respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Imigrantų getai - Europos ateitis? (64)

2021 kovo 27 20:15:58
Olava STRIKULIENĖ

Vakarų Europa, nesugebanti efektyviai kontroliuoti imigrantų srautų, jau tampa getų Europa. Imigrantai gyvena savo atskiruose bendruomenėse, laikosi savo papročių, ne visi netgi išmoksta vietos valstybinę kalbą. Europoje gimę imigrantų vaikai kartais irgi nesugeba ar nenori integruotis į Europos šalies kultūrą, ignoruoja vietinius įstatymus. Kartais, užverbuoti islamo džihadistų, netgi tampa teroristais. Tačiau ES visus, nenorinčius tokios ateities savo valstybei, smerkia.

×
nuotr. 1 nuotr.
Europoje musulmonai laikomi žmonėmis, kurie nesutinka prisitaikyti prie taisyklių, vakarietiškos kultūros. EPA-Eltos nuotr.

 

Danija be getų

Danijos vidaus reikalų ministerija siekia, kad po dešimties metų imigrantai penkiuose Danijos regionuose sudarytų ne daugiau nei 30 proc. viso regiono gyventojų. Taip siekiama išvengti per didelių imigrantų susibūrimų. Net sostinėje Kopenhagoje yra didžiulis kvartalas, kur gyvena tik imigrantai musulmonai. Kaip skelbia Danijos VRM, jei daug ne Vakarų kilmės imigrantų ir jų palikuonių gyvena tam tikrose teritorijose, didėja rizika, kad čia atsiras religinės ir kultūrinės paralelinės visuomenės.

Toks pavojus ypač aktualus Danijai, kuri turi tik apie 5,7 mln. gyventojų, o valstybės plotas - mažesnis už Lietuvos. Aišku, Lietuvoje gyventojų dar mažiau, tačiau imigrantai iš musulmoniškų šalių mūsų valstybėje neužsibūna. Traukia į turtingesnes valstybes. O šit danams, kad jų išliktų dauguma, tenka imtis ir gana drastiškų priemonių.

„Mes labai ilgai nereagavome į šią tendenciją ir ėmėme veikti tik tada, kai integracijos problemos pasidarė pernelyg didelės, - pripažino Danijos vidaus reikalų ministras Kare Dybvadas Bekas (Kaare Dybvad Bek ). - Todėl vyriausybė sieks, kad gyvenamosios teritorijos būtų mišrios."

VRM pasiūlymą dar turi svarstyti parlamentinės partijos. Tačiau Danija pasižymi kaip Europos valstybė, vykdanti labai griežtą integracijos politiką.

Oficialiais duomenimis, 91,1 proc. Danijos gyventojų yra danai. Musulmonai sudaro apie 2 proc. Tačiau jau 2018 m. vyriausybė paskelbė planą „Viena Danija be paralelinių visuomenių: jokių getų 2030-aisiais".

Lietuviai palankiausi studentams

Tautos ir kultūros saugosi nuo išnykimo, nuo svetimų kultūrų invazijos taip, kaip gali. O koks Lietuvos gyventojų požiūris į mūsų šalyje vis daugėjančių imigrantų skaičių bei spartėjantį tautybių maišymąsi?

Lietuvos socialinių tyrimų centro Etninių tyrimų institutas (nuo 2021 m. pradžios - Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto padalinys - aut. past.) užsakė tyrimą, kurį 2020 m. atliko Didžiosios Britanijos ir Lietuvos kompanija „Baltijos tyrimai".

Tyrimo metu apklaustas 1101 pilnametis. Išaiškėjo, jog kaip galimus kaimynus, pvz., daugiabutyje, toje pačioje gatvėje ir t.t, Lietuvos gyventojai palankiai vertina ukrainiečius, rusus, baltarusius, lenkus, moldavus, žydus, totorius, turkus, sirus ir kinus. Su jais nenorėtų šalia gyventi mažiau nei penktadalis šalies gyventojų. O šit galimybę gyventi kaimynystėje su irakiečiais, čečėnais ir romais, mūsiškiai vertina nepalankiai. Tad vieni musulmonai (turkai, sirai, totoriai) Lietuvos gyventojams patinka, o kiti musulmonai (irakiečiai, čečėnai) baugina.

Todėl „Baltijos tyrimai" konstatavo, jog didžiausia socialinė distancija Lietuvoje išlieka musulmonų atžvilgiu, o palankiausiai vertinami tie imigrantai, kurie į Lietuvą atvyksta studijuoti arba pas savo šeimos narius.

Švelnesni nei 2016-aisiais

O kaip Lietuvos gyventojai vertina pabėgėlių priėmimą iš kitų šalių? Musulmonų priėmimą vertina daugiau nepalankiai, o šit baltarusius - prašom! Septyni iš dešimties lietuvių pritaria, kad reikia priimti baltarusius, kurie atvyksta dėl ypatingų humanitarinių priežasčių.

O štai bėglius iš musulmonų kraštų lietuviai vis dar vertina nepalankiai. 75 proc. mano, kad mumis pasinaudoja tik kaip tranzito šalimi į Vakarus. 69 proc. mano, kad pabėgėliai gali padidinti nusikalstamumą šalyje. 66 proc. šalies gyventojų laiko pabėgėlius ekonominiais bėgliais.

