmonių buvo ir yra gausu visose epochose ir sistemose - tik skiriasi išraiškos. Vienas dalykas bendras - tokia padermė labai jautriai reaguoja į kritiką, prieštaravimus, sunkiai supranta humorą, iš anekdotų juokiasi tik pro sukąstus dantis. Karikatūrose ir šaržuose, satyroje, ironijoje ir sarkazme įžvelgia piktybines patyčias, kiekviename vaizdinyje atpažindami save. Pasilikę vieni šios padermės individai gali dėl to nervingai kramtyti užuolaidas arba nagus, o dažnas naktį šalto prakaito klane sapnuoja planą atkeršyti už „autoriteto griovimą“. Ne visada juk išeina nenaudėlį tiesiog iškart įmesti į Bastiliją, ketvirčiuoti, sušerti krokodilams arba įkaitais paimti jo šeimą.

Kuo labiau valdžia apribota bent laikinomis kliūtimis, kuo mažiau galimybių greit susidoroti su oponentais „vanagais“, tuo labiau jiems reikia priemonės nervams nuraminti. Tiems, kurie labai neserga, kurie būna valdžioje ribotą laiką ir paskui svajoja grįžti į kitokį gyvenimą, - lengviau. Jiems užtenka laisvalaikiu pasinerti į knygą, šachmatus, sportą, filmus arba menus, seksas irgi gali padėti. Bėda ištinka tuos, kurie užsibuvo arba jiems reikia mažiau „dozių“ prie šio narkotiko priprasti.

Jiems reikia kažkokio stipresnio nusiraminimo įnagio. Pasaka apie stebuklingą veidrodėlį, kurį daili, bet pavydi ir valdinga karalienė turėjo savo menėje, yra apie tokį audio-video valerijoną, leidžiantį nors trumpam grįžti į realybę. „Veidrodėli, veidrodėli, pasakyk - kas pasaulyje gražiausias?“ - pasiklausi. Ir jis tau pasako, kad tu gražiausias, protingiausias, iškiliausias ir t.t. Sielai atgaiva. Bepigu tam, kuris, kaip tie „bonzos“ nuo mauzoliejaus, turi visą kontroliuojamą televiziją, laikraščius ir demonstracijas su savo portretais. Ten jau net ne veidrodėlis, o visas kreivų veidrodžių muziejus. Ten, kur formaliai veikia demokratiniai principai, kur ne viskas iki galo dar viename kumštyje, lieka tenkintis kokiu nors visuomeniniu transliuotoju ir dar etatiniais dvaro žurnalistais „veidrodėliais“, kuriuos galima papirkti visuomeninėmis pareigomis, medaliais, blizgučiais, barškučiais. Galima pamaloninti ir leidimu pasistaipyti šalia savęs dar vienoje fotosienoje - tik reikia, kad būtų nutaisęs laimingo ir dėkingo kvailio šypseną. Ne tiek gerai, kaip tiems nuo mauzoliejaus, bet šis tas. Sunkiau kitiems.

Vietoje veidrodėlio - pažyma


Tie, kurie apsirūpinę tokiais veidrodėliais, šalia savęs, dažniausiai kažkur kojų, o dėl sostų aukščio net ir batų lygyje laiko šeimininkui uodegą vizginančius, o kitiems dantis šiepiančius padarus. Jie ištikimi, drausmingi, gerai dresuoti, pamaitinti sočiai, bet ne per daug, kad neišpaiktų, nenutuktų, galėtų gerai draskyti šeimininko priešus. Jie irgi turi atributus, gauna net medalius ir paskatinimus už gerą tarnybą. Kartais yra net labai mylimi ir bučiuojami. Skirtingose epochose ir kultūrose jie irgi vadinami įvairiai, visai nesvarbu, ar vaikšto dviem, ar keturiom kojom. Juk ir Reksas gali, kaip visi žinome, būti komisaras. Netgi visai charizmatiškas.

Kadangi kai kam, įtariu, jau norisi, nujaučiu, įsižeisti - iškart patikslinu - nėra ko. Šių laikų mados to neleidžia - tiek keturkojis, tiek dvikojis dabar vienodai garbingas ir orus savuoju lygiu. Teisės ir pareigos panašios, mityba dar neaišku kurio geresnė ir brangesnė.

Visgi šitos personos labai nori būti svarbios, dažnai jaučiasi nė kiek ne prastesnės už šeimininkus ir jiems pavydi. Valdžios ir garbės dažniausiai turi mažiau negu nori. Viena pareigūnė Vilniuje už mojavimą vėliava sulaiko, kaip policija teigia, „gerai žinomą“ moteriškę ir neturėdama prie ko prikibti prašo „gerai žinomos“ pilietės dokumento, nes reikia nustatyti asmenybę. Parodžiusi valdžią policininkė pasiskelbia susirgusi nuo to, kad kažkas nupiešė jos karikatūrą. Ir visa valdžia pritariamai linksi bei rauda, kad tikrai buvo įžeisti vargšės pareigūnės jausmai, kad pareigūnams reikia „kažkaip gintis“. Kitas provincijos policininkas teisme irgi pasiekia, kad kažkam kažkaip jį pavadinus būtų skiriama bauda. O kodėl taip nedaryti, jei pavyzdį rodo ir politikai bei jų pataikūnų gaujos. Antai, kas pamiršo bylas dėl pasikėsinimo įžeisti kadenciją baigusius prezidentus? Dabar dar ir Seimo narys Stasys Šedbaras bylinėjasi dėl to, kad buvo pavadintas kiaule. Rimtas politinis darbas, kuris turbūt pridės politikui populiarumo.

Įdomu, jei mokytojai dėl kiekvieno iš vaikų išgirsto pasiuntimo ims lakstyti po teismus? Nežinau, gal aš nesuprantu šios tendencijos, bet toks pareigūnas ima panašėti į regbio lygos profą, kuris užsigavęs alkūnę, nusibrozdinęs keliuką ar išgirdęs varžovo (o gal ir žiūrovo) keiksmažodį apsiverkia ir sriūbčiodamas kūkčiodamas bėga pas teisėją - kaip jam nabagėliui sopa. Savo garbei ir orumui patvirtinti jam reikia teismo pažymos, kad jis garbingas ir orus. Tiesa, tie „jautruoliai“ dar yra ir visų galų meistrai. Gali paimti ir sudoroti garsų europinio lygio chirurgą - nuteisti, atimti jam praktiką už tai, kad šis bandė padėti žmogui ir rizikavo. Juk visi žino, kad Mykolo Romerio universitetu pavadintoje policijos akademijoje operuoti niekas neišmoko, ar ne? Tokiais atvejais kyla klausimas - kiek gyvybių išgelbėjimo atvejų užkardo tokie prokurorų, tyrėjų veiksmai ir teismų sprendimai? Bet valdžios narkotiko paragavusiems „jautruoliams“ jie nekyla. Jiems nusispjauti, koks signalas siunčiamas kad ir jauniems Lietuvoje studijuoti bei dirbti norintiems medikams. Taip ir iškyla akyse orus ir garbingas Švonderis iš „Šuns širdies“ - su odine striuke ir naganu. Kaip tame kūrinyje sakė profesorius Preobraženskis: „palieku raktus Švonderiui - tegul jis ir operuoja.“ Deja, pasakyti tokiems veikėjams ir apie juos nieko nemalonaus galima vis rečiau, nes užtampys po teismus dėl savo šventos garbės, kurios be teismo talkos nė neranda. Tiesa, viena išeitis dar yra.

Girk, žemai lenkis ir žegnokis

Jau seniai patyriau, kad sunkiausia jiems tada, kai rašai ir pasakoji jiems adoracijas, ditirambus ir panegirikas. Vieni iš jų žanro apskritai nesupranta ir priima rimtai. Kiti gal ir supranta, bet nedrįsta prašyti teismo liepti paneigti jiems skirtas liaupses. Taigi, instrukcija bendravimui su tokiais tipais yra paprasta. Reikia sakyti ir netgi lakštingala suokti - kokie jie nepaprastai iškilūs, dorybės, kompetencijos ir profesionalumo etalonai, kokie jie vieninteliai ir nepakeičiami. Kaip ant jų kupros laikosi visas pasaulis. Reikia viešai braukti krištolinę ašarą dėl jų jautrių sielų. Jeigu yra galimybė, jų garbei reikia net užpirkinėti šv.Mišias. Reikia būti jiems tuo veidrodėliu, reikia leisti jiems pūstis nuo savo didybės, iškilumo ir šventumo pajautos, net ir rizikuojant, kad juos ištiks perpūsto balionėlio likimas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (23)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
6. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
7. O jeigu karas?
8. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
9. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
10. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
11. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
12. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
13. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
14. Ką atnešė Žiurkės metai
15. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
16. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
17. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
18. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?
19. Ko verta patvirtinta naujosios Vyriausybės programa
20. Rašytojas Rimantas Povilas Vanagas: Ir žirnis šaukė: aš globalus, aš globalus!
21. Nevisavertiškumo kompleksas
22. Valdžia be diplomo, vadinasi, - nekvalifikuota
23. Valdžia nurašė vienišus žmones
24. Nenorintiems skiepų ruošiamas botagas?
25. Absurdiškas biurokratizmas: nuomotis „Litexpo“ - per brangu, atsiimti Žvėryno infekcinę - neapsimoka

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-17 -15 C

-17 -16 C

 

-24 -21 C

-12 -11 C

-13 -12 C

 

-16 -14 C

0-3 m/s

0-1 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos