Rubrikoje „Mini interviu" kalbamės su Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininku Vytautu Budniku.
- Ar žmogaus teisių temai televizijoje skiriama pakankamai dėmesio?
- Kalbame apie labai svarbią ir Lietuvoje tarsi vis dažniau pamirštamą žodžio ir įsitikinimo laisvės teisę. Jos vis dažniau nepaisoma. Iš mokesčių mokėtojų lėšų išlaikomo nacionalinio transliuotojo eteryje nebėra žodžio laisvės, pažiūrų įvairovės. Einama viena linija, kurią, matyt, brėžia tam tikra žmonių grupė. Dažniausiai čia skleidžiama tik tam tikros ideologijos informacija.
Tai yra didžiulė problema, nes, kai visuomenė nebeturi prieigos prie tikros informacijos ir gauna tik iškreiptas bei nuolat tiražuojamas žinias, kurios yra vienpusiškos, žmonės negali priimti teisingų pasirinkimų.
- Konstitucinis Teismas jau pasakė, kad net Seimas neturi teisės tirti nacionalinio transliuotojo veiklos, mat valstybinės institucijos neturi teisės kištis į LRT veiklą. Kas gali pakeisti diktuojamą LRT politiką?
- Čia labai svarbus visuomenės vaidmuo. Jeigu visuomenė nesipriešina ir nemato tame nieko blogo, pokyčių galime nesitikėti. Visuomenė diena iš dienos minta jai pateikiama informacija, galiausiai pasimeta ir kartais netinkamai orientuojasi pasaulyje. O kilus rimtoms problemoms, imama sakyti, esą kalta valstybė.
Tačiau valstybė yra ne kažkoks mistinis darinys, valstybė esame mes visi kartu. Pirmiausia, turime turėti patikimą informaciją. Žmonės turi teisę gauti įvairią informaciją, kad galėtų ją analizuoti ir patys priimti sprendimus, susidaryti savo nuomonę. Kai juos pasiekia tik vienašališkos žinios, jokių pasirinkimų žmogus padaryti negali.
Žinoma, yra tokių, kurie naudojasi ir daugiau informacinių šaltinių, stebi, kokie įvykiai vyksta kaimyninėse šalyse. Tai padeda matyti bendresnį vaizdą. Nes dabar, kai kalbame apie žmogaus teises Lenkijoje, stebint LRT atrodo, jog ten viskas yra blogai. Bet toje šalyje vyksta ir gerų dalykų. Ir jeigu žmogus gautų abipusę informaciją, gal jis susimąstytų ir apie savo gyvenimą, savo požiūrį į šeimą. Bet tokių galimybių nėra, žmonėms ši informacija nesuteikiama, ir tai yra rimtas žmogaus teisių pažeidimas.