Rubrikoje „Nuomonė apie TV“ kalbamės su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriumi prof. Sauliumi Čaplinsku.
- Per karantiną dėl koronaviruso pandemijos tapote televizijos veidu, vos ne kasdien matomu ekrane. O pats ar žiūrite TV? Ką renkatės?
- Per įvairius kanalus žiūriu, kaip mano žmona sako, kalbančias galvas - įvairias informacines laidas.
- Kaip vertinate informacijos apie COVID-19 bei karantiną pateikimą per televiziją?
- Gerai, kad mūsų žiniasklaida yra operatyvi. Stengiasi pateikti tai, ką žmonės šneka, kokios nuomonės vyrauja. Bet, manyčiau, buvo daromos tos pačios klaidos, kokios buvo daromos prieš 30 metų skelbiant apie ŽIV infekciją. Galbūt per daug sensacingai buvo pateikiama informacija, per daug dramatiškai, ypač iš pradžių, nuo pirmų atvejų. Lygiai taip pat buvo ir prieš 30 metų, kai kiekvieną diagnozuotą ligos atvejį pranešdavo. Bet čia ne žiniasklaidos kaltė - ji skelbia tai, ką jai pateikia specialistai, ir tai, ko galbūt nori vartotojai. Tad ir šįkart, manau, to tragiškumo, sensacijos elemento, to bauginimo gal buvo kiek per daug. Kita vertus, labai gerai, kad žiniasklaida pateikdavo daug informacijos, tai, manau, didele dalimi prisidėjo prie to, kad žmonės suprato, jog privalo saugotis, todėl dauguma pradėjo atsakingai elgtis, dėvėti kaukes ir pan.
- Diskutuojama, baigti ar ne karantiną? Kokia jūsų nuomonė?
- Esu ne kartą sakęs, jog turime suprasti, kam buvo reikalingas karantinas ir kokiu tikslu jis įvestas. Pirmiausia tam, kad visuomenė, atskiros jos struktūros, o ypač medicina, persiorientuotų darbui, o kiti - apskritai gyvenimui naujomis sąlygomis. Kad neįvyktų medicinos įstaigų kolapso. Medicinos katastrofos nepatyrėme, infekcijos plitimo tempai stabilizuoti, tad dabar, logiška, jog mums reikia grįžti kiek įmanoma į normalų gyvenimą. Žinoma, laikantis tam tikrų sąlygų: socialinio atstumo, užsidėti kaukes uždarose patalpose, kai yra aplink žmonių ir pan. Niekada negalime pasakyti, kad didesnių suvaržymų nebereikės: vėl galbūt gali prireikti kažkokių suvaržymų, gal netgi kažkokių griežtesnių lokalių karantinų, trumpalaikių ar panašiai, neįvedant griežto karantino visai šaliai.
- Kokios prognozės vasarai?
- Prognozės - nedėkingas dalykas. Vasara - nepalankus metas virusui plisti. Bet viskas priklausys nuo to, kaip mes elgsimės. Nes, deja, nėra jokių prielaidų galvoti, kad virusas vasarą visai dings, kad niekas vasarą negalės užsikrėsti. Užtat labai svarbu plėsti diagnostiką - kuo daugiau diagnozuoti žmonių, kurie gali būti užsikrėtę ir patys to nežino.