respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Politikai reikalauja audito: parodykite skaičius

(108)
Publikuota: 2023 gruodžio 10 16:09:00, Olava STRIKULIENĖ, žurnalistė
×
nuotr. 1 nuotr.
Seimo nariai Jonas Pinskus ir Andrius Palionis inicijuoti trijų įmonių auditą nutarė, atsižvelgdami į ne kartą paviešintus šių įmonių „galimai neskaidraus, neefektyvaus valdymo faktus“. Arūno Bernacko koliažas

„Respublikos" savaitės akiratyje - Seimo Mišrios grupės nariai Andrius Palionis ir Jonas Pinskus. Įregistravę nutarimo projektą, kad Valstybės kontrolė atliktų valstybės valdomų įmonių AB „Ignitis grupės", AB „Lietuvos geležinkelių" („LTG") ir Registrų centro auditą. Auditas turėtų apimti šių valstybinių įmonių finansinę veiklą bei biudžetinius 2021-uosius ir 2022 - uosius metus. Ir įvertinti materialinių, finansinių ir darbo išteklių naudojimo ekonomiškumą, rezultatyvumą, pirkimų vykdymo efektyvumą ir t.t. Auditas taip pat turėtų atskleisi šių trijų įmonių veiklos tobulinimo galimybes.

 

„Sodros" duomenimis, Valstybės kontrolėje dirba 236 asmenys, o Finansų ministerijoje, valdančioje „Ignitis grupės" valstybines akcijas, pluša 412 asmenų. Susisiekimo ministerijoje, prižiūrinčioje „LTG" dirba 176 klerkai, o Energetikos ministerijoje - 102 klerkai. Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, kuriai yra pavaldus Registrų centras, pluša 258 asmenys. Ir visa ši klerkų kompanija, matyt, nesugeba racionaliai valdyti valstybės patikėto turto, jei A.Palionis ir Lietuvos regionų partijos pirmininkas J.Pinskus labiau pasitiki Valstybės kontrolės auditoriais?

Su Seimo rinkimais tai nesusiję?

„Visų pirma, - patikino A.Palionis, labai gerai žinoma, kad vartotojai Elektros skirstymo operatoriui „ESO" sumokėjo 160 milijonų eurų daugiau nei privalėjo. Tai labai didelė suma. O mūsų - mano ir kolegos J.Pinskaus - motyvai galbūt daugiau ne finansiniai klausimai, bet įmonių veiklos klausimai. Ar tinkamas skaičius darbuotojų dirba, ar nėra tose įmonėse perteklinių darbuotojų? Norime, kad įvertintų visą įmonės veiklą. Pavyzdžiui, audituojant „Igničio grupę", kad pasidomėtų ir jos elektros kaina. Žinote, iš rinkėjų daug skundų gauname nuo tada, kai jie turėjo pasirinkti elektros tiekėją. Ypač prieš gerus metus, kai elektros kaina išaugo į neregėtas aukštumas, ir buvo labai keista žmonėms, kad rinkos reguliuojama kaina buvo mažesnė, bet žmonės buvo verčiami pasirinkti aukštesnę elektros kainą."

Politiniai oponentai tokį rūpestį gali susieti su kitąmet rudenį vyksiančiais Seimo rinkimais.

„Pas mus, žinokite, nėra tokia intencija, kad pasinaudotume Valstybės kontrolės atliktais auditais per būsimus Seimo rinkimus, - nesutiko A.Palionis. - Mes net nutarimo projekte nurodėme, kad auditai turi būti atlikti iki kitų metų pabaigos, gruodžio 1-osios, kad tai nebūtų susieta su rinkiminiu laikotarpiu ir nei viena, nei kita politinė pusė, nei valdantieji, nei opozicija tuo nepasinaudotų. Paprasčiausiai tai daroma dėl žmonių.

Leidome privatiems asmenims įsigyti akcijų valstybės įmonėje „Ignitis", kuri turi atspindėti viešąjį visuomenės interesą ir paslaugų prieinamumą visiems vartotojams. Bet kai įmonėje atsiranda berods apie 25 proc. akcinio kapitalo, kuris yra ne valstybės, bet kitų investuotojų - institucinių ir mažmeninių investuotojų rankose, tai natūralu, kad šis privatus kapitalas siekia tik pelno, Todėl ir kyla klausimas, ar ten nėra dirbtinai daroma, kad įmonė būtų kuo pelningesnė, nepaisant eilinių piliečių intereso pigiau mokėti už energetiką."

