respublika.lt

Prof.habil.dr. Gediminas Merkys: Pats grėsmingiausias Rusijos dusintojas - V.Putinasnuotraukos (146)

2020 sausio mėn. 27 d. 06:49:25
Prof. Gediminas Merkys

Pribloškia Lietuvos ir Rusijos žiniasklaidos reakcijos į įvykius Kremliuje kontrastas. Rusijos portalai dūzgia nuo prognozių ir nerimo dėl šalies ateities; Lietuvoje - ramybė, tarsi jos kardinalūs pasikeitimai didžiausios kaimynės valdžios kabinetuose neliestų.

×
nuotr. 6 nuotr.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. EPA-Eltos nuotr.

 

Putinizmas, kaip valstybinė santvarka ir valdymo įrankis, yra be galo archajiškas. Tai - primityvesnė santvarka nei laukinių oloje gyvenusių žmonių. Iš XIX a. pabaigos etnografinių JAV studijų žinoma, jog indėnų gentyje realiai funkcionavo būtent kolegialus valdymas: taikos vadas, medžioklės vadas, karo vadas buvo skirtingi asmenys, plius dar burtininkas, galiausiai - gentyje pasižymėjusių karių taryba...

Sovietinis gerontų politbiuras buvo be galo įtakingas ir autoritariškas, visi jo nariai buvo viešai paskelbti. Stendas su jų portretais kabojo kiekvienoje mokykloje. Pats mokinuku būdamas mačiau ir prisimenu. Raityk, kaip nori, bet tai buvo būtent kolegialus ir viešas valdymo organas. Bet kuris sovietų ministras, generolas ar maršalas žinojo: aukščiausia valdžia - politbiuras. Laipteliu žemiau - būrelis kandidatų į politbiuro narius, dar žemiau - TSKP Centro komitetas. O ten įtakingi ir viešai įvardinti sekretoriai. Vienas kuruoja karybą, kitas ekonomiką, trečias - žemės ūkį, kultūrą... Ir jokios kitos neaiškios, neviešos, alternatyvios valdžios nėra. Vienas senukas užsilenks, jo funkcijas perims kitas. Buvo aišku, kad visi politbiuro nariai vienu metu „neužsilenks“.

Putinas Rusijai yra labiau kenkėjiškas valdovas už Staliną. Šitas statė socializmą „atskirai paimtoje šalyje“, ant Rusijos žmonių kraujo ir kaulų, visgi mainais siūlė ideologiją ir tariamai šviesią ateitį. Asmeniškai Stalinas gyveno be galo kukliai. Viena iš generaliteto represijų 1937-1938 m. priežasčių ta, kad pastarieji įsikūrė rūmuose, iš karinių slaugytojų susiformavo sau haremus... Nors 10 proc. populiacijos vergavo GULAG’e, visi kiti sąlyginėje laisvėje likę sovietiniai baudžiauninkai buvo sparčios modernizacijos valstybėje liudininkai. Neregėtas socialinis mobilumas tiems, kurie nenumirė GULAG’e ar golodomoro metu. Pirmoje kartoje badaujantis vaikas per 18-20 metų galėjo tapti pasaulinio lygio mokslininku, menininku. Mirus J.Stalinui, jį asmeniškai pažinojęs ir gyvą ne kartą matęs V. Čerčilis parašė teisingus žodžius: „Stalinas perėmė Rusiją su mediniu noragu, o paliko atominę valstybę...“ O Putinas ir putinizmas sužlugdė dabartinės Rusijos modernizaciją, pavogė šalies ateitį, užkirto galimybes. Trims proc. Rusijos veikėjų priklauso per 90 proc. viso turto, piniginių lėšų ir verslo aktyvų. Provincija ir regionai išmiršta.

Paviešinta, jog trečdalis Dūmos, vyriausybės, prezidento aplinkos žmonių turi dvigubą pilietybę, turi saugiose Vakarų valstybėse nekilnojamąjį turtą ir sąskaitas banke. Turėti visa tai Rusijoje nesaugu. „Užsilenks“ kameros banditas „verchas“, tavo turtą perims kiti, galėsi džiaugtis gyvas likęs. Turto ir asmens apsaugą gali duoti tik teisinė demokratinė valstybė, kurios Maskolijoje per tūkstantį metų nebuvo nė dienos. Rusijos oligarchų, politinio elito ir aukštosios valdininkijos vaikai, anūkai, marčios ir žentai, žmonos ir meilužės mokosi, džiaugiasi gyvenimu, gydosi, operuojasi Vakaruose. Tik ten.

Putinizmas tai - santvarka, kurioje būrelis nedemokratiškai valdžioje atsidūrusių ir visuomenės nekontroliuojamų žmonių pavertė išsilavinusią, ištekliais turtingiausią planetos valstybę iškastinių išteklių grobimo ir trivialaus plėšikavimo aikštele. Paprastiems Rusijos žmogeliams mulkinti yra sugalvota be galo primityvi, visiškai deideologizuota propagandinė schema: niekingi Vakarai sukėlė SSRS griūtį, jie ir dabar visaip kenkia Rusijai, visur 5-oji kolona... Užtat Rusija stojasi nuo kelių, mūsų vėl pradeda bijoti... Mes išvadavome Europą nuo fašizmo, o Vakarai falsifikuoja istoriją, išsigimsta moraliai.

