Pandemija ir priverstinis karantinas paveikė daugelį sričių. Tik jei vienos, sušvelninus karantino sąlygas, jau mėgina atsitiesti, kitoms mėnesį kitą dar teks palūkėti. Į laukiančiųjų sąrašą patenka ne tik sporto klubai, bet ir teatrai, koncertų salės ir masinių renginių organizatoriai. Idant priverstinai nedirbantys menininkai ir kūrėjai turėtų iš ko gyventi, valstybė numatė jiems skirti paramą. Tik ar tikrai ši parama pasieks tuos, kam ji yra aktualiausia?
Paraiškas galėjo teikti visi
Jana Mikulevič, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos atstovė, atkreipė dėmesį į tai, kad Vyriausybė Meno kūrėjų socialinės apsaugos programai skyrė papildomus 2 mln. eurų.
„Kūrybines prastovas patiriantiems kūrėjams išmokos jau skiriamos. Jas planuojama mokėti 3 mėnesius. Tai turėtų padėti išgyventi šį sudėtingą laikotarpį ir suplanuoti bei pradėti įgyvendinti kūrybines veiklas jam pasibaigus. Minėtas išmokas gali gauti kūrėjai, turintys Meno kūrėjo statusą,“ - sakė ministerijos atstovė.
Pasak jos, išmokas turėtų gauti 1100 kūrėjai.
Lietuvos kultūros tarybos administruojamas Kultūros rėmimo fondo lėšas, skirtas individualioms stipendijoms, numatoma skirti daugiau nei 300 kūrėjų. Taip pat savarankiškai kultūros srityje dirbančių fizinių asmenų patirtų nuostolių kompensavimui yra numatyta skirti daugiau negu 700 tūkst. eurų iš Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programos lėšų.
Beje, į šią paramą galėjo pretenduoti ir kūrėjo statuso neturintys, tačiau jas gauti norintys ir programų kvietimų reikalavimus atitinkantys, asmenys.
Lietuvos kultūros tarybos administracijos direktorius Mindaugas Bundza patikslino, kad pagrindinį paraiškų vertinimo svorį sudaro veiklos, kuriai prašoma skirti stipendiją, meninė ir kultūrinė vertė, idėjos tikslingumas, aktualumas, rezultatai ir numatoma sklaida.
„Šiuo metu individualių stipendijų kultūros ar meno kūrėjams paraiškas dar tik registruojame, bet jau dabar matome, kad jų turėtų būti daugiau negu 1000“, - sakė pašnekovas.
Artimiausiu metu Lietuvos kultūros taryba skelbs dar 2 finansines priemones: vienkartinės išmokos savarankiškai dirbantiems kūrėjams (bus paskirstyti 750 tūkst. eurų) bei Kultūros ir meno organizacijų naujų produktų ir (ar) paslaugų kūrimas (bus paskirstyti 3 mln. eurų). Finansavimo sąlygos bus paskelbtos netrukus.
Kultūros ministerijos duomenimis, Lietuvoje meninėmis profesijomis užsiima apie 5200 žmonių. Paramos, remiantis valstybinių institucijų atstovais, gali tikėtis penktadalis iš jų.
Duok Dieve, kad taip būtų
Aloyzas Stasiulevičius, tapytojas, dailės pedagogas ir kritikas, sutiko, kad iniciatyva - paremti menininkus ir kūrėjus - yra gera, tačiau išsakė nuogąstavimų, kad valdžios skiriami pinigai būtent jų gali ir nepasiekti. Atkreipė jis dėmesį ir į tai, kad, nors kūrėjai ir yra šiek tiek angažuoti, bet materialinės jų gerovės tai neužtikrina.
„Menininkai moka kurti, o čia, norint gauti paramą, reikia rašyti kriterijus atitinkančius projektus. Tai - ne menininkų užsiėmimas. Manau, šiuo atveju svarstant, ką paremti, esminiu turėtų būti žodis - „kūrėjas“. Įvairiai besireiškiančių Lietuvoje apstu, tačiau parodas rengiančių ar jose, nepaisant išorės veiksnių, vis tiek dalyvaujančių kūrėjų nėra daug. Valstybinė parama pirmiausia turėtų pasiekti juos. Bet ar pinigus skirstanti komisija galvos taip pat?“ - svarstė pašnekovas.
Dar labiau jo abejones sustiprino vertinimo reikalavimuose nurodyta sklaida, aktualumas bei veiklos, kuriai prašoma paramos, meninė vertė.
„Aktualumas yra gana sudėtinga sąvoka. Šiuo metu visuomenei labai reikalingas yra gilią prasmę perteikiantis ir harmoniją skleidžiantis menas, o ne su griovimo idėjomis einantis postmodernizmas. Deja, akivaizdu, kad mūsų dienomis populiari yra ne harmonija, o destrukcija, tad, tikėtina, tokia šaukianti, agresyvi „kūryba“ bus vertinama geriau.
Tas pats pasakytina ir apie meninį lygį. Jį vertinantys asmenys turėtų žinoti, ką daro ir kas yra aukšto lygio menas. Duok Dieve, kad jie tokie ir būtų, nes parama tikriesiems kūrėjams, kurie dažniausiai lieka šešėlyje, šiai dienai yra būtina“, - reziumavo A.Stasiulevičius.
Skaičiai
Iš viso pirminei Kultūros skatinimo ir koronaviruso plitimo sukeltų pasekmių kultūros srityje mažinimo priemonėms įgyvendinti programai papildomai skirta 7 mln. ir 1,350 mln. iš perskirstytų Kultūros rėmimo fondo ir kompensacinio atlyginimo už asmeninį atgaminimą lėšų, kurias administruoja Lietuvos kultūros taryba, suderinus su autorių ir gretutinių teisių asociacijomis.