A.Palionis yra išrinktas vienmandatėje Dainavos apygardoje. Greičiausiai sulaukia gyventojų skundų dėl „Lietuvos geležinkelių" darbo?

„Mes girdime ir spauda rašo nemažai apie tai, kad ir traukiniai vėluoja, atšaukiama daug traukinių maršrutų, bet akcinė bendrovė „LTG" nėra vien tik keleivių vežimas geležinkeliais. Yra ir krovinių vežiojimo bendrovė „LTG Cargo", ir už infrastruktūrą atsakinga bendrovė „LTG Infra", ir kitos. Šitas tyrimas apimtų žymiai plačiau, visą „Lietuvos geležinkelių" ūkį", - aiškina seimūnas.

O kodėl auditoriams verta pasidomėti Registrų centro veikla?

„Registrų centras irgi turi būti audituojamas, - neabejojo A.Palionis, - nes valstybė jam deleguoja labai daug funkcijų ir duomenų bazių - juridinių asmenų, nekilnojamojo turto, e.sveikatos ir taip toliau. Šiomis duomenų bazėmis naudojasi notarai, nekilnojamojo turto vertintojai ir t.t. Netgi ir šiandien vykusiame Seimo Biudžeto ir ekonomikos komitete apie tai kalbėjome.

Registrų centras irgi turi savo įkainius. Net valstybinės įstaigos, įmonės dykai negauna duomenų, už juos reikia mokėti. Pagal Registrų centro patiriamas sąnaudas apskaičiuojami jo paslaugų suteikimo tarifai, todėl kyla klausimas, ar tie ištekliai yra protingai naudojami. Gal reikėtų suaktyvinti Registrų centro veiklą ir sumažinti jo paslaugų įkainius žmonėms ir verslo įmonėms."

Eiliniai žmonės nerūpi

Nutarimo projektą kartu su A.Palioniu įregistravęs J.Pinskus atkreipė dėmesį, jog „LTG" vadovai per mėnesį uždirba 8-10 tūkst. eurų, įmonė gauna milijonus iš valstybės, tačiau teigia patirianti nuostolius. Dėl to atleido daug eilinių geležinkeliečių, neuždirbdavusių per mėnesį net tūkstančio eurų.

Kliuvo ir Registrų centrui. J.Pinskaus teigimu, Registrų centras nemokamai naudojasi savivaldybių žinioje esančiomis patalpomis , tačiau tiek iš fizinių, tiek iš juridinių asmenų ima mokesčius už kiekvieną popieriuką ir dar trumpina regionuose esančių savo skyrių darbo laiką.

J.Pinskus taip pat atkreipė dėmesį, jog „Ignitis grupė" uždirba šimtamilijoninius pelnus, išsimoka milijoninius dividendus, o gyventojams šiuo sudėtingu ekonominiu laikotarpiu ir toliau brangsta elektra bei dujos. Nors pasaulio rinkose laukiama dujų kainų kritimo.

Stebėjo ir anksčiau

Valstybės kontrolė viešosios geležinkelių infrastruktūros valdymu domėjosi dar 2018 metais, kai „Lietuvos geležinkeliai", vėliau tapę „LTG" dar nebuvo išskaidyti į atskiras krovinių vežimo, keleivių vežimo, geležinkelio infrastruktūros priežiūros ir t.t. bendroves. Tokia pertvarka vyko 2018-2019 m. Auditoriai taip pat atkreipė dėmesį į uždelstus kapitalinius remontus ir nepakankamą infrastruktūros valdymą.

Įmonė Registrų centras audituotas 2021 metais. Po auditorių rekomendacijų Registrų centre nuo 46 proc. iki 85,1 proc. padaugėjo užklausų, kurios išnagrinėjamos laikantis nustatytų terminų. Tvarkomų valstybės 25-ių svarbiausių informacinių išteklių sauga taip pat pagerėjo.

Taip pat buvo atliktas auditas „Elektros energetikos sektoriaus valdymas". Nustatyta, kad liberalizuojant elektros rinką buvo galima geriau užtikrinti vartotojų interesus.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
264
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (108)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +21 C

+18 +22 C

+13 +19 C

+23 +27 C

+13 +20 C

+16 +19 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-12 m/s