Tiesa, dabartinės Lietuvos gyventojų nuostatos dėl imigrantų yra kiek švelnesnės nei 2016 metais, kai per Europą traukė šimtai tūkstančių pabėgėlių iš Afganistano ir Sirijos. Tačiau gal ir mums kada nors, kaip dabar Danijai, teks rūpintis, kad imigrantai neužgožtų vietinių. Gal irgi teks galvoti, kaip proporcingai paskirstyti atvykėlius po visus rajonus. Kad Lietuvoje nesusikurtų „Sirijos", „Irakai", „Afganistanai", „Pakistanai" ir t.t.

Statistikos departamento duomenimis, 2020 m. į Lietuvą imigravo 26 asmenys be pilietybės. Ir 4553 asmenys, atvykę ne iš Baltarusijos, JAV, Rusijos ir Ukrainos. Tokių asmenų, neturinčių pilietybės ir atvykstančių iš mums mažiau žinomų valstybių, kasmet daugėja. Tendenciją atspindi ir Ruklos pabėgėlių centro ataskaitos. Pvz., pernai centras per metus užregistravo 62 prieglobsčio gavėjus, o užpernai - tik keturis. Pernai užregistravo 173, o užpernai - 142 prieglobsčio prašytojus. Tai rodo, kad imigrantų tik daugės.

Komentuoja Vytauto Didžiojo universiteto Regionistikos katedros profesorius Egdūnas RAČIUS:

Iš dalies musulmonų baimė yra dėl demografinių priežasčių. Islamas dabar yra labai paplitusi religija. Jis dar nėra labiau paplitęs nei krikščionybė, bet jį išpažįsta bene 2 milijardai žmonių. Ši religija jau konkuruoja su krikščionybe. Europai tai savotiškas iššūkis, nes bent pusė imigrantų, o gal net daugiau nei pusė - yra iš musulmoniškų šalių. Jų tiek daug, kad vis didesnė tikimybė, jog tikrai su jais susidursime Europoje.

Atvykėliai iš komunistinio Vietnamo mums atrodo mažesnis iššūkis, o musulmonai - didesnis iššūkis ir problema. Tai senos ištakos. Jau XIX a. Europoje vyko musulmonų stigmatizacija. Ne tik teologine, bet ir kultūrine prasme. XIX a. europiečiai imperialistai gviešėsi musulmonų kraštų ir stengėsi juose vykdyti reformas, bet susidūrė su didžiuliu vietinių pasipriešinimu. Vesternizacija musulmonų kraštuose labai buksavo, musulmonai reformas atmetinėjo. Europiečiai nervinosi, kad negali pratęsti reformų, ir iš čia atsirado stigmatizacija - ech, tie musulmonai! Pasibaigus imperiniam valdymui, musulmonai ėmė migruoti į Europą, o ji jau turėjo susidariusi įvaizdį - šitie yra probleminiai.

Turime imperinį-kolonijinį paveldą. Įsitikinimą, kad musulmonai - probleminė žmonijos dalis, nepasiduodanti versternizacijai.

Iš esmės tai teisinga. Didžioji dalis musulmonų tikrai priešinosi. Iš Europos pusės - didelė nuostaba! Juk turime tokią „fainą" sistemą, o jie priešinasi ginklu! Tai ne tik keistuoliai, bet ir pavojinguoliai. Dalis europiečių, atsiverčiančių į islamo religiją, taip pat kelia rūpestį. Ir iš viso, kodėl musulmonai mūsų vertybių nenori? Kodėl jie kažko kito ieško? Protinguoliai galvoja, jog įsileidę musulmonus į Europą, patys būsime jų praryti. Ne mes juos integruosime, bet jie mus suintegruos.

Pačios imigracijos šimtu procentų nesureguliuosi, bet viduje yra tendencija imigrantus išskirstyti, perskirstyti, kontroliuoti. Teko Kopenhagoje bendrauti su jų Migracijos departamento atstovu - jau tada Danijos pozicija imigrantų klausimu buvo panaši, todėl galima sakyti, kad Danija vykdo nuoseklią politiką. Nesakau, kad Danijos pozicija nuosaiki, bet tikrai nuosekli. Jie tą deklaravo jau seniai, o dabar, kaip matome, jau įgyvendina.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (64)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6985 eurai, aukotųjų skaičius - 24; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • TRANSPORTAS: UAB „Vilniaus viešasis transportas“ sostinės keleivius nustebino dar viena naujove – antradienį į miesto gatves išvažiavo ekologiškas, išskirtinio dizaino autobusas „IsuzuCitybus“.

 • KOSMOSE: NASA pirmadienį Marse į orą sėkmingai pakėlė sraigtasparnį „Ingenuity“ (liet. „Išradingumas“) ir tai buvo pirmasis istorijoje motorinio orlaivio kitoje planetoje skrydis.

 • AUKŲ NĖRA: ankstų pirmadienį vietos laiku išsiveržė Indonezijos Javos saloje stūksantis Merapio ugnikalnis, 16 kartų išspjaudamas į orą įkaitusią lavą, pranešė šalies vulkanologijos agentūra.
 • TRAUKINYS: sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
Daugiau

Dienos klausimas

Kur planuojate leisti vasaros atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks Jūsų požiūris į mero rinkimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
25. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +10 C

+1 +7 C

 

+2 +7 C

+10 +15 C

+8 +14 C

 

+5 +10 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos