Matyt, nieko Lietuvoje nėra svarbesnio už santuokinį vienos lyties asmenų gyvenimą. Todėl dėl šios santuokinės palaimos ryžosi savotiškai pasiaukoti trys vienos lyties asmenų poros. Tolerantiško jaunimo asociacija (TJA) pranešė, jog inicijuoja ir finansiškai remia tris strategines bylas - trijų vienos lyties porų pastangas per Lietuvos teismus išsireikalauti ir santuokos, ir partnerystės.
Tolerantiškasis jaunimas reikalaus, kad mūsų valstybė teisiškai pripažintų vienos lyties asmenų santuoką, sudarytą užsienyje. Kad Lietuvos teismas priverstų Lietuvos valstybę įregistruoti vienos lyties asmenų civilinę partnerystę. Bei įtvirtinti precedentą, kad vienos lyties porų santuoka Lietuvoje galėtų būti sudaryta ir įregistruota teismine tvarka.
Lietuvos valstybę šiose bylose atstovautų Teisingumo ministerija, vadovaujama Laisvės partijos narės Evelinos Dobrovolskos. Tad viražas aiškus - negi E.Dobrovolska taip gins mūsų valstybės Konstituciją, kad nuo jos nukentėtų LGBT+ bendruomenė? Negi ims ir pabaidys dalį Laisvės partijos rinkėjų ir pakiš kiaulę Aušrinei Armonaitei?
TJA pirmininkas, teisininkas Artūras Rudomanskis kalba apie bankrutavusią politiką, kai piliečiams duoti pažadai neįgyvendinami. Ir būtent tai esą privertė piliečius ginti savo teises teismuose. Mat Civilinės partnerystės projektas vis dar Seimo stalčiuose, o ir priimtas nepateisintų santuokinių LGBT+ bendruomenės lūkesčių. Kita vertus, savotiškai žavu, kad šiais chroniškais santuokų nutraukinėjimo laikais kažkas dar turi santuokinį lūkestį apsivilkti balta vestuvine suknia. O gal net, močiučių pavyzdžiu, prisisegti žalių rūtų vainiką. Svarbiausia - vis dar tiki santuoka. Tikėtų ir santuokos sakramentu, bet Bažnyčia dar neleidžia. Kažkodėl.
Ieškos žiopliausio teisininko
Tačiau kam taip žiauriai išbandyti bakalaurę teisininkę E.Dobrovolską? Ar ji nusipelnė tokių „tortūrų", „golgotų"? Aišku, mažai tikėtina, kad teismuose trys poros-kamikadzės pultų pačią teisingumo ministrę. Tačiau ministrei, matyt, teks Teisingumo ministerijoje ar jos pašaliuose ieškoti paties negabiausio teisininko. Tokio, atsiprašant, žioplio, kad Konstituciją skaitytų atvirkščiai. Ir dar supainiota su „Mike Pūkuotuku" ar „Dviem gaideliais". Kad tik myktų, raustų iš gėdos ir bylą prieš Lietuvą būtinai pralaimėtų. Nes teisėjams nepaliktų kito pasirinkimo.
Teisingumo ministerijai vadovaujanti E.Dobrovolska šiuo metu yra pats patikimiausias praskydusios, rinkėjus gerokai nuvylusios, o ir jaunais bebrais apskelbtos Laisvės partijos ramstis. Tad dar reikėtų paduoti Lietuvą į teismą, kad nedekriminalizuoja „žolės". O taip pat į teismą - kodėl moterų rūbuose mažesnės kišenės. O tada E.Dobrovolska, pirmyn! Nes laikas skubina. Seimo kadencija jau įpusėjusi. Surask mulkį teisininką, kuris, vietoje valstybės intereso gynimo, ritmingai teisme rypautų, kad „žolė" yra labai gerai. Galiausiai pareikštų, kad žemė kėlė „žolę", o jis, teisininkas - rankas. Nes pasiduoda: „Lietuvos valstybės vardu prašau atleidimo ir prašau nuo valstybės priimti vestuvinį šventinį „baumkucheną". Kaip kompensaciją".
