„Respublikos" savaitės akiratyje - premjerės Ingridos Šimonytės bei ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės viešas konfliktas ar „lėkščių padaužymas" per viešą Vyriausybės posėdį. Tik kažin, ar šis „lėkščių daužymas" būtų įvykęs, jei posėdis būtų neviešas?
Naujo Seimo rinkimai įvyks 2024 m. spalio 13-ąją. Jei dabar vyktų rinkimai, Laisvės partija neperkoptų 5 proc. barjero, nes pastoviai balansuoja ties 3 proc. padala. Kartais smukteli dar žemiau, kartais - kiek aukščiau, bet į naują Seimą neįsiropštų netgi pro langą. O visuomenės apklausose tik kelis ar tik pusantro procento teigiamų balsų gaunanti ministrė A.Armonaitė irgi nebent tik pro langą patektų į savo vadovaujamą ministeriją. Matyt, nepadėtų nei „Tik Tok", nei garbanų tiesinimas. Balsuotojai vis vien jai neduotų „Galimybių paso", suteikiančio galimybę politiškai neapsijuokti. Manote, A.Armonaitė to nesupranta?
Sutramdytų tik A.Kubilius
Todėl per šiuos metus, likusius iki Seimo rinkimų, A.Armonaitės iniciatyva bus viešai sukultas dar ne vienas pusryčių ar pietų servizas ir išlaistyta daug barščių. Juolab kai I.Šimonytė, ne visada atsakanti už savo liežuvio leksiką, yra tiesiog sutverta provokacijoms. Vos išgirsta žodinį ar bent veido mimikomis, grimasomis demonstruojamą nepritarimą, iš Ingridos pasipila „citatos". Oponentą užpuola kaip Čingischanas arba kaip Čingačgukas-paskutinis mohikanas. Taip įsiunta, tarsi laukinėse prerijose dėl savo išlikimo gyvybiškai kovojantis mustangas. Nieko nepadarysi.
Dabartinę premjerę, matyt, pavyktų sutramdyti tik buvusiam premjerui Andriui Kubiliui. Nes neteko girdėti, jog tuometinė finansų ministrė I.Šimonytė garsiai rėktų, jog A.Kubilius ją pasiuntė „nueiti ten, nežinia, kur, atnešti tą, nežinia, ką". Aiman net neteko girdėti, jog A.Kubilius būtų pavadinęs savo ministrę Egle, žalčių karaliene. Na, ir šiaip, nors tuometinė Vyriausybė dirbo finansinės krizės metu, visgi nepravardžiavo savo oponentų ir nesiūlė maudytis vienoje organinėje trąšoje. Tinkamoje ne žmonėms, bet bulvėms, kopūstams ir rožėms.
Tiko bet koks pretekstas
Dėl ko susipliekė premjerė su ministre - visiškai antraeilis dalykas. Oficialiai - A.Armonaitė nepritarė Finansų ministerijos parengtam ir su Europos Komisija derinamam ekonomikos gaivinimo planui „Naujos kartos Lietuva" ir siūlė finansų ministrei toliau tęsti derybas su EK. O jei ne - balsuos „prieš". Taip ir pasielgė. Skirtingai nei „laisvietė" teisingumo ministrė ir „laisvietis" susisiekimo ministras. O kas nepatiko? Pastaruoju klausimu A.Armonaitė nieko aiškaus taip ir nepasakė, bet jos partijos bei Seimo frakcijos kolega Vytautas Mitalas kalba, jog „laisviečiams" nepatinka, kaip naujos kartos Lietuvoje ruošiamasi skaičiuoti nekilnojamojo turto mokestį.
Kita vertus, galima suprasti ir I.Šimonytės rūstį. Jei planas šiemet nebus patvirtintas, EK gali neduoti Lietuvai 1,5 mlrd. Eur paskolų ir dar 2,3 mlrd. Eur dotacijų. Tačiau visgi manau, kad viešai transliuojamame Vyriausybės posėdyje A.Armonaitė būtų spirgėjusi dėl bet kokio klausimo. Pavyzdžiui, ar ne per anksti įjungtas šildymas daugiabučiuose, ar ne per daug kainuoja sviestas, ar ne per daug pamokų užduodama šeštokams. Ir visai nesvarbu, ar šie klausimai yra svarstytini Ministrų kabineto posėdžiuose. Svarbu įkalti žiūrovams, klausytojams į galvas taip vadinamą inprintingą. Kad Laisvės partija ne visada pritaria konservatoriams. Štai - nepritaria ir konservatorei premjerei, ir konservatorei finansų ministrei. Pastarųjų pasąmonės gal vieningai nusprendė, kad „ta merga jau per daug suįžūlėjo".
