respublika.lt

Veidmainių ir neišmanėlių rinkimainuotraukos (56)

2020 rugpjūčio mėn. 14 d. 07:00:07
Rimantas ZABARAUSKAS

Prieš rinkimus ir vėl klaustukas - eiti ar neiti balsuoti, o jei eiti, tai ką daryti nuėjus? Akcija „Dalyvauk valstybės valdyme“ vis labiau panėšėja į „betsafe“ lažybas ar lietuvišką ruletę. Lošk kaip nori, statyk ant kokios nori spalvos, bet tavo statymai be laimėjimų. „Crazy“ rinkimų ruletė vien tik šaiposi iš tavęs.

×
nuotr. 10 nuotr.
Andriaus Šiušos pieš.

 

Partijų programų išmintis

Kai kurie nepataisomi optimistai ieško sprendimo, gilindamiesi į partijų programas. Kiti jau žino, kad neverta gilintis ten, kur gelmės nėra. Perskaitęs partijos programą, atsimeni tik kad gražiai surašyta, bet neatsimeni, kas pasakyta.

„...Pagrindinės mūsų socialinės politikos kryptys: mažinti skurdą ir pajamų nelygybę, stiprinti šeimos ir vaiko apsaugą, skatinti socialinę piliečių atsakomybę. Tai galime pasiekti: skatindami ekonomikos augimą; kurdami gerai apmokamas darbo vietas; didindami minimalų mėnesinį atlyginimą (MMA); siekdami, kad minimalios mėnesinės algos dydis taptų lygus vidutiniam šalies darbo užmokesčiui; didindami neapmokestinamąjį pajamų dydį, pensijas ir išmokas“ (iš LSDDP programos).

Žodžiai gražūs, o ką atsiminsite juos perskaitę? Nebent keistoką siekį, kad MMA prilygtų vidutiniam darbo užmokesčiui. Taip bus, kai visi dirbantieji uždirbs minimalų atlyginimą, bet ar tikrai verta to siekti?

Į Seimą turėtų patekti žmonės, iš kurių elgesio matyti, jog tėvynės sėkmė ir likimas jiems yra svarbesni už jų pačių sėkmę ir likimą (K.Stoškaus apibrėžimas). Ar yra tokių keistuolių Lietuvoje? Paieškokime.

Testas partijoms

Išsiunčiu konkretų pasiūlymą reikšmingesnių ar besidedančių tokiomis partijų lyderiams. Jis liečia teisiškai nesureguliuotą karšto vandens tiekimą daugiabučiuose namuose, dėl ko vartotojai patiria nemenką žalą. Vien tik Vilniuje 200 tūkst. namų ūkių kasmet patiria 4 mln. eurų nuostolius. Padėtį nesudėtinga ištaisyti, pataisius porą įstatymų ir susijusių poįstatyminių aktų. Kiekvienas daugiabutis sutaupytų po 1-2 tūkst. eurų kasmet. Viešasis interesas plačiu mastu.

Reikalingi projektai parengti, įstatymų pataisos registruotos Seime. Tačiau per 2 metus niekas nepajudėjo. Seime nėra žmonių, norinčių išspręsti ar bent suvokti problemą. Tam reikalingas visai nedidelis techninis-teisinis minimumas, tačiau Seime ir tokio nėra. Įskaitant ir armiją patarėjų ir padėjėjų, taip sunkiai betriūsiančių, kad net kasmetines atostogas tenka pamiršti.

Į tekstą įdedu sakinį „Jei norėtumėte užsirekomenduoti rinkimuose, galėtume pabandyti šį reikalą sutvarkyti. Čia juk ne mano asmeniniai reikalai - čia viešasis interesas.“

Prieš porą mėnesių tekstą-testą išsiunčiau 6 partijų lyderiams: Laisvės partijai (A.Armonaitei), TS-LKD (G.Landsbergiui), LVŽS (R.Karbauskiui), Liberalų sąjūdžiui (V.Čmilytei-Nielsen), LSDDP (G.Kirkilui), naujai kuriamai partijai „Laisvė ir teisingumas“ (R.Žemaitaičiui).

Testo rezultatai

Nusakomi dviem žodžiais - nulis reakcijos.

6 lyderiai ne tik kad nepareiškė noro „užsirekomenduoti rinkimuose“, bet net neatrašė jokios mandagumo frazės, kaip „jūsų laišką ir pasiūlymus gavome, dėkojame“ ar panašiai. Jausmas toks, tarsi būtum rašęs sienai.

Išvada - mūsų parlamentarams į savo šalies piliečius nusispjaut. Piliečiai svarbūs tik tiek, kiek jie rinkimų metu balsuoja už politikos veikėjus. Apsiskelbusiems kovotojams su skurdu, nelygybe ir atskirtimi galimybė sutaupyti namų ūkiams milijonus vien įstatyminių nuostatų pakeitimu neatrodo reikšminga, o tą siūlantys piliečiai neatrodo verti bent kažkokios reakcijos.

Bet viešojoje erdvėje eksponuojamos kitokios vizijos. „Mes už tai, kad takoskyra tarp valdžios ir piliečių mažėtų. Tik įsiklausant į piliečių nuomonę, siekiant sutarimo visais klausimais tai gali būti įmanoma“. (Iš Liberalų sąjūdžio programos). „Esame pasiryžę išklausyti kiekvieną ir rasti sutarimą su visais, kuriems svarbi Lietuva ir jos ateitis“ (šūkis didelėmis raidėmis TS-LKD svetainėje). Konservatoriai savo svetainėje netgi skelbia nacionalinę apklausą „Kaip Lietuva galėtų būti stipresnė“, kurioje prašoma nurodyti neišspręstų problemų ir kt. Įdomu - ką gi jie veiktų su surinktomis neišspręstomis problemomis? Taip pat rengia parodomuosius „ėjimus į liaudį“ prie Halės turgavietės, o kadangi tikro ryšio su liaudimi nėra, vežasi savus žiūrovus paploti katučių.

