respublika.lt
 

Nejau jie visus laiko asilaisnuotraukos

2016 lapkričio mėn. 19 d. 08:40:54
Vytautas ČEPAS, rašytojas

Visuomenės pokyčiai nėra savaiminiai, postūmį jiems duoda atskirų žmonių keitimasis. Taip atsitiko ir Lietuvoje - politinė švytuoklė, ketvirtį amžiaus tvarkingai svyravusi iš kairės į dešinę, netikėtai sustojo per vidurį.

×
nuotr. 2 nuotr.
Nejau jie visus laiko asilais. Irmanto Sidarevičiaus, redakcijos archyvo nuotr.

 

Tiesą sakant, kalbėti apie kokius nors pokyčius yra per anksti, juoba kad jų dar nėra ir neaišku ar bus, tačiau nekantriausi politologai ir politinio gyvenimo komentatoriai išrinktąją valdžią už dar nepradėtus darbus deda į šuns dienas taip, jog rodosi, kad ji yra kalčiausia už visą per ketvirtį amžiaus mus užgriuvusią negandą. Be abejo, kritikai medžiagos nesunku gauti pasiklausius naujai išrinktųjų kalbų per televiziją, radiją, skaitant laikraščius. Tačiau, kad ir kas ten pasakyta, tai tik kalbėjimas, šnekos, dažniausiai emocijos, bet jokiu būdu ne valstybės programos. Ir vis dėlto vargu ar reikia apie visa tai kalbėti taip atšiauriai, akivaizdžiai mėgaujantis savo įžeistos didybės skausmu. Susitaikykime, juk nieko nėra amžino - atlaikėme elitą, nepražūsime ir prie mužiko. Juk Tikriems lietuviams į viską nusispjauti, pasaulį jie priima ne tokį, koks jis yra iš tiesų, bet tokį, koks jiems patinka.

Vis dėlto keletą ganėtinai keistų dalykų nūnai utriruojamų per visas „mass media“ dera aptarti, juoba kad klausydamasis jų negali suprasti, ar kalbėtojai iš tavęs tyčiojasi, laiko puspročiu, ar jiems patiems po rinkimų laikinai aptemo protas. Gal ir per stipriai parašiau, bet labai sunku rasti tinkamą epitetą žmonėms, vidury upės ieškantiems vandens.

1. APIE TURTĄ.
Sakoma ir rašoma, kad jis esą yra bagotas. Gal taip ir yra, tačiau ar turtas yra nuodėmė? Nebent jei nesąžiningai įsigytas. Bet neteko girdėti, kad R.Karbauskis būtų sėdėjęs kalėjime arba tampomas po teismus. Kol to nėra, demokratinėje valstybėje nuosavybė yra laikoma teisėta. Todėl keistoka yra klausytis ir skaityti, kai laisvoje ir demokratinėje valstybėje gyvenančiam žmogui priekaištaujama dėl to, kad jis nėra ubagas. TIKRAS lietuvis negali būti turtingas, jis turi būti piktas! Ir tas keistumas dar didėja, kai žinai, kad visame likusiame normaliame pasaulyje sąžiningas praturtėjimas yra didelė vertybė. Ir JAV prezidentai tikrai ne vargšai, net labai ne! Ir kitų valstybių vadovai nesitrina prie konteinerių ir nesididžiuoja savo neturtu. Ir iš tiesų, ką tu gali duoti valstybei, jei nesugebi prakusti pats? Tokiais pat vargšais paversti kitus?

2. APIE RUSIJĄ.
Baisu ir pagalvoti, bet R.Karbauskis turi interesų Rusijoje. Kažką (atrodo, trąšas) ten perka. Šiaip normaliai mąstančiam žmogui tai neturėtų atrodyti keista. Su Rusija verslo reikalų nori turėti visi sveiko proto verslininkai, net lietuviai. Juk dar neseniai vežėme ten dešras, mėsą, pieną, grietinę, sūrį, sviestą, daržoves, vaisius ir t.t., ir niekas nei mėsininkų, nei pienininkų, nei sodininkų nekaltino meile Rusijai. Pagaliau kodėl žmogus negali tos Rusijos mylėti, nejaugi tai uždrausta? O gal jau sudarytas sąrašas valstybių, kurias TIKRAS lietuvis gali mylėti, o kurių - šiukštu?! Jei yra, tai politinės meilės specialistams reikėtų ilgai nesimuistant imti ir tokį sąrašą paskelbti.

3. APIE BROLĮ. Kažkaip keistai atsitiko, bet R.Karbauskio brolis pasirodo besąs Maskvos V.Majakovskio teatro meno vadovas. „Kaip taip galima, kur žmogaus sąžinė, Tėvynės išdavikas, tikriausiai net šnipas, TIKRAS lietuvis ten nė kojos nekeltų“, - graudžias ašaras lieja politikos apžvalgininkai. Niekada nesidomėjau, kaip tas brolis nukako į Maskvą, gal mokėsi, gal meilės reikalai nuvedė, bet bala jo nematė. Jei jam ten gerai, tai kodėl mums dėl to turi būti blogai? Šia prasme užkliūva kitas dalykas. Štai Maskvos J.Vachtangovo teatrui vadovauja lietuvis Rimas Tuminas. Gerai dirba, su pačiu V.Putinu prie vieno stalo pasėdi, konjakėlio pagurkšnoja... ir nieko - nei šnipas, nei Tautos išdavikas! Normalus, padorus, talentingas, Lietuvai nusipelnęs, neseniai net valstybinę pensiją gavęs. Tai kaip čia yra, gerb. politikos mokslininkai? Vieną pliekiate, niekinate, abejones sėjate, o kitam už tą patį ordinus kabinate!

4. APIE ŽMONĄ. Sako, ji Ispanijoje su vaikais gyvena. Pamanykite, ne Kaune ar Vilniuje, net ne Naisiuose! Nežinau, kodėl dėlto kažkam galva skauda, bet juk daugelio prakutusių lietuvių žmonos rudenį ir žiemą praleidžia šiltesnėse vietose. O kodėl ne, nejaugi tai uždrausta, amoralu, nusikalstama? Žinau dešimtis vyrų, kurie niūriu metu išsiunčia šeimas į jaukesnes vietas. Jei tik turi pinigų. Štai A.Sabonio šeima taip pat Ispanijoje, kiti turi butus Maroke, net Aušrinė Marija šildosi kotedže Šarm aš Šeiche. Bet kur tau, mūsų politikierių supratimu, TIKRAS lietuvis, kad ir milijonierius, privalo kiurksoti tik čia, griežti dantimis ir skaityti R.Valatkos rašinius. Žingsnis į kairę, žingsnis į dešinę - potencialus Tėvynės išdavikas.

5. APIE NAISIUS. Taip jau išėjo, kad tas kaimelis įsižeidusio politinio elito leksikone tapo savotiška gąsdinimo priemone: „Bus kaip Naisiuose“, „Užtaisys jums Naisius“, „Palaukite, gyvensite kaip Naisiuose“ ir t.t. Lyg ten tikrai būtų kas nors labai smerktino, nežmoniško ar kokia tai koncentracijos stovykla. Kaimas kaip kaimas, tik žmonės tvarkingiau gyvena, turi darbus. Dėl to ne taip godžiai geria, tvarkingesnės sodybos, gatvės, nemažai skulptūrų, kitų kultūros ženklų. Betgi blogai, TIKRAS lietuvis turi būti girtas, apšepęs, suskretęs, piktas ir viskuo nepatenkintas. Čia tai gyvenimas, o kas tie Naisiai!? Vargo arimas, į darbą penkias dienas per savaitę reikia blaiviam eiti. Ar tikrai norite tokio gyvenimo? Bus dabar jums Naisiai!

6. APIE PATYČIAS. Trys politikos guru iš karto po pirmo naujojo Seimo posėdžio teikėsi atvykti pas patį Edmundą Jakilaitį į „Dėmesio centrą“. Išrinktą Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį jau trečiu sakiniu išvadino absoliučiu nuliu ir „šeške“ (nuo rusiško „šestiorka“), nepagailėjo panašių grožybių ir Seimo daugumai bei šiaip nesikuklino žarstydamiesi nūnai elitui labai prie lūpų limpančiais epitetais. Paskui kaip TIKRI lietuviai ilgai stebėjosi, kodėl politikos naujokai skundžiasi, kad visur girdi tik patyčias. Ir tikrai, argi čia patyčios, tai absoliučiai normali elitą aptarnaujančių tarnų leksika. Palaukite, kol pradėsite dirbti, kada padarysite bent vieną mažą darbelį, nebūtinai prastą. Tada pamatysite, kas yra tikros patyčios. O čia lyg elegantiškas pasikalbėjimas su damomis prie arbatėlės.

7. APIE SKAUSMĄ.
Akivaizdu, kad daug ką skaudina toks Tautos pasirinkimas. Na kaipgi taip kvailai, neapgalvotai, klaidingai!.. Juk reikėjo rinkti senuosius, patyrusius, tiek daug Lietuvai padariusius. Gyvename kaip Dievo užantyje: pensijos europinio dydžio, jokios socialinės atskirties, kaimas klesti, kainos vienos mažiausių ES, vaistai beveik už dyką, už šilumą - centai, tobulai reformuota sveikatos apsaugos sistema, o mokyklose abiturientai jau ir rašto pramoksta!.. Tad kam viso šito cirko reikėjo, juk viską atėję sugadins, suvels. Štai dvi ministerijas žada kažkur išboginti, o likusias į vieną pastatą sukelti, Seimo narių skaičių sumažinti, apkarpyti jiems pinigus. Siaubas, apokalipsė! Apkakojote mus kaip TIKRI lietuviai, nevertinate, negerbiate, niekinate viską, kas mums šventa, patogu ir šilta.