Surask kitą mulkį teisininką, kuris kaip papūga kartotų, kad Lietuvos valstybė labai atsiprašo, gailisi, kad taip ilgai neįteisino vienos lyties santuokų. Todėl jis, atsakovei Lietuvos valstybei atstovaujantis teisininkas, pats pataps pirmuoju gėjų santuokos piršliu. Tik, aiman, nesutiktų būti pakartas, nes Lietuvoje mirties bausmė panaikinta.
Ar teisėjai taps „tikrais europiečiais"?
O kaip jausis teisėjai, kai juos užgrius tokios su Laisve ir Evelina susijusios bylos? Ogi jausis taip, kaip Lietuvoje nuolat jaučiama. Kol dar nesi pensininkas. Dairysis, iš kurios pusės vėjai stipriau pučia. Ką šiuo klausimu galvoja šalies prezidentas ir kiek yra šansų, kad jis bus perrinktas antrajai kadencijai. Ir skaičiuos, kiek teisėjui dar liko iki pensijos. Prezidentas bijos, teisėjai bijos. Tik, aišku, ne E.Dobrovolskos. Nebent pati E.Dobrovolska bijos, kad Teisingumo ministerijos teisininkas bylos nepraloš.
Tiesa, gali būti, kad koks nors lietuvis teisėjas užsimanys tapti Metų tolerancijos žmogumi ar bent „tikru europiečiu". Na, gal pamanys, jog taip galės siekti tarptautinės karjeros. Bet dauguma teisėjų tikrai nesidžiaugs gavę per karštą bulvę, nes visuomenė vienos lyties partnerystėms ar santuokoms dar nepasiruošusi. Visiškai joms nepritaria 57 proc gyventojų, o visiškai pritaria tik 6 proc. Na, kodėl teisėjai turėtų gelbėti Laisvės partijos prestižą. Juk ne jie Laisvės partijos rinkėjams prižadėjo sunkiai įgyvendinamų lengvatų. Be to, kadangi LGBT+ bendruomenė ganėtinai teatrališka, teismų prieigose netruks spalvingų karnavalų su prijaučiančiais, „tikro europinio mąstymo" paaugliais ir jiems oponuojančiais „neteisingo mąstymo plokščiažemininkais". Kaip bebūtų, linksmas šaršalas garantuotas. Lietuva gal net sulauks kelių sekundžių dėmesio užsienio žiniasklaidoje.
Reikia pilotinio projekto
Kita vertus, carpe diem, nes daugiau tokio šanso gali ilgai nepasitaikyti. Todėl Laisvės partija, jausdama, kad jos žvaigždžių valanda jau baigiasi, skuba išnaudoti savo šansus. Kita vertus, turbūt joks heteroseksualus vyrukas tiek nesiveržia apriboti savo laisvę santuokiniais ryšiais, kiek santuokos siekia LGBT+ bendruomenės nariai. Tik kol kas Lietuvoje neturime jokių statistinių įrodymų, kad vienos lyties santuokos ar partnerystės būtų tvirtesnės nei heteroseksualių lietuvių.
O statistika teigia, kad iš šimto Lietuvoje susituokusių heteroseksualių porų išsiskiria 36 poros. Negi sulaukėme laikų, kai santuoką brangins tik homoseksualai? Gal net kursus būsimiems jaunavedžiams organizuos „Dviese Rojuje".
Politikai labai mėgsta visokius pilotinius projektus, kai reforma iš pradžių išbandoma vienos ar dviejų savivaldybių teritorijose. E.Dobrovolska galėtų pasiūlyti pilotinį projektą „Vienos lyties santuoka". Ir pilotinį projektą „Žolė X savivaldybės teritorijoje". Su atitinkamais finansavimais iš Teisingumo ministerijos biudžeto. Kad gyventojai bent kiek palaigytų po žolėtas pievas ir pamąstytų apie santuokų tvirtumą. Tik neaišku, kurios iš 60-ies savivaldybių sutiktų šiuos projektus įgyvendinti. Nes merai rizikuotų užsitraukti bendrapiliečių rūstybę. Ir kitąkart būti neišrinkti.