respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Žygimantas Pavilionis vėl brenda į tą pačią upę

2022 lapkričio 21 19:50:00
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos" savaitės akiratyje - kaip feniksas atgimęs konservatorius Žygimantas Pavilionis. Savo frakcijos kolegų dėka vėl sugrįžęs į Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko postą. Iš kurio pats, neįtikęs konservatorių viršūnėms, su trenksmais pasitraukė šių metų sausio 3-ąją. Kas per tą laiką pasikeitė? Kodėl konservatoriai vėl tapo savo partiečiui labai maloningi?

×
nuotr. 4 nuotr.
Daug kas pastebi pakitusį Žygimanto Pavilionio naratyvą, o ir pats jis teigia per šiuo metus daug ko išmokęs. Stasio Žumbio nuotr.

 

Formaliai situacija pasikeitė tik tiek, kad iš Ž.Pavilionio URK postą perėmusi konservatorė Laima Liucija Andrikienė išvažiuoja dirbti į Europos Audito rūmus. URK šiuo metu vadovauja L.L.Andrikienės pavaduotojas, „valstietis" Giedrius Surplys. Ką tik grįžęs iš JAV, kur buvo komandiruotas stebėti Kongreso rinkimus. Savaime suprantama, kad Seimo valdančioji koalicija nė už ką neperleistų URK pirmininko postą opoziciniam „valstiečiui".

Kaip ir dar dviems opozicijos atstovams Antanui Vinkui ir Rūtai Miliūtei. Tad valdantiesiems kandidatą teko rinktis iš trijų URK dirbančių konservatorių (Audroniaus Ažubalio, Ž.Pavilionio ir Emanuelio Zingerio). Tiesa, valdantiesiems priklauso ir URK nariai - liberalas Arminas Lydeka bei „laisvietis" Marijus Matijošaitis. Tačiau URK vadovo postas pagal koalicinį susitarimą yra atitekęs konservatoriams. Tad teko rinktis tik iš trijų politikų - A.Ažubalio, E.Zingerio ir Ž.Pavilionio.

O kas būtų tikęs labiau?

Kurį iš trijų rinktis? Amžiumi vyriausią E.Zingerį, metais jaunesnį buvusį užsienio reikalų ministrą A.Ažubalį ar patį jauniausią? Tą, kuris pats siūlosi! Būtent Ž.Pavilionį. Ž.Pavilionis Seimo konservatorių frakcijos parinktas į URK pirmininkus vienbalsiai, nes buvo vienintelis kandidatas. Be to, jei palygintume Ž.Pavilionio šių metų bent išorinį aktyvumą su kitais URK nariais, - komandiruotes, susitikimus, daugkartines keliones į Ukrainą ir t.t., tai jis buvo daug aktyvesnis net ir už L.L.Andrikienę.

Kad ir kaip būtų, kiti URK nariai konservatoriai šiemet daug mažiau šmėžavo socialiniuose tinkluose. Tad tampa aišku, kad vėl tenka rinktis aktyviausią, o ir dėl savo asmeninių ambicijų labiausiai norintį vadovauti. Matyt, A.Ažubalis ir E.Zingeris iš anksto suprato, kad energingasis Ž.Pavilionis kolegoms priimtinesnis. Todėl savo kandidatūrų net nekėlė. Arba jų nekėlė niekas iš kolegų.

Šiemet - liaupsės vienybei

Visi, kas klausėsi Ž.Pavilionio viešų pasisakymų šiais metais, pastebėjo itin pakitusią šio politiko retoriką. Jo leksikoje atsirado žodis „vienybė". Na, tiesiog vienybės euforija. Nuolatinis vienybės apaštalavimas. Po rugsėjį vykusio TS-LKDP sąskrydžio Ž.Pavilionis paviešino tokias mintis: „Bendruomenė, kuria didžiuojuosi, su kuria esu jau tris dešimtmečius, kuri už laisvę visada eis iki galutinės pergalės".

Dar vienas sakinys: „..jei mes užsienyje sakome, kad lietuvių užsienio politikos vertybė yra vienybė, sugebėkime ir savo šeimose tai demonstruoti". O kartu su Andriumi Kubiliumi neseniai priimdamas Estijos apdovanojimą, iš karto pareiškė, kad „tikrieji nuopelnai Andriui Kubiliui".

Eltos nuotr.

Liaupsių konservatoriams bei kalbų apie vienybę netrūko visus metus. Prasidėjo nuo šių metų sausio 3-iosios, kai Ž.Pavilionis, spaudžiamas partijos, savo noru atsistatydino iš URK vadovo posto ir tapo eiliniu komiteto nariu. O kas beliko? Tik klusniai susitaikyti ir liaupsinti vienybę visomis progomis. Jei nenori sužlugdyti savo politinės karjeros ir būsimo Seimo rinkiminiuose sąrašuose atsidurti 70-oje vietoje.

