respublika.lt

Tautinės mažumos Rusijoje: paveldas ar problema?

(0)
Publikuota: 2019 rugsėjo 30 10:10:57, Gediminas JAKAVONIS
×
nuotr. 3 nuotr.
Rugpjūčio mėnesį vykęs mitingas Maskvoje. EPA-Eltos nuotr.

Rugsėjo 8-ąją Rusijoje vyko rinkimai, prieš kuriuos buvo kilusi nepasitenkinimo mitingų banga visoje šalyje. Rugpjūčio mėnesį protestuotojai reikalavo leisti rinkimuose dalyvauti kandidatams, kuriems buvo draudžiama dalyvauti rinkimuose. Vien Maskvoje tokiame mitinge dalyvavo apie 50 tūkst. žmonių, po kurio pasipylė masiniai jo dalyvių areštai. Net Altajuje vyko protesto akcijos prie nepriklausomų kandidatų, norinčių dalyvauti rinkimuose, teisių ribojimą.

 

Šių įvykių fone reikėtų atkreipti dėmesį į tuo metu Europos Taryboje nuskambėjusį susirūpinimą dėl Rusijos požiūrio į šioje šalyje gyvenančias tautines mažumas. Nerimą sukėlė tas faktas,, kad minėtos šalies mokyklose likviduojama daugiakalbystė ir, kol stojant į aukštąsias mokyklas egzaminai turi būtinai laikomi tik rusų kalba, nepriklausomai nuo to, kokia kalba tu mokeisi vidurinėje mokymo įstaigoje.

Europos Tarybos konsultacinio komiteto išvadose rašoma: „Nacionalinių mažumų marginalizacija, augančiame rusifikacijos fone, mažinant švietimą gimtąja kalba, mažina šių žmonių teises ir laisvę“. Taip pat akcentuojama, kad Rusijos įstatymai, ribojantys susirinkimų ir susivienijimų laisvę, trukdo šioje šalyje vystytis pilietinei visuomenei.

Keli konkretūs atvejai. Baškortostane (Baškirijoje) valdžiai uždraudė demonstraciją, palaikančiąją gimtąją kalbą ir areštavo keturis šio renginio iniciatorius. Reikėtų prisiminti, kad 2015 m. Ildaras Dadinas buvo pirmasis totorių tautybės aktyvistas, sulaikytas už dalyvavimą opozicijos mitinge.

Europos Taryboje akcentuojama, kad musulmonams daugelyje Rusijos miestų praktiškai neįmanoma statyti savo maldos namų. Net Maskvoje, kur gyvena 2 mln. musulmonų, veikia tik penkios mečetės. Šį tikėjimą išpažįstantys žmonės vaizduojami kaip „kriminaliniai migrantai“ arba „radikaliai nusiteikę elementai“.

Tuo tarpu JAV tarptautinės religijų laisvės komisija šios šalies Vyriausybėje Rusiją įvardija kaip pačią didžiausią tautinių mažumų laisvių pažeidėja, ypač akcentuodama Šiaurės Kaukazo ir okupuotą Krymą.

Dar keli šiuos teiginius iliustruojantys pavyzdžiai. Rugsėjo 2-ąją Tadžikijos VRM vadovas R. Rachimzoda oficialiu raštu kreipėsi į savo Rusijos kolegą V. Kolokolavą, kad šis ištirtų ir nubaustų nusikaltėlius, žiauriai sumušusius migrantą iš Tadžikijos.

Rugpjūčio 30-ąją socialiniuose tinkluose buvo išplatintas video įrašas, kuriame mušamas migrantas, kuris dėl savo žiaurumo ir cinizmo sulaukė didelio dėmesio. Daugelis atkreipė dėmesį į žmogaus teisių nebuvimą Rusijoje esantiems migrantams, o kiti klausė, ar tas žmogus liko gyvas!

Tris minutes filmuotame video, kuriame mušamas ir kankinamas žmogus dejuoja nuo skausmo, užpuolikų veidus slepia kaukės. Vienas iš jų reikia: „Pakartok dar kartą, kokia tavo tautybė“, o kiti, vadindami jį „tadžiku“, muša už tai, kad jis atvažiavo į Rusiją.

Kitas atvejis susijęs su Kazachijos atstovu E. Nurijevu, kuris, būdamas Maskvos kazachų kultūros organizacijos „Murager“ vadovu, buvo apkaltintas tuo, kad pasisavino 400 tūkst. rublių, kuriuos Maskvos valdžia skyrė kazachų kultūros festivaliui.

E. Nurijevo bute buvo atlikta krata ir, kaip informaciją skelbė Rusijos masinės informacijos priemonės, teisėsaugininkams, kurie vykdė savo įsipareigojimus ir, kurie čia jokių pinigų nesurado, netgi teko laužti duris. Bet kokiu atveju, kai skelbia Rusijos žiniasklaida, E. Nurijevui gresia 10 metų nelaisvės.

Turint omenyje, kad „Murager“ veikla įvardijama kaip kazachų kultūros atgimimo ir tradicijų išsaugojimo bei bendražmogiškų vertybių puoselėjimo ir propagavimo skatinimas, darosi daugiau negu keista.

Rugsėjo 19-ąją Buriatijoje buvo sulaikytas šamanas Aleksandras Gabyševas, kuris ėjo į Maskvą išvaryti Putiną. A. Gabyševas pradėjo savo žygį į Maskvą dar kovo mėnesį ir praėjo apie 2800 km, kai Ulan-Udė įvyko susirėmimas tarp jį palaikančių tuviečių ir jėgos struktūrų.

Rusijos valdžia ir toliau spaudžia nacionalinių mažumų atstovus baudomis, areštais ir kriminalinių nusikaltimų kaltinimais, kadangi šios šalies teisėsaugoje žodį „ekstremizmas“ galima naudoti kaip nori.

Visi mano minėti įvykiai – tai Rusijos realybės atspindys. Ir Maskva, kuri po Sovietų Sąjungos griuvimo taip ir neišmanė, kaip turi elgtis su jos teritorijoje gyvenančiomis tautinėmis mažumomis. Tarybiniais laikais, kai buvo draudžiama tautinė ir religinė tapatybė, didėjantis rusifikacijos dominavimas, viskas buvo aišku, o dabar ši šalis taip ir neranda atsakymo, kaip jai elgtis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s