respublika.lt

Signataras V.Žiemelis: Reikia statyti paminklą B.Jelcinui ir popiežiui

(0)
Publikuota: 2020 sausio 18 16:30:02, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
XX amžiaus paskutinis dešimtmetis - tuo metu Vidmantas Žiemelis ėjo vidaus reikalų ministro pareigas. Eltos archyvo nuotr.

Kadaise jie, Kovo 11-osios akto signatarai, asmeniškai rizikuodami atkūrė nepriklausomą Lietuvą. O kas jiems patiems labiausiai įsiminė per šį laikotarpį?

 

Signataras, buvęs vidaus reikalų ministras Gedimino Vagnoriaus vyriausybėje, o dabar advokatas Vidmantas ŽIEMELIS įvardijo tris didžiausius Lietuvos pasiekimus per pastarąjį trisdešimtmetį:

„Didžiausias pasiekimas per pastarąjį 30-metį tai, be abejo, yra Nepriklausomybės paskelbimas, po jo - Lietuvos įstojimas į NATO ir Europos Sąjungą. Tai trys kertiniai Lietuvos pasiekimai, o visi kiti - jau šalia jų.“

- Ar turėjote aiškią viziją, kas laukia mūsų valstybės?

- Mes turėjome viziją, kaip atkursime valstybę, bet galvojome visi, kad procesai greičiau vyks. Ko gero, dar nė viena šalis pasaulyje neturėjo tokio patyrimo, kaip iš socialistinės santvarkos pereiti į kapitalizmą. Didžiosios Vakarų valstybės, JAV ilgai mūsų atkurto valstybingumo nepripažino. Politinis mūsų pripažinimas buvo labai sunkus. Tik po 1991 m. rugpjūčio pučo Maskvoje didžiosios valstybės pradėjo mus politiškai pripažinti. Gerai, kad Borisas Jelcinas (1931-2007) tuo metu buvo Rusijoje valdžioje. Dievulis jį laiku atsiuntė. Lietuvoje turėtume pastatyti paminklą popiežiui Karoliui Voitylai (1920-2005) ir buvusiam Rusijos Federacijos prezidentui B.Jelcinui. Nes jie buvo mūsų valstybės draugai. B.Jelcinas pačiu laiku pradėjo vadovauti Rusijai ir padarė mūsų valstybingumui didžiulį teigiamą poveikį.

- O su kokiu dideliu sunkumu susidūrė atkurtoji valstybė pirmiausiai?

- Pereiti į rinkos ekonomiką iš planinio ūkio buvo labai sunku. Gerai, kad ekonomistas, būsimas premjeras Gediminas Vagnorius dar 1987-1988 m. dirbo prie projektų, kaip privatizuoti įmones ir buvo tam pasiruošęs. Be to, buvo jaunas, galėjo ryžtingai daryti reformas. Po premjerės Kazimieros Prunskienės aš frakcijos posėdyje siūliau paskirti premjeru G.Vagnorių, bet Vytautas Landsbergis šia idėja nesusidomėjo ir premjeru pasirinko Albertą Šimėną. Gal pagalvojo, kad G.Vagnorius per jaunas? Tačiau vėliau G.Vagnorius premjeru tapo. Geriau vėliau negu niekada. Buvo jauniausias premjeras visoje Europoje.

Mano amžiną atilsį tėvelis, baigęs Kaune smetonišką mokyklą, prisiminęs Antano Smetonos laikus, sakė, kad G.Vagnorius daro viską teisingai. Tik pradžioje, kaip kalbėjo mano tėvelis, parduotuvėse bus pilna prekių, tik dar pinigų trūks. Pamenate akademiką Eduardą Vilką (1935-2008)? Jis labai kritikuodavo G.Vagnoriaus žingsnius pertvarkant šalies ekonomiką, privatizavimo procesą, bet prieš mirtį pasakė - vis dėlto G.Vagnorius teisingai daro. Kito kelio nėra. Nors toks jam kritiškas buvo!

- Bet privatizuojant klaidų neišvengta?


- Klaidų, aišku, buvo. Privatizuojant įmones, pirmuosius kooperatyvus, nereikėjo atleisti buvusių vadovų ir paskirti laikinuosius vadovus. Nes jie leido išparceliuoti turtą. Reikia pripažinti, kad ir taip buvo, nes tai žmogiška. Kolūkius performuojant į bendroves, kai kur bendrovės buvo pernelyg susmulkintos. Jos negalėjo išgyventi, ekonomiškai išsilaikyti. Nes kai kurie vadovai norėjo pasirodyti valdžiai superlojalūs ir superaktyvūs. Aš pats Anykščių rajone su tuometiniu Seimo nariu iš Anykščių kartu dirbau, kad šiame rajone žemės ūkio bendrovės būtų kuriamos protingai.

Estai šiek tiek protingiau vykdė pertvarkas, nes pasitikėjo buvusiu Estijos komunistų partijos pirmuoju sekretoriumi, o vėliau nepriklausomos Estijos parlamento pirmininku, prezidentu Arnoldu Riuiteliu (Arnold Ruutel). Teko su juo bendrauti, labai protingas žmogus. O pas mus buvo dirbtinai sukurta Algirdo Brazausko ir Vytauto Landsbergio priešprieša. Arvydas Juozaitis siūlė Aukščiausiosios Tarybos pirmininku rinkti A.Brazauską. Gal būtų buvęs mažesnis susipriešinimas? Mes išrinkome V.Landsbergį.

Bet Aukščiausiasis padėjo ir pasiekėme per 30 metų labai daug.

Tiesa, mes, vyresnioji karta, dar jautėme nevisavertiškumą prieš vakariečius, o dabartinis Lietuvos jaunimas už mus pranašesnis. Kada nors Lietuvos premjeras ateis iš tos naujosios kartos, iš verslo, nes toks žmogus supranta, kaip pinigus uždirbti. Paskirstyti pinigus yra lengviau nei uždirbti. Dabartinis premjeras Saulius Skvernelis nėra naujos kartos, jis pinigų skirstytojas, nes dirbo visą laiką valstybinį darbą. O aš, dešimt metų dirbdamas advokatu, žinau, kaip pinigai uždirbami.

- Kokią prognozuojate Lietuvos ateitį?


- Neabejoju, kad Lietuvos laukia graži ateitis. Lietuviai pernelyg darbštūs ir protingi, tik svarbu, kad nematytume kituose žmonėse priešo, kad būtume vieningesni. Filosofas Sokratas yra sakęs, kad „nė vienas žmogus nesiims jokio, net ir menkiausio darbo, kurio jis nėra mokęsis, bet kiekvienas mano esąs pasirengęs imtis sunkiausio darbo - valdyti“. Valdyti valstybę yra pats sunkiausias darbas ir jį dirbti turi politikos profesionalai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s