Pastarieji mėnesiai medikų darbą apvertė aukštyn kojomis. Išaugę darbo krūviai, padidėjusi rizika užsikrėsti koronavirusu - tai tik dalis to, su kuo kasdien susiduria medikai. Sveikatos apsaugos ministerija žadėjo, kad visiems atsidėkos priedais prie atlyginimų. Tačiau aiškėja, kad daliai medikų priedų tenka reikalauti teisminėse instancijose. Medikai neslepia, kad kovoti dėl jiems priklausančių keliasdešimties eurų, nei motyvacijos, nei savigarbos neprideda.
Dar karantino metu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga žadėjo, kad dėl sudėtingų darbo sąlygų, medikams priklauso nuo 60 iki 100 proc. didesni atlyginimai. Po to, kai karantinas buvo atšauktas, medikai gali tikėtis kiek mažesnių priedų - 15 proc. pastoviosios darbo užmokesčio dalies. Tačiau ne visi ligoninių vadovai nori kelti darbuotojams algas.
Štai Kupiškio greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Danguolė Skrupskienė neslepia, kad ginčai dėl atlyginimų su dabartine ligoninės vadovybe vyksta nuolat. „Mūsų darbdavys visai nesikalba su mumis. Yra tekę pagalbos kreiptis ir į savivaldybę, ir į Darbo ginčų komisiją, kai atlyginimai turėjo būti keliami, pinigai skirti, bet pakėlimas nebuvo toks, koks susitartas. Dabar vietoj galimo skirti 15 proc. priedo, mūsų darbdavys skyrė pusę priedo dydžio, nes neva ne visuomet dirbame su koronaviruso pacientais. Bet šiuo metu situacija tokia, kad nežinome, kas serga, todėl ruošiame raštą, kad būtų skirtas visas priedas.
Tik neseniai išsireikalavome, kad bent kiek pakeltų algas greitosios automobilių vairuotojams ir jiems nereiktų dirbti už minimalų atlyginimą. Valdžia tikina, jog jie tik vairuotojai. Bet jeigu jie būtų tik vairuotojai, galėtų sėdėti automobilyje, nepadėti mums ligonių nešti ar vesti. Tai labai atsakingas darbas.
Pasakysiu tiesą - pavargau, kad kiekvieną kartą reikia reikalauti tų keliasdešimties eurų. Gal lengviau pakeisti darbo vietą.
Atsimenu, kai prieš daugiau kaip dešimt metų, ekonominės krizės metu, tuometė ligoninės valdžia atėjo kalbėti su darbuotojais. Paaiškino situaciją, visi sutikome susimažinti atlyginimus. Juk darbuotojai nėra suinteresuoti sugriauti įstaigą. Suprantame, kad visiems sudėtinga. Bet reikia kalbėtis", - „Vakaro žinioms" pasakojo D.Skrupskienė.
Dėl priedų medikams Darbo ginčų komisijoje teks aiškintis ir Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovybei. Medikai tikina, kad ne visi gavo jiems žadėtus priedus prie algos. „Vakaro žinioms" paskambinus į ligoninę, prisistatyti nepanorusi gydytoja suskubo patikinti, kad ligoninėje mažai kas drįstų apie tai viešai kalbėti. Susisiekus su ligoninės atstovu spaudai, šis patikino, kad apie neišmokėtus priedus nenori kalbėti net ligoninėje veikiančios gydytojų profesinės sąjungos nariai.
Net ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas nenorėjo bendrauti su žurnalistais ir tikino, kad viskas tėra priešrinkiminės kampanijos karštinė. „Informuojame jus, kol vyksta teisiniai ginčai Darbo ginčų komisijoje, jokių komentarų šiais ir panašiais klausimais neteiksime", - rašoma ligoninės atsakyme.
Kaip „Vakaro žinias" informavo Valstybinė darbo inspekcija, Darbo ginčų komisija gavo 135-ių Panevėžio ligoninės medikų ir darbuotojų prašymą nagrinėti darbo ginčą. Komisijos posėdis numatytas spalio 20 d.
Iš viso per 6 šių metų mėnesius, komisija išnagrinėjo 53 darbuotojų, dirbančių žmonių sveikatos priežiūros ir socialinio darbo srityje, skundus.
Situaciją komentuoja Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona BAUBLYTĖ:
Mažai kur buvo skirti 100 proc. priedai. Deja, turime atvejų, kai pagalbinis personalas, slaugytojų padėjėjos, valytojos į sąrašus gauti priedus nebuvo įtraukti. Buvo ir tokių atvejų, kai buvo nueita iki Darbo ginčų komisijos.
Ministerija ligoninėms padengė tik darbo užmokesčio priedus. Tačiau karantino metu buvo išleista ir daugiau ministerijos nurodymų, pavyzdžiui, apsirūpinimas apsaugos priemonėmis, specialiais transportavimo indais ir pan. Ministerija įsipareigojo šias išlaidas parengti, visa informacija jau surinkta, tačiau lėšos įstaigų dar nepasiekė.
Šiuo metu susirgimų daugiau nei karantino metu, tad ir krūviai labiau padidėję nei tada, žmonės pervargę. Pacientai pikti, nes negali patekti pas medikus, lyg, išskyrus COVID-19, nebūtų kitų ligų. Jau stebime, kad kai kur trūksta personalo.
Tačiau šiuo metu, kadangi šalyje paskelbta ekstremali situacija, pagal teisės aktus, darbdavys greitosios pagalbos darbuotojams ir tiesiogiai su koronaviruso ligoniais dirbantiems medikams turėtų mokėti 15 proc. atlyginimo siekiančius priedus. Tačiau profesinę riziką kiekvienoje darbo vietoje pagal Darbo kodeksą turi įvertinti pats darbdavys. Deja, turime atvejų, kai darbdavys neįvertina darbo vietos ir nemoka priedo. Arba žinome atvejų, kai mokamas priedas tik už kontaktines valandas, kai vykstama į iškvietimus ir tiksliai žinoma, kad ligoniui nustatyta COVID-19. Jaučiamas bruzdesys ir nepasitenkinimas.