Bet, jei posėdis būtų buvęs neviešas, kažin, ar A.Armonaitė būtų suįžūlėjusi. Kam rengti spektaklį be žiūrovų? O jei posėdis būtų viešas, bet jame būtų aptarinėjami kultūros klausimai, A.Armonaitė, net jei prieštarautų, vis vien nebūtų tiek įsiutinusi premjerės, kad ši prisimintų „Eglę, žalčių karalienę".
Nes ekonomistė I.Šimonytė labiausiai pasiunta, kai nemokšos, pavyzdžiui, tarptautinius santykius studijavusios Aušrinės, kišasi į ekonominius klausimus, kuriuos gali išmanyti tik ministrai, baigę ekonomiką ir vienas fizikas Briuselyje. O visi kiti ministrai turi tapti klusniais dundukais. Galų gale, o kas ta A.Armonaitė? Visuomenėje ji asocijuojasi ne su investicijomis, ekonomika, bet su „Tik Tok" programėle, Galimybių pasu, „laisviečių" ribojama laisve, kanapės dekriminalizavimu ir vaivorykštine perėja bei partneryste. Aiman, bent jau asocijuotųsi su šachmatais! Vis solidžiau.
Ar lapė gudraudama nesusipainios?
Tačiau A.Armonaitė šiame viešųjų ryšių raunde jau laimėjo prieš I.Šimonytę. Atsipalaidavusi išdūmė į Madonos koncertą Švedijoje. Tikėtina, jog laimės ir kitus raundus, nes premjerė, linkusi skirstyti žmones tik į draugus ir į priešus, pati išsišoks. Prisiminkime, kaip nedraugu tapo buvęs partijos kolega, buvęs Seimo Finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. Užteko turėti kitokią nuomonę apie PVM lengvatų taikymą - ir M.Majausko politinė karjera pasibaigė. O šit ištikimas draugas ekonomistas Arūnas Dulkys turbūt liktų favoritu net ir tuo atveju, jei iš Lietuvos pabėgtų du trečdaliai medikų.
O A.Armonaitė, jau laimėjusi pirmą raundą, erzins I.Šimonytę ir toliau. Erzins kaip dramblį porceliano parduotuvėje, kad kuo daugiau lėkščių sukultų. Gal šukės laimę atneš? Gal visus metus erzindama kilstelės Laisvės partijos reitingus tiek, kad vėl patektų į Seimą. Nes, sutikite, nekilnojamojo turto turėtojų Lietuvoje tikrai yra daugiau nei kanapės vartotojų ar geidaujančių vienos lyties partnerysčių. Tikrai negyvename palapinėse ir baržose. Lietuviai pagal nuosavo būsto turėjimą užimą Europos Sąjungoje penktą vietą. Daugiau nuosavą būstą vertina tik rumunai, slovakai, vengrai ir kroatai. Tad ginti nekilnojamąjį turtą nuo naujų mokesčių - tai apčiuopti aukso gyslą.
Bet kas turi daugiau nekilnojamojo turto? Seimo „laisviečiai" ar Seimo konservatoriai? Jaunikliai „laisviečių" rinkėjai ar balsuojantys už kitas partijas? Juk jauniklis, apsirūkęs kanapėmis, gali nuosavą dvarą ir taip įsivaizduoti. Kol dūmas veiks. Seimo „laisviečiai" taip pat neaptekę turtais. Remiantis viešomis turto deklaracijomis, „laisvietis" Tomas Vytautas Raskevičius pernai visai neturėjo stogo virš galvos. Tuo metu konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio gyvenamųjų namų vertė - 194 tūkst. 816 eurų, o kitų statinių - 15 tūkst. 929 eurai. O I.Šimonytės būsto vertė irgi viršija „laisviečio" V.Mitalo butų daugiabučiuose vertę.
Tad Seimo opozicijai dabar vertėtų ne dirbtinai baisėtis, kaip tarpusavyje nekultūringai bendrauja valdančiosios koalicijos partneriai. Verčiau šaipytis, kaip garbanė Aušrinė puolė ginti koalicijos partnerių turtus. Kaip gina pačią, galimai neadekvačią I.Šimonytę nuo I.Šimonytės. Kad ji savo nekilnojamojo turto dar labiau neapmokestintų.