Tačiau nelabai tikėtina, kad į lyderystę linkęs 50-51 metų individualistas, už kai kuriuos savo frakcijos kolegas neabejotinai labiau išsilavinęs vyras, staiga taptų visiškai atsidavusiu, klusniu, nuolankiu kolektyvo sraigteliu. Nesvarbu, ar tas kolektyvas - partija, jos frakcija ar mechanizatorių brigada, sovietiniais laikais šturmuojanti plėšinius. Žodžiai „darnus kolektyvas" jau savaime yra mistika.

Darnumas pasiekiamas tik tada, kai kolektyvas savo lyderio bijo arba jį aklai įsimyli ir praranda kritinį mąstymą. O Ž.Pavilionis savo natūra yra visiškas kolektyvinio mąstymo, o tiksliau - ne mąstymo, bet kolektyvinio paklusnumo antipodas. Negali būti, kad žmogus per metus taip pasikeistų. Nebent konservatorių partija yra žmonių perauklėjimo ir pritaikymo savo reikmėms čempionė. Konsultuojama Austėjos Landsbergienės.

Pernai vienybės nebuvo

Kodėl Ž.Pavilioniui teko sausio pradžioje atsistatydinti iš URK vadovo posto? „Nuodėmės" kaupėsi palaipsniui. Priminkime bravūrišką URK pirmininko plepėseną su dviem rusiškos TV provokatoriais, apsimetusiais Rusijos opozicija. Ž.Pavilionis jiems tėviškai patarinėjo ir gyrėsi savo pažintimis. Pliurpė apie kažkokias „šaikas", Lotynų Amerikos „mafiją" JAV politikoje. Ir menkino prezidento Gitano Nausėdos veiklą.

Be to, sukėlė šiokį tokį skandalą nuvykęs į Sakartvelą. Ir čia iš esmės svarbiausia ne tai, ką Ž.Pavilionis plepėjo. Nes jis tikrai nekalbėjo apie tikrąją mafiją. Svarbu tai, jog Ž.Pavilonis elgėsi kaip visiškai savarankiškas individualistas! Tad negi tikrai per metus galima taip pasikeisti? Buvai individualistas vilkas, o tapai švelnia Raudonkepuraite!

Prieš metus individualistas Ž.Pavilionis aršiai užsipuolė prezidento G.Nausėdos patarėją Astą Skaisgirytę. Pareiškęs turįs įrodymų, kad ji kiršina prezidentą ir užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį. Prieš metus individualistas Ž.Pavilionis viešai pasipiktino, kad „Lietuvos geležinkeliai" neskuba nutraukti „Belaruskalij" trąšų tranzito. Nes JAV pritaikė Baltarusijai sankcijas, o Lukašenkos vagonai vis vien riedėjo per Lietuvą toliau.

Eltos nuotr.

Ž.Pavilionio elgsena suerzino ne tik G.Landsbergį, bet ir Ingridą Šimonytę. Pastaroji piktinosi, kad „...iki šiol nėra buvę, kad žmogus, kuris laikomas bendražygiu, praktiškai tave apkaltintų darbu Lukašenkos režimui".

Matyt, būtent tada trūko konservatorių kantrybė. Ir Ž.Pavilionis neva savo noru, o tiksliau - nenoru - nusivertė nuo URK pirmininko kėdės.

Gal tikrai pasitaisė?

O kodėl sugrįžta į šią kėdę dabar? O todėl sugrįžta, jog visus šiuos metus demonstravo visišką ištikimybę savo partijai. Juk pats kadaise sakė, jog „politika yra komandinis darbas ir kartais tenka atsitraukti dėl bendro tikslo. Esu šios politinės bendruomenės iškeltas, remtas kaip politikas.(...) Būtų negarbinga nepaklusti jos sprendimui". Pridėsiu - jog ir neišmintinga, jei galvoji apie tolimesnę karjerą. Ž.Pavilionis pasielgė išmintingai. Beveik metus pralaukė, nes, kaip pats yra viešai sakęs, „tų kritusių politikų yra pilnos kapinės". O kas savo noru skuba į kapines?

O kodėl konservatoriams tinka būtent Ž.Pavilionis? Nes daugiau nieko neturi. Nes kitų frakcijos narių galimybės labiau ribotos. Vieni per jauni ir nepatyrę. Kiti per mažai moka kalbų. Treti nenori. Be to, nė vienas, išskyrus Ž.Pavilionį, neturi ambasadoriaus patirties. Nebuvo Lietuvos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi JAV. Tad kai kolega Žygimantas jau bent išoriškai atvėsintas nuo ryžto į grynai individualistinius žygdarbius, tenka ir vėl konservatoriams rizikuoti. Gal dabar jau bus paklusnesnis?

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
49
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s