Bet ir sisteminės Lietuvos medijos dešimtmečiais varo tokią pat primityvią antirusišką propagandą. Mūsų isteblišmentas, medijos neskiria sąvokų „Rusija“, „rusai“ ir „Kremlius“, „putinizmas“. Kaip Lietuvoje jaustis rusakalbėms mažumos? Gerbiamos mažumos, priimkite prašau mano - mažo žmogaus labai lietuviška pavarde - nuoširdų atsiprašymą. Net šaltojo karo laikais buka sovietinė propaganda niekada nevanojo Amerikos ir amerikiečių. Visi politiniai prakeiksmai ir nuožmi kritika buvo adresuojama tik Baltiesiems rūmams, Pentagonui, NATO, militaristams, imperialistams...

Valstybės perversmas - veiksmas, kurio metu neteisėtai perimama valdžia ir/arba pakeičiama valstybinė santvarka. Visai nesvarbu, kas tai daro - įsiutinta liaudis, aukštoji karininkija ar religinis lyderis. Atributinis valstybinio perversmo požymis - veiksmų neteisėtumas, procedūrų pažeidimas. Perversmininkas Putinas per 17 minučių vienašališkai, be jokių viešų politinių debatų, nuėmė šalies vyriausybę ir paleido Konstitucijos keitimo procesą. Po 5-8 mėn. Rusija bus visiškai kita valstybė. Palyginimui: 1936 m. stalininė SSRS Konstitucija buvo rengiama ir viešai svarstoma bemaž du metus. Paskutinė SSRS Konstitucija buvo priimta 1977 metais. Pirmoji šios Konstitucijos atnaujinimo komisija buvo sudaryta 1962 m. Valdžią iš Chruščiovo 1964 m. perėmęs L.Brežnevas tapo Konstitucijos rengimo komisijos pirmininku ir perėmė proceso kontrolę į savo rankas. SSRS Konstitucijos pakeitimui buvo rengiamasi 12 metų, vyko „visaliaudiniai“ projekto svarstymai...

Dabar per pusmetį bus bandoma pasitvarkyti taip, kad naujoji santvarka garantuotų realią valdžią, saugumą bei neliečiamybę Putinui iki gyvos galvos. Būti prezidentu ir arti iki gyvenimo galo jis pats, panašu, jau nebenori, bet normaliai pasitraukti irgi negali. Caro iki gyvos galvos statusas turi būti užmaskuotas, papudruotas. Juodas humoras: įkurs kažkokį valstybės saugumo „sovietą“ su ypatingomis galiomis. Juk būtent putinizmas ir yra didžiausias pavojus Rusijai. Kas bus tas saugumo „gossovietas“? Nei istorija, nei dabartinė teisinė-politologinė mintis nežino. Kuriama kažkokia neaiški, anticivilizacinė valdžios struktūra. Nei tai renkama atstovaujamoji valdžia, nei vykdomoji ar teisinė valdžia. Ir tai daroma, kai Rusijoje jokia kita formaliai teisėta valstybinės valdžios grandis, išskyrus neribotą asmeninę Putino valdžią, realiai neveikia, nei Dūma, nei teismai, nei vykdomoji ar regionų valdžia.

Diedas, panašu, dar gali pratempti kokius 20 metų... Panašu, prasidės Rusijos konvergencija Š.Korėjos link. Jokios tvarkos, gerovės ir modernizacijos, jokio Rusijos atėjimo į XXI a. tada nebus. Skaitmeninė, išsilavinusi visuomenė netylės. Jei kils pilietiniai protestai ir, kas labai tikėtina, alkani maištai, panašu, jie bus brutaliausiais būdais malšinami, kulkomis ir iki kraujo. Tas kraujo vandenynas, kuris stebuklingu būdu neišsiliejo „perestroikos“ metu, šį kartą, panašu, jau teliūškuojas ir veržiasi iš krantų. Kas įrodys, kad Rusijoje artimiausiu metu negali pasikartoti Jugoslavijos scenarijus? Kas gali garantuoti, kad gerai organizuoti Rusijos iškastinių gėrybių plėšikai ir tautos mulkintojai klausys E.Makrono, sukrikiavusio NATO smegenų veiklą? Kas garantuos Lietuvos saugumą?

Kas mokame, kalbėkime nuo šiol rožinį už Rusiją ir rusus. Jie mūsų kaimynai. Juk mūsų didieji kunigaikščiai Gediminas ir Algirdas paliko ten savo genetinę žymę, prigimdė rusams aristokratų ir monarchų...

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (146)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AUKOS: Iranas šeštadienį paskelbė apie 133 naujus mirties nuo naujojo koronaviruso atvejus; vienoje iš labiausiai koronaviruso paveiktų šalių mirčių skaičius pakilo iki 2 517.
  • NEPATEKO: šeštadienio 8.00 val. duomenimis, nuo karantino pradžios – kovo 15 d. vidurnakčio – į šalį per valstybės sieną buvo neįleisti 612 asmenų, o 342 asmenims nebuvo leista išvykti, skelbia VSAT.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kaip ketinate švęsti Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate valdžios sprendimus šalį užklupus koronavirusui?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

  0 +2 C

+1 +2 C

 

-3 -5 C

 +13 +14 C

+4 +8 C

 

+2 +3 C

1 m/s

2-7 m/s

 

0-3 m/s

Nuorodos