respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ, Vitas TOMKUS: Ar kada nuskambės Europoje ir mūsų proto balsas?

(0)
Publikuota: 2021 gegužės 23 20:24:00, Olava STRIKULIENĖ, Vitas TOMKUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Tomas Vytautas Raskevičius. „Facebook" nuotr.

„Euroviziją" laimėjo Italija. Mes likome aštuntoje vietoje. Džiugu dėl „Roop", tačiau keista, kodėl rengėjai apsimeta, jog „Eurovizija" yra apolitiškas renginys. Iš tiesų, tai vaivorykšte persunktas renginys, kuriame iš anksto aišku, kad, atiduodamas duoklę LGBT - barzdotai Končitai iš Austrijos arba užsimaskavusiai transvestitei iš Izraelio - prizinės vietos iš karto garantuotos. Tokiu atveju gali bandyti laimę Eurovizijoje ir be balso, ir net be klausos: profesionalūs gėjai gėjus mėgėjus iš tolo atpažįsta. (O gal ir iš kvapo?..)

 

Balsų skaičių lemia ne tik lytiškumas, bet ir politkorektiškumas. Jei tos ar kitos šalies politika arba politikai nepriklauso ES „vaikų darželiui" arba NATO „poligonams" gali giedoti net Rafaelio arba Pavaročio balsu -  jokios prizinės vietos negaus. Nes šuns balsas į dangų neina, kiek tas Putinas su Lukašenka ant globalistų bestaugtų.

Nemažiau svarbūs ir santykiai su kaimynais. Kipras visada palaikys Graikiją, o Graikija - Kiprą. Balkanų valstybės iš iširusios Jugoslavijos,  irgi palaikys viena kitą. Didžioji Britanija gaus žiūrovų balsų nulį už „Brexitą", o Vokietija gaus žiūrovų nulį už tai, kad ji - per daug turtinga ir su Vakarų Europos rytinėmis valstybėmis per mažai dalinasi. Nes turtingiausių ne tokie turtingi visada nemėgsta. Ypač, jei dar prisimena Antrąjį pasaulinį karą. Tad „Eurovizija" iš tiesų yra žmogiškų, politinių simpatijų-antipatijų Molotovo kokteilis. Sprogęs ir šiais metais. Ir „Roop" iš tiesų scenoje grūmėsi ne tik dėl puikios dainos, sceninio įvaizdžio. Bet ir dėl nuo jų talento nepriklausančių dalykų. „Roop"  išryškino, kaip Europos šalių kontekste atrodo pati Lietuva. Kaip valstybė. Įtakinga valstybė ar ne?

Pasirodymus vertinantys Komisijos nariai paprastai atspindi oficialiųjų savo valstybių požiūrį į kitas valstybes. Tad oficialusis Ukrainos valdžios požiūris į dėl šios valstybės gerovės alpstančią, nerimstančią mūsiškę valdžią, yra lygiai nulis. Lygiai nuliu įvertinta ir Dalia Grybauskaitė, ir neseniai iš Ukrainos sugrįžęs Gitanas Nausėda. Ir visi politikai, įskaitant buvusią Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę, sveikinusius Maidaną, smerkusius „krymnašistus". Ir sapaliojusius, jog Ukraina bus priimta į Europos Sąjungą, NATO ir t.t.  Kur gi ne.  Mūsų politiniai „gaidžiukai" įvertinti lygiai nuliu. O šit eiliniai ukrainiečiai žiūrovai atseikėjo Lietuvai net 10 balų! Estų ir Latvijos oficialiosios valdžios, kalbančios Komisijos lūpomis, numetė mums atitinkamai 2-6 balus, o šit eiliniai estai ir  latviai davė mums 10-12 balų. Lenkai ir rusai oficialiai įvertino Lietuvą nuliu, bet šių šalių paprasti gyventojai vis vien davė lietuviams balų. Oficialiai Moldovai ir oficialiam Sakartvelui mes keliame arba nulį emocijų.  Tik nuliu ar trimis balais tevertinama mūsų politinė įtaka.  Nors mūsiškės valdžios draskėsi dėl Sakartvello marškinius, o Žygimantas Pavilionis, nuvykęs į Tbilisį, rėžė opozicijai pamokslus. O šit paprasti kartvelai davė mums 10 balų. Moldavai irgi neliko visiškai abejingi.

Ką tai rodo? Kad paprasti žmonės, nesvarbu, jog mes, suirus Sovietų Sąjungai, Jugoslavijai, Čekoslovakijai, atsidūrėme skirtingose valstybėse, vis vien jaučiame vieni kitiems simpatiją. Daug gražiau sutariame ar sutartume. Nejaučiame vieni kitiems kažkokio patologiško priešiškumo. Dirbtinai eskaluojamo. Mielai vieni  pas kitus svečiuotumės, prekiautume, draugautume.

Kita vertus, sprendžiant iš lietuvių balsų, mes, tiek oficiali valdžia, tiek eiliniai gyventojai, labiausiai simpatizuojame ukrainiečiams. Eilinių žmonių simpatija abipusė, o oficialios Lietuvos simpatija, palyginus su Kijevo oficialiąja simpatija, aiškiai perteklinė. Kijevas neslepia, kad iš Vilniaus jam politinės naudos mažoka. Antroji pagal mūsiškių balsuotojų simpatijų skalę buvo Italija. Lietuviškos simpatijos atskleidžia visiškai kitokius nei oficialius valstybių santykius. Lietuvai labai simpatizavo Izraelis, o pati Lietuva - ne. Lietuva kažkodėl simpatizavo prancūzams, belgams, o šie - ne. Tad mes su savo simpatijomis blaškomės, trinamės, šliejamės ir prie tų, kurie mums visiškai abejingi.  Ir, atmetus išimtį - Ukrainą ir Izraelį, šliejamės prie turtingesnių ir įtakingesnių valstybių. Kurioms, išskyrus italus, mes visiškai neįdomūs. Italų geresnis skonis nei prancūzų ar suomių? Gali būti.

O gali ir nebūti taip, kaip įsivaizduojame. Gal italai, kaip potencialūs laimėtojai, gudriai viską apskaičiavo ir nutarė dvylika balsų atiduoti Lietuvai tik dėl to, kad jie neatitektų jų pagrindiniams varžovams, Šveicarijai arba Prancūzijai? Verčiau jau būtų padoriau apsirėdę, nedemonstravę savo priklausomybių, o svarbiausia - sureguliavę garsiakalbius: roko muzika girdėjosi, o žodžiai ir melodija nelabai... Bet kaip jau minėjom, Eurovizijoje  nei žodžiai, nei melodija seniai nieko nebereiškia, nes kur kas svarbiau yra judesys. Pavyzdžiui, dviejų pusnuogių italų saldus bučinukas įsisiurbus viens kitam į lūpas, po paskutinio triumfo ant scenos. Belieka guostis, kad nugalėtojai neišdrįso viešai prieš publiką pasimylėti, nes buvo jau kaip reikalas apšilę...

Antra vertus, dar ne vakaras. Stambulo konvencija be Stambulo dar ne visose ES šalyse ratifikuota. Partnerystė visiems neįteisinta. Rusai su baltarusiais iki šiol neišromyti ir nesutramdyti, bet kada gali mus pulti ir užpulti, nespėsim net ant kelių parpulti - šitiek ant jų prisiloję!

Svarbiausia, kad, belodami ant savų kaimynų, visai neprarastume ne tik savo, bet ir kaimyninių šalių balsų, nes tuomet apie dalyvavimą Eurovizijos konkurse beliks tik pasvajoti. Gyvenkime draugiškai!  

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s