Mentaliteto greit nepakeisi

Žemus Seimo ir partijų reitingus lemia didelis atotrūkis tarp valdžios ir piliečių. Tai didžiulė valstybės problema, kurią apsprendžia pas mus vyraujantis mentalitetas. Rinkėjų iškeltas į postą politikas ne tik kad nejaučia dėkingumo ir pareigos jiems tarnauti, bet nebenori jų nei matyti, nei girdėti. Lietuviško mentaliteto politikai žmones vėl prisimena, tik priartėjus kitiems rinkimams ir tik rinkėjų vaidmenyje.

Ne šventi ir rinkėjai - dauguma balsuoja atsitiktinai, pagal tradicijas ar momentines nuotaikas, nepasvarstydami, ką jų išrinktasis sugebėtų nuveikti valdžioje. Pusė iš viso neina balsuoti. Žinomame posakyje „kokie žmonės, tokia ir valdžia“ nemažai tiesos.

Demokratiniai mechanizmai teoriškai veikia, praktiškai - ne. Kiekvieni rinkimai iškelia į postus per daug žmonių, kurie pasirodo esantys arba tinginiai, arba buki, arba korumpuoti. Arba visos vertybės viename.

Laukti, kol pasikeis žmonių mentalitetas, beviltiška. Tai mažiausiai kartos problema, kuri sprendžiama vertybėmis ir auklėjimu šeimoje ir mokykloje. Tačiau švietimo ir auklėjimo už šeimos ribų sistema nuosekliai degraduoja.

Lieka teisinis-prievartinis reguliavimas. Įstatymai ir taisyklės, ko gero, yra vienintelė belikusi priemonė. Kol įstatymas savaime neatsirado žmogaus viduje, jį reikia parašyti popieriuje. Todėl sliūlau:

1) Nuoseklių Seimo nario kadencijų skaičių apriboti ne daugiau kaip trimis. 12 metų yra pakankamas laikas, kad Seimo narys realizuotų savo idėjas, kurias jis atsinešė į Seimą. Ilgesnis jo buvimas Seime jau gresia sąstingiu, idėjiniu vakuumu, ryšio su realiu gyvenimu praradimu. Tokiam Seimo nariui reikia grįžti į gyvenimo realybę, įvertinti, kaip veikia jo priimti įstatymai, ir pasisemti naujų idėjų. Praleidęs bent vieną kadenciją ir pasisėmęs gyvenimo įspūdžių, jis vėl gali balotiruotis.

2) Jei Seimo narys per 2 nuoseklias kadencijas nepateikė nė vieno naujo įstatymo projekto ar esminės pataisos esamam įstatymui, jis privalo palikti Seimą kaip parodęs savo netinkamumą. Užskaitomi tik Seimo nario parengti projektai, kurių rengime nedalyvavo Vyriausybė.

3) Mažinti nuolatinį Seimo nario atlyginimą nustatant 2500 eurų/mėn. Ši priemonė turėtų apmažinti visokių vertelgų, nežiniukų ir šiaip nepritapėlių veržimąsi į Seimą, siekiant menka veikla ar jos imitacija užsidirbti ne tokį jau menką atlyginimą.

4) Už Seimo nario parengtus įstatymų ar esminių pataisų esamiems įstatymams projektus mokėti papildomą atlyginimo dalį, kuri galėtų gerokai viršyti nuolatinį atlyginimą. Taip būtų skatinama dirbti iš esmės, o ne vien atlikti statisto-sėdėtojo vaidmenį.

5) Sumažinti Seimo nario patarėjų ir padėjėjų skaičių nuo 4-5 iki 2. Šis personalas dabar pasirenkamas ne pagal dalykinę kvalifikaciją, o pagal visai kitus kriterijus.

6) Įsteigti Seimo ekspertizių centrą, kuriame būtų sutelkti įvairių profesijų ekspertai įstatymų projektų dalykinei ekspertizei atlikti.

7) Smarkiai sumažinti valstybinį partijų finansavimą. Visur klijuojami ir mėtomi rinkiminiai lipdukai, skrajutės ir bukletai vien teršia aplinką, ko turėtume vengti. Iš sutaupytų lėšų leisti nemokamai platinamą rinkiminį biuletenį, kuriame galėtų pasisakyti ir padiskutuoti visi kandidatai, taip pat finansuoti jiems skiriamą laiką valstybinėje TV ir radijuje.

8) Įteisinti galimybę rinkėjui savo balsą perleisti kitam, jo pasitikėjimą turinčiam, asmeniui. Vienam balsuojančiam leisti tokiu būdu sukaupti ne daugiau 5 balsų.

Kandidatai, nepabijoję įtraukti išdėstytas ar artimas joms nuostatas į savo rinkimines platformas, pelnytų daugiau rinkėjų palankumo.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (56)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APSIDRAUSTI: COVID-19 draudimu siūloma ir įmonėms, ir gyventojams.
  • APSAUGA: „Twitter“ stiprina politikų ir žurnalistų paskyrų apsaugą.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar artimiausiu metu ketinate keisti darbą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar palaikote pilietinius, ekologinius sukilimus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+10 +11C

+18 +11 C

 

+7 +9 C

 +17 +18 C

+18 +20 C

 

+16 +18 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-1 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1797 PLN - 4.4579
RUB - 88.6075 CHF - 1.0742
GBP - 0.9153 NOK - 10.7238

Nuorodos