respublika.lt

Rasa ČEPAITIENĖ: Apie nuolankumą ir pagarbą kitam

2022 rugsėjo 18 09:30:00
Rasa Čepaitienė, kultūros istorikė, visuomenininkė

Feisbuke netikėtai kilo ginčas, ar galima lenktis žmogui. Vieniems pašnekovams atrodė gražu taip vaizdžiai pagerbti didelės pagarbos vertą asmenį, moralinį autoritetą. Kitiems gi tai pasirodė besąs savęs pažeminimas, baudžiauninko mentaliteto bruožas.

×
nuotr. 1 nuotr.
Rasa Čepaitienė. Stasio Žumbio nuotr.

 

Šia proga keletas istorijų.

Kai pernai gegužę buvau pakviesta kalbėti Šeimų maršo mitinge Vingio parke, iš pradžių atrodė, kad tradiciškai bus nedaug žmonių. Nes, atėjus kiek anksčiau ir kartu su kitais organizatoriais bei kalbėtojais laiką leidžiant palapinėje už scenos, nesimatė, kiek išties rinkosi renginio dalyvių. Ir kai užlipome į sceną, iš netikėtumo net pakirto kojas, o gerklę sugniaužė ašarų gniutulas. Iš to taško žvelgiant atrodė, kad visa pieva, nuo estrados iki pat miško ir gal net toliau, yra tirštai užpildyta didžiulės minios. Ir kai po mitingo visi išėjome tai miniai kartu nusilenkti, bent jau man tai buvo labai stiprus pasididžiavimo ir dėkingumo patyrimas. Dėkingumo susirinkusiems, dėkingumo Lietuvai, dėkingumo tiems paprastiems provincijos žmonėms, suvažiavusiems į Vilnių dėl rūpesčio už savo šeimų ir valstybės likimą, nepaisant nesiliaujančio medijų lojimo, šmeižtų ir niekinimo. Tokiems tautiečiams nebuvo nei gėda, nei nejauku žemai nusilenkti, parodant pagarbą už jų sunkų darbą ir pasiaukojimą.

Antra istorija. Šią vasarą Pumpėnuose, kur užaugau ir baigiau vidurinę, liepos vidury vyko miestelio šventė. Šiemet kaip niekad didelė, gausi renginių ir dalyvių. Šalia kitų pasirodymų klausėmės ir valandos trukmės Merūno Vitulskio koncerto. Gyvai mačiau jį pirmąkart, o ir anksčiau, nepasakyčiau, kad būčiau buvusi didelė jo kūrybos žinovė ar gerbėja. Tačiau Merūnas išties nustebino. Ne tik savo nuostabiu balsu ar meistrišku dainų atlikimu, bet ir asmenine charizma, ir begaliniu paprastumu bei net kažkokiu vaikišku nuoširdumu. Ir kai jis, po kelių dainų, pirmąkart žemai nusilenkė publikai ir taip liko kurį laiką būti, aš staiga supratau, kad jis taip pat ŽINO tai, ką aš tada, Vingio parke, patyriau ir atradau. Vėliau, dar nekart taip pat ilgai ir giliai nusilenkęs, jis papasakojo, kad kažkada, dainuodamas duetu su Virgilijumi Noreika, nusilenkęs publikai jau norėjo atsitiesti, bet tuomet išgirdo tylų šalia esančio Maestro šnabždesį: „Dar pakabėkim taip, neskubėk". Ir nuo tada jis išmoko visuomet reikšti auditorijai išskirtinę pagarbą, nesvarbu, kokia ji bebūtų, nes tokiu būdu ir ją pačią ugdo būti pagarbesne ir kultūringesne.

Trečia istorija ne mano, net nežinau, ar tikra, bet įstrigusi į atmintį. Ką tik susituokusi pora atneša pareiškimą skirtis. Kai pareigūnas, nustebintas tokių tempų, ima aiškintis skyrybų priežastis, paaiškėja, kad, grįžus iš šventės, jaunasis paprašė žmonos paduoti jam šlepetes, o ta, įsižeidusi, ne tik atsisakė tai padaryti, bet ir sukėlė skandalą, pasibaigusį abipusiu sprendimu sukti skirtingais keliais. Pasirodo, vyras augo šeimoje, kurioje tėvas buvo ligotas, su skaudančiom kojom, ir žmona jam grįžus iš darbo paduodavo šlepetes kaip meilės ir pagarbos ženklą, todėl jaunasis to paties savaime tikėjosi ir iš savo žmonos. O ta užaugo šeimoje, kur tėvas buvo girtuoklis, nuolat žeminęs ir mušęs žmoną, tad šį prašymą palaikė panašių patyčių pradžia ir tiesiog išsigando. Laimei, tai išsiaiškinusi jaunoji pora atsiėmė skyrybų prašymą. Ir nuo tada žmona visuomet atneša vyrui šlepetes, nors tas niekada ir nebeprašo.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
124
F
  • PASLAUGA: Kėdainių rajono taryba pritarė siūlymui nuo kitų metų sausio 1 dienos pensijos sulaukusius asmenis ir neįgalius keleivius vežioti nemokamai.
  • MOKYKLA: Patvirtintos atnaujintos bendrosios programos, kurios mokyklose bus pradėtos diegti nuo 2023 mokslo metų, pranešė Nacionalinė švietimo agentūra.
  • APSKUNDĖ: Už piktnaudžiavimą nuteistas Seimo narys Petras Gražulis ir jo advokatas Rolandas Tilindis Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė nuosprendį.
  • DUOMENIS: Registrų centras, gavęs informacijos apie galimai neteisėtą duomenų disponavimą, penktadienį kreipėsi į teisėsaugą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo - centrą pasiekė informacija apie galimai neteisėtą disponavimą kelerių metų senumo žemės sklypų kadastro duomenimis, tam tikra informacija apie nuosavybės teises.
  • PAJAMOS: Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Europos Sąjungos energetikos ministrų tarybos posėdis Lietuvai buvo sėkmingas, kadangi jame buvo pritarta išlygai, pagal kurią pigiai elektrą gaminančios šalys turės pasidalinti viršplaninėmis pajamomis su ją perkančiomis valstybėmis.
  • BAUDA: Kauno apygardos teismas dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną nuteisė Latvijos pilietį ir skyrė jam 7 tūkst. eurų baudą, pranešė prokuratūra.
  • PILIETYBĖ: Seime svarstomas siūlymas, kad siekiant įteisinti dvigubą pilietybę iš Konstitucijos būtų išbraukti jos ribojimai ir perkelti į atskirą konstitucinį įstatymą.
  • ELEKTRA: Seimas atmetė parlamentaro Petro Gražulio pateiktas Elektros energetikos įstatymo pataisas, siūlančias numatyti kompensacijas įmonėms dėl padidėjusių elektros kainų.
  • LAISVĖ: Seimo Laisvės premijų komisija kviečia visuomenines organizacijas ir asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę, valstybės ir savivaldybių institucijas, visus piliečius iki 2022m. spalio 31d. teikti prašymus su siūlomais pretendentais 2022 metų Laisvės premijai gauti.
  • PIENAS: Lietuvoje energijos kainoms pasiekus vienas didžiausių Europoje, pieno pramonei konkuruoti eksporto rinkose tampa labai sudėtinga, teigia sektoriaus atstovai: šių metų pirmąjį pusmetį lietuviškų pieno produktų į ne Europos Sąjungos šalis eksportuota jau 27,7 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu – 34 tūkst. tonų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuvai reikalinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+7 +13 C

 

+5 +12 C

+8 +14 C

+4 +12 C

 

+8 +13 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-8 m/s