respublika.lt

Svarbu ne žmogus, bet lapukas

(0)
Publikuota: 2020 vasario 17 07:00:17, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 9 nuotr.
Arūno Cironkos koliažas

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė Viktorija Kuodytė nebuvo įleista į premijos teikimo iškilmes prezidentūroje. Nes turėjo asmens tapatybės kortelę, bet neturėjo pakvietimo lapuko. Incidentas visiškai logiškas. Lietuvoje svarbi ne bendravimo, svečio sutikimo, aptarnavimo ir t.t. kultūra. Lietuvoje svarbu lapukas. Kas neturi lapuko, viešai tampa „lapūchu“.

 

Ir nesvarbu, jog esi žymus rašytojas, mokslininkas, aktorius - gali lįsti po lapais. Svarbu ne žmogus. Svarbu - formalumas. Apsauga formaliai šeštos laureatės neįleido. Prezidentas formaliai penkis premijos laureatus pasveikino. Galbūt aktorės - Auksinio scenos kryžiaus laureatės neatpažino. Į teatrus nevaikšto. Tačiau, jei ir būtų atpažinę, elgtųsi lygiai taip pat. Nes svarbu - ne žmogus. Svarbu - lapukas.

Aiman, tokia didžiai principinga apsauga kada nors neįsileis į prezidentūrą paties Gitano Nausėdos. Pareikalaus dokumento, įrodančio, jog į šventuosius rūmus veržiasi pats Jo Ekscelencija. Ne koks nors padirbinys. Falsifikatas. Nes jei gudručiai sugeba suklastoti „Chanel“ piniginę, „Muzikinėje kaukėje“ apsišaukėliai pavirsta į Nelę Paltinienę, tai gali suklastoti ir prezidentą G.Nausėdą.

„Čia aš, aš!“ - tikina stropuolius prezidentas. „Čia jis, tikrai jis! - pritaria eilėje laukianti publika, - nesuvėlinkite žmogaus. Tuoj teiks nacionalines kultūros ir meno premijas už 2020 metus. Kas įteiks premijas laureatams, jei nebus paties prezidento?“. O apsauga bei leidimų tarnyba ramiai atsako: „Gerbiamieji, netrukdykite dirbti. Tegul parodo lapuką. Nėra lapuko, nebus ir prezidento.“

Dabar suprantu, kodėl pirmuosius valstybės asmenis budriai saugo Vadovybės apsaugos departamento vyrai. Saugo todėl, kad prie prezidento, premjero, Seimo pirmininko neprilįstų kokia nors superuoli būtybė iš leidimų išdavimo skyriaus ir nepareikalautų lapuko. Antraip neįleis į Seimą, į Vyriausybę. Iškvies policiją. Kad per dvi paras nustatytų asmenybes. Taip per vieną dieną galima sukelti valstybės valdymo krizę. Ne karinėmis, bet biurokratinėmis pajėgomis. Jei visi trys valstybės vadovai tą dieną neturės po lapuką kišenėje. Taip pat suprantu, kodėl valstybinėse įstaigose kabinami šalies prezidentų portretai. Taip lavinama uoliųjų klerkų vizuali atmintis. Kad šalies vadovą ir be lapuko atskirtų.

Kaip teks elgtis ateityje, kad prezidentui dėl savo per uolių klerkų netektų vėl atsiprašinėti? Prieš kiekvieną renginį klerkai turi idealiai išstudijuoti kviestinių svečių portretus. Nežinai, kad atėjo rašytojas, politikas ar aktorius - ne bėda. Užtenka žinoti, kad į prezidentūrą atėjo 5 cm ilgio nosis, 170 cm ūgis ir ypatinga žymė - ant dešinio skruosto - apgamas. O visa kita - visokie kultūriniai išvedžiojimai, visokios dvasinės įmantrybės, žmogiškos, pilietinės vertės yra tik atsarginės detalės. Ištraukiamos kaip trispalvės iš sandėlio. Per didžiąsias valstybines šventes. O kasdieniam vartojimui biurokratui labiau tinka klusnumas, lėkštė, šakutė, rašiklis, automobilis, bet toli gražu ne rašytojas, režisierius ar aktorius.

O dabar įsivaizduokime, kad Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai susikeičia su leidimų išdavinėtojais vietomis. Ir prie jų pritipena biurokratė, neturinti lapuko. Rašytojas Saulius Šaltenis ir režisierius Algimantas Puipa nuskenuoja biurokratę žvilgsniu ir draugiškai sako: „Įleiskime. Moteris ir šukuoseną pasidarė, ir pasipuošė. Negi kankinsime dėl kažkokio lapuko.“ Kuo skiriasi biurokratas nuo menininko? Patys uoliausi biurokratai yra itin bailūs ir itin neturi fantazijos. Geriausiu atveju, išdrįs pasitarti su aukščiau esančiu biurokratu. O S.Šaltenis, jei nuspręstų ką nors į prezidentūrą įleisti arba ne, spręstų pats. Asmik Grigorian ir kiti Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai - taip pat. Nes kultūra ir menas - tai nesukaustytų, laisvų asmenybių pasaulis. Juo žavimasi. Jo nesupranta. Tačiau būtent jiems skiriamos nacionalinės premijos. O iš pernelyg stropių biurokratų tik šaipomasi. Kaip bebūtų, turbūt nėra pasaulyje šalies, kuri būtų įsteigusi nacionalinę biurokratijos premiją.

Po skandalo

Prezidentas Gitanas Nausėda su nacionalinės premijos laureate aktore Viktorija Kuodyte žada susitikti pirmadienį. O prezidentūra galvoja, kad, esant dideliam svečių srautui, jie lydinčių darbuotojų turi būti pasitinkami dar prieš apsaugos procedūras.

„Vakaro žinios“ primena, kad V.Kuodytės vardas net nebuvo paminėtas iškilmingoje ceremonijoje prezidentūroje. Prezidentūra ir Kultūros ministerija oficialiai atsiprašė dėl „apmaudžios administracinės klaidos“. Už klaidą atsakomybę prisiėmė Kultūros ministerija, neįtraukusi V.Kuodytės į laureatų sąrašą. Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ir prezidento vyriausioji patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Sonata Šulcė ketvirtadienį vakare nuvyko į spektaklį Jaunimo dramos teatre, asmeniškai atsiprašė V.Kuodytės ir įteikė jai gėlių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s