8. APIE PATIRTĮ. Daugiau kaip pusė Seimo naujokų, o ir Vyriausybė, sako, bus iš profesionalų. Įdomu, iš kokių, jei vienintelius tikrus „profus“ iš Seimo kaip muses iš barščių išmetė. Tieeeek nuveikusius, veik visus pažadus ištesėjusius, reformas padariusius, lėšas įsisavinusius, integracijos mechanizmus perpratusius, į kiekvieną rinkėjo sielos virptelėjimą atsiliepusius. Bet ar galima tikėtis dėkingumo iš TIKRO lietuvio? Niekada! Jis visada rinksis ką nors kitą, tik ne savo geradarį, naujoką, bet ne politikos asą. Sakote, kas iš tos patirties, jeigu velkamės ES uodegoje, jei galo su galu nesuduriame, jei sotesnio kąsnio reikia į užsienį trenktis? Na, bet jūs tikrai esate TIKRI lietuviai, jei jums blogai, tai dar nereiškia, kad mums kojos šąla. Mums viskas buvo gerai!

9. APIE S.SKVERNELĮ. Čia tai nieko gero nebus. Ko norėti iš mento, juk postinis buvo, paskui į kelių policiją prasimušė. Neturi patirties, tad ir į Palangą nuvažiavęs vietiniam laikraščiui visokių balabaikų prikalbėjo. Nesąmonė, koks iš jo premjeras - bus Karbauskio pastumdėlis. Įsivaizduojate, policininkas užims ne vidaus reikalų ministro postą, bet vadovaus Vyriausybei. Siaubas! Bet palaukite, S.Skvernelis juk vadovavo visai Lietuvos kelių policijai, vėliau buvo generalinis komisaras, paskui vidaus reikalų ministras, kitaip sakant, visą laiką kilo iš apačios į viršų. Vadinasi, patirties turi daugiau už kitus premjerus, kurie, be Seimo kėdės, daugiau nieko nebuvo regėję. Na, suprantate, tai nieko nereiškia, o jei premjeras būtų koks nors tvirtas partietis, tai nei specialybė, nei patirtis nesvarbi. Platus akiratis ir pasaulėžiūra, gilus visokių dalykų išmanymas, Oksforde savaitę studijavęs. O jei dar konservatorius arba socialdemokratas, tai iš viso „super“! Dabar nepartinis mentas, o juk visi žinome, kaip TIKRI lietuviai jų nemėgsta, ypač buvusių „keliukų“.

10. APIE SEIMĄ. Ir čia viskas blogai, labai blogai. TIKRI lietuviai jau avansu žino - kad ir koks būtų Seimas, jis visada buvo ir bus blogas. Net jei dirbti dar nepradėjo! O šitas tai išvis nesąmonė - pusė nepartiniai, kiti taip pat neaišku, kas per veikėjai, jokios politinės patirties, o dar pirmininkas agronomas, be to, ruošiasi kažkur kultūros brūzgynuose slėptis ir vandenį visiems drumsti. Tikras vargas, o ne Seimas. Bet juk net prezidentė pastebėjo, jog gera pusė naujųjų narių turi didelę darbo patirtį savivaldybėse, gerai žino rajonų problemas, pažįsta žmones, yra dalyvavę įvairiuose projektuose, kiti vadovavo įmonėms, turėjo savo verslus... Visa tai niekis, jei Seime nešūkausi kaip Kubilius arba Gražulis, tai nieko gero nebus. Juk visi seniai žinome, kad geriausia Seimo patirtis yra plati gerklė ir kiaulės snukis. Kas iš naujųjų tokią patirtį turi? Prašau paskelbti pavardes. Negalite, tad geriau patylėkite!

P.S. Visi terminai ir kiti ne visai aiškūs žodžiai ir žodeliai nėra mano vaizduotės vaisius. Visus juos girdėjau ir užsirašiau retsykiais žiūrėdamas televizijos laidas arba klausydamasis radijo.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
BALTŲ GENTYS

Dienos klausimas

Ar signatarams turėtų būti mokamos rentos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar perkate knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +3 C

+1 +2 C

 

-1  0 C

+4 +5 C

+5 +6 C

 

+5 +6 C

2-8 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.0801 PLN - 4.2835
RUB - 69.5480 CHF - 1.0610
GBP - 0.8351 NOK - 10.0873